Kombėtare dhe Shpresa, turpėrohet Shqipėria jonė e futbollit, 8-2!

Albatros
Albatros
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Francė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19029
<b>Pikėt</b> Pikėt : 37312
<b>Votat</b> Votat : 106
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

Buzqeshje Kombėtare dhe Shpresa, turpėrohet Shqipėria jonė e futbollit, 8-2!

Mesazh nga Albatros prej 2/4/2009, 20:33

Dita e 1 prillit mund tė konsiderohet si njė "ditė e zezė" pėr ngjyrat kuqezi, sa i takon pėrfaqėsimit ndėrkombėtar, nė rang pėrfaqėsuesesh nė futboll.
Dy kombėtaret e mėdha tė Shqipėrisė, ajo e drejtuar nga Ari Han, dhe tjetra, Shpresa, e drejtuar nga Artan Bushati, kanė ngrėnė brenda ditės plot 8 gola, ndėrkohė qė kuqezinjtė e Bushatit kanė arritur tė shėnojnė vetėm dy gola.
Njė turpėrim i "tipit" 8-2 ky i Shqipėrisė nė futboll, cka tregon se situata ėshtė vėrtet kritike, pėr ata qė kanė veshė tė dėgjojnė dhe sy tė shikojnė.
Vėrtet futbolli shqiptar ėshtė nė nivele gati amatorizmi, sa i takon kampionatit kombėtar, por dy kombėtaret nė fjalė kanė nė gjirin e tyre lojtarė qė luajnė me ekipe tė huaja, madje kombėtarja e madhe ka nė krye tė saj njė trajner tė huaj, holandez, mė tėrė stafin e tij, qė kushton rreth 350 mijė euro nė njė sezon, cka e bėn edhe alarmante, por edhe absurde situatėn.
Gjithashtu, qoftė pėr grumbullime, qoftė pėr stėrvitje, FSHF-ja ua ka krijuar tė gjitha kushtet kėtyre dy pėrfaqėsueseve tona. Ekipi Shpresa, i drejtuar nga Artan Bushati, ka shėnuar humbjen e dytė radhazi nė kuadrin e eliminatoreve tė Grupit 1 tė Kampionatit Europian tė kėsaj grup-moshe, ndaj Skocisė, nė fushėn e kėsaj tė fundit (tė shtunėn e kaluar ishte mundur 1-0 nė Elbasan, po nga homologėt skocezė).
ndėrkohė qė kombėtarja e drejtuar nga Ari Hani ka pėsuar 3 gola nė Kopenhagen, ndaj skuadrės vendase.
Tė marra sė bashku, dy kombėtaret tona kanė pėsuar 8 gola, kanė shėnuar vetėm 2 tė tillė, qė do tė thotė se brenda njė dite, Shqipėria nė futboll ka marrė njė "nokaut" tė rėndė, njė humbje 8-2.
Kėto shifra mbartin brenda tyre jo vetėm realitetin e mjerė e therės kuqezi, por edhe ironinė shqiptare tė ndeshjeve tė lagjeve, kur talleshim nė raste fitoresh tė tilla: "y-y-y-y-y, 8-2!"


    Ora ėshtė 22/7/2019, 20:46