Dashuria largon dhembjen

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Dashuria largon dhembjen

Mesazh nga LePuRuShJa prej 27/10/2010, 08:24Pėrkundėr asaj se shumė poetė dhe kėngėtarė thonė se ‘dashuria dhembė’, njė grup shkencėtarėsh amerikanė pohojnė se dashuria intensive, romantike, nė fakt e zvogėlon dhembjen sikur qė bėjnė ilaēet anestetike. Nė studimin e botuar nė revistėn "PLoS One", shkencėtarėt amerikanė thonė se dashuria ndikon sikur morfinė. Rezultatet e studimit tė tyre kanė treguar se epshi, qė ėshtė karakteristik pėr fillimin e lidhjes sė dashurisė, bllokon dhembjen fizike, sikur qė bėjnė edhe barnat kundėr dhembjes.

Me anė tė rezonancės magnetike funksionale, kėrkuesit shkencorė kanė skanuar trurin e 15 studentėve ‘tė dashuruar marrėzisht’ tė tė dy gjinive, tė cilėve u kishin shkaktuar njė dhembje tė lehtė derisa ata shikonin fotografinė e personit tė dashur. Testet kishin treguar se vala e dashurisė, e shkaktuar nga shikimi i fotografisė sė partnerit, ka ndikim njėsoj tė fortė sikur anestetiku. "Studimi tregon qartė se efekti i dashurisė mund tė krahasohet me efektin e morfinės dhe kokainės", ka deklaruar dr Sean McKee nga Universiteti “Stanford”.

Ai ka shpjeguar se, nė fazėn fillestare, intensive tė dashurisė, disponimi i njerėzve pėson ndryshime tė cilat ndikojnė nė vet ndjenjėn e dhembjes. Ėshtė konstatuar se, pėr dallim nga tė dashuruarit, personat e vetmuar apo qė vuajnė nga depresioni, shpesh kanė njė prag tė ultė tė dhembjes.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

Kleandra
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 24/11/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 3302
<b>Pikėt</b> Pikėt : 6931
<b>Votat</b> Votat : 33

Buzqeshje Re: Dashuria largon dhembjen

Mesazh nga Kleandra prej 27/10/2010, 10:18

Ne shumicen e rasteve dashuria me te vertet e largon dhimbjen te ndihmon shum te largosh asaj monotone te nje dhimbje qe te ka mbuluar po ne raste duhet reaguar jo gjithmon dashuria ben efekte ne nje dhimbje

    Ora ėshtė 15/12/2018, 05:43