Pėrbėrėsit e dashurisė janė tė vendosur nė nėntė rrathė...!!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Pėrbėrėsit e dashurisė janė tė vendosur nė nėntė rrathė...!!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 25/10/2010, 16:53Brenda kufijve tė dashurisė qė ndjejmė ka njė pėrbėrje prej nėntė rrathėsh, ku secili prej tyre pėrfaqėson njė pjesė thelbėsore tė vetes. Rrethi i qendrės ėshtė mė kryesori dhe pastaj ata vijnė duke u zgjeruar.

1- Zemra, rrethi i parė i qendrės, ėshtė qendra e dashurisė, motori i gjithēkaje. Ėshtė qendra e disiplinės dhe dėshirės pėr tė qėnė i ndėrgjegjshėm pėr jetėn.

2- Trupi fizikisht nė totalin e vet ėshtė nė sintonizim me veten dhe e dėgjojnė njėri-tjetrin. Ai i thotė vetes qė ėshtė i lodhur, i uritur, e stresuar dhe ajo pėrpiqet ta ndihmojė.

3- Shqisat reflektojnė jetėn seksuale dhe sensuale. Ato japin lirinė e tė shikuarit, tė dėgjuarit, tė prekurit, tė shijuarit, tė nuhaturit. Ato bėjnė tė mundur tė jetosh sensualitetin dhe tė vlerėsosh ekperiencat seksuale.

4- Emocionet si zemėrimi, frika, dhimbja, gėzimi, nė tė gjitha pėrmasat e tyre bėjnė pjesė tek qėniet njerėzore.

5- Ndjenjat janė treguesit sesa domethėnės janė pėr njeriun personat qė e rrethojnė, si ėshtė cilėsia e marrėdhėnieve tė ndryshme, raporti me ta, pushteti mbi ta dhe sa lumturi sjellin.

6- Mendimi pėrfaqėson pjesėn konjitive tė trurit tė njeriut, si mėsohen gjėrat e reja, si pėrdoret inteligjenca, si analizohen situatat pėr tė zgjidhur problemet dhe sa e udhėheq intuita sjelljen.

7- Konteksti ku personi jeton ka tė bėjė me faktin sesi ai e jeton ambjentin, ēfarė klime dhe atmosfere thith dhe nė ēfarė mėnyre influencohet nga konteksti.

8- E sotmja nėnkupton gjithēka qė ka tė bėjė me drejtimin e jetės nė punė dhe studim. Ajo bėn realizimin personal nėpėrmjet njė drejtimi tė mirė profesional dhe financiar. Po ashru ka tė bėjė edhe me jetėn sociale dhe komunitetin dhe pėrfshiehn nė pėrmirėsimin e kėsaj jete.

9- Shpirti ka tė bėjė me lidhjen e anės shpirtėrore me atė transpersonale. Ēdo person kujdeset sesi ta nderojė jetėn e vet, sesi tė zhvillojė dashurinė dhe mirėkuptimin pėr veten dhe tė tjerėt...!!E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 26/5/2018, 12:02