E ėmbėl apo e thatė? Zgjedhja e verės tregon personalitetin...

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje E ėmbėl apo e thatė? Zgjedhja e verės tregon personalitetin...

Mesazh nga LePuRuShJa prej 25/10/2010, 16:48Shijimi i njė “Sauvignon Blanc”, “Chardonnay”, “Bordeaux”, apo “Zinfandel”, mund tė tregojė shumė mė tepėr sesa njė preferencė, pėr sa i pėrket verėrave. Kjo gjė mund tė tregojė gjithashtu tipare personaliteti.

Njė kėrkim i ri nga shkencėtarėt nė Australi dhe Britani, ka treguar se “qeflinjtė e verės”, qė preferonin njė shije tė ėmbėl, prireshin tė ishin mė impulsivė. Ndėrkohė, ata qė preferojnė verėrat mė tė thata, kanė prirje tė kenė njė personalitet mė tė hapur. Kėtė gjė e ka deklaruar Anthony J. Saliba, i Universitetit Charles Sturt nė Wagga Wagga, Australi. Ky profesor, sė bashku me kolegėt e tij Kate Wragg dhe Paul Richardson, nga Universiteti Sheffield Hallam nė Sheffield tė Anglisė, kanė dalė nė rezultatin se pėrvec pėrcaktimit tė personaliteteve impulsiv dhe tė hapur, nuk ka mundėsi qė vera tė tregojė diferenca midis llojeve tė tjera tė personaliteteve. “Mbėshtetet nocioni se preferenca e ėmbėl zhvillohet mė shpejt tek qeniet njerėzore dhe kjo mund tė cojė nė zhvillimin e impulsivitetit”, tregon profesori nė raportin e botuar.

Eksperimenti i bėrė prej tij dhe kolegėve ėshtė zhvilluar tek 45 persona nga Sheffield. Ata kanė shijuar verėn dhe mė pas janė ndarė nė dy grupe: ata qė pėlqenin verėn e ėmbėl dhe ata qė pėlqenin verėn e thatė. Secilit gurp iu dha gjithashtu tė plotėsonin teste personaliteti, qė tė vlerėsohej impulsiviteti i personave, empatia, tė qėnit i hapur, vetėdijshmėria, ekstraversioni, komplianca dhe neurotizmi. Studimi tregoi se preferenca pėr tė ėmblėn ndikonte gjatė gjithė jetės, nėse personi kishte patur njė fėmijėri tė frustruar. Ata qė pėlqenin shijen e ėmbėl patėn mė shumė tipare tė personalitetit impulsiv, ndėrsa ata qė preferonin shijen e thatė treguan se kishin mė tepėr tipare tė personalitetit tė hapur.

Studiuesit qė punuan nė kėtė vėzhgim, kanė ndėrmarrė studime tė tjera, pėr tė vėrejtur nėse ka ndonjė element tė ngjashėm midis pėrsonaliteteve impulsivė dhe atyre tė hapur.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 26/5/2018, 02:13