Mė thuaj ē’muzikė dėgjon, tė tė them ē’personalitet ke!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Mė thuaj ē’muzikė dėgjon, tė tė them ē’personalitet ke!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 25/10/2010, 16:06

Mė thuaj ē’muzikė dėgjon, tė tė them ē’personalitet ke!  39217_10

Mė thuaj cfarė muzike dėgjon, tė tė them cfarė personaliteti ke! Kjo nė fakt ėshtė lidhja qė ėshtė gjetur mes muzikės dhe trurit tė njeriut. Duket se shijet muzikore paraqesin njė celės tė vėrtetė pėr tė kuptuar mendjen njerėzore dhe lidhja mes tyre ėshtė e padiskutueshme tashmė. Kėshtu, tė apasionuarit pas muzikės “Heavy metal”, janė po aq tė sjellshėm e kreativė sa ata qė dėgjojnė muzikėn klasike tė Bahut apo Moxartit, pėr tė cilėt thuhet se janė mė tė ndrojtur e tė vėshtirė nė komunikim. Sipas disa studimeve, edhe njeriu primitiv dėgjonte muzikė dhe mbetej i shtangur prej saj.

Muzika ėshtė njė nga elementet qė e ka kultivuar edhe mė tepėr njeriun, duke e sjellė nė variantin e sotėm. Mė shumė se njė produkt i kulturės, muzika duket se ėshtė njė produkt i biologjisė dhe zhvillimit njerėzor.

Sipas studiuesit Mithen, ka qėnė pikėrisht shfaqja e njeriut tė parė Homo Sapiens, qė pėrcaktoi ndarjen e muzikės nga gjuha e folur, pra bėhet fjalė pėr kėtu e 20-70 mijė vjet mė parė.

EFEKTI ILAC I MUZIKĖS

Por, muzika ka edhe njė efekt tjetėr tė vecantė, atė tė shėrimit tė shpirtit. Sipas studiuesve, ekziston njė raport i thellė dhe ende misterioz, i cili lidh muzikėn me shpirtin dhe mendimet e njeriut. Muzika mund tė na shqetėsojė, apo nė tė kundėrt, edhe tė na qetėsojė; mund tė shtyjė drejt njė agresiviteti, apo tė na nxisė drejt njė dashurie. Ajo qėndron gjithmonė pėrkrah terapive psikiatrike tė suksesshme.Lidhja racionale mendim-muzikė, ekziston tek tė gjitha grupmoshat. Ėshtė provuar se muzika nuk ėshtė e bezdisshme, por zgjidhet me dėshirė nga tė gjithė, vecanėrisht nga dėgjuesit e rinj. Ka efekt mbi vigjilencėn, humorin, dhe motivimin pėr tė kryer punė tė ndryshme, tė cilat kėrkojnė njė pėrqėndrim tė vecantė.

Nė botėn e kafshėve muzika mund tė ketė funksion preciz komunikimi: tė bėrtitura alrmi, ndjenjė rreziku, gėzim fitoreje, ose tėrheqje seksuale. Nė popullsinė e lashtė, kėngėt shpeshherė shoqėroheshin me vallėzime, kishte “instrumenta” pothuajse hionotizuese kolektive, qė krijonin njė sugjerim tė tillė, tė nxitur nga dhuna e gjuetiė ose e pėrleshjeve. Por nuk ėshtė shumė e nevojshme tė kthehemi pas nė kohė dhe qytetėrim pėr tė gjetur sesi marshimet ushtarake i ndihmonin ushtarėt qė tė luftonin me mė shumė kurajė. Sot muziko-terapia ėshtė nė vetvete njė kapitull tjetėr nė shkencės biomjekėsore dhe karakterizohet nga linjat e kėrkimit, publikimit, pritjet dhe rezultatet. Muzika i ofron njeriut njė mundėsi ndryshe pėr tė ndjerė veten dhe pėr tė transmetuar ndjenjat e tij, duke pėrdorur njė gjuhė ndryshe nga ajo e folur prej botės sė tė shėndetshmėve. Pėr kėtė arsye, muziko-terapia i gjen aplikimet e para tė saj tek sėmundjet mendore dhe depresioni. Disa studime kanė vėrtetuar se dėgjimi i njė pjese muzikore pėrpara njė ndėrhyrje kirurgjikale, mund tė ndihmojė nė qetėsimin e plotė tė njė personi.

MUZIKA DHE PERSONALITETI

BLUES: Persona krijues, me besim.

JAZZ: Persona mjaft optimistė

KLASIKE: Krijues, por tė ndrojtur

RAP: Shprehen mjaft lirshėm

OPERA: Xhentile dhe delikatė

COUNTRY: Punėtorė tė zellshėm

REGGE: Dembelė, jo kreativė

DANCE: Jo fort tė sjellshėm

HEAVY: Pa besim tek vetja

POP: Jo krijues dhe s’bėhen mite

SOUL: Mitizues dhe mjaft krijuesE ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
ermir bogdani
ermir bogdani
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Greqi
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/10/2010
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 285
<b>Pikėt</b> Pikėt : 673
<b>Votat</b> Votat : 8
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Dashuri Pansjon

Buzqeshje Re: Mė thuaj ē’muzikė dėgjon, tė tė them ē’personalitet ke!

Mesazh nga ermir bogdani prej 25/10/2010, 16:32

pop dhe balada
avatar
Kleandra
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 24/11/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 3302
<b>Pikėt</b> Pikėt : 6931
<b>Votat</b> Votat : 33

Buzqeshje Re: Mė thuaj ē’muzikė dėgjon, tė tė them ē’personalitet ke!

Mesazh nga Kleandra prej 25/10/2010, 18:37

Varet nga atmosfera ku gjindem

Sponsored content

Buzqeshje Re: Mė thuaj ē’muzikė dėgjon, tė tė them ē’personalitet ke!

Mesazh nga Sponsored content


    Ora ėshtė 22/8/2019, 07:23