Dukuria: Kur tė thotė “tė dua”, tė persekuton

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Dukuria: Kur tė thotė “tė dua”, tė persekuton

Mesazh nga LePuRuShJa prej 25/10/2010, 15:49Fenomeni i “Stalking” ėshtė aq aktual nė ditėt e sotme saqė shumė vende kanė nxjerrė ligje qė penalizojnė njerėzit tė cilėt i persekutojnė tė tjerėt. Ky term ka tė bėjė me sjellet bezdisėse tė kontrollit dhe survejimit tė njė individi nė jetėn private. Zakonisht persekutori ėshtė mashkull dhe viktima femėr. “Stalkeri” bėn veprime tė vazhdueshme kundėr dėshirės sė personit tjetėr duke kėrkuar tė ketė kontakte me tė dhe vendet ku ajo rri, duke e telefonuar apo bėrė skena tė padėshirueshme. Nė kėtė rast, vepra penale ka tė bėjė mė tepėr me mėnyrėn kėmbėngulėse dhe bezdisėse sesi personi kontakton me personi tjetėr, sesa me veprėn qė ai kryen. Kėto veprime shkaktojnė tek viktima ankth, frikė, pagjumėsi dhe makthe, simptoma kėto qė janė tė ngjashme me ato tė ērregullimit tė stresit post-traumatik. Stalkeri mund tė jetė njė p panjohur, por nė mė tė shumtėn e rasteve ai ėshtė njė person i njohur, njė koleg, ish-i dashur qė do tė rekuperojė raportin e e mėparshėm me ēdo kusht. Mėnyrat e persekutimit janė tė ndryshme , po ashtu edhe reagimet varen nga kėto mėnyra. Gjithsesi, ėshtė mirė tė adaptohen disa rregulla tė pėrgjithshme pė t’u mbrojtur.

Ja mėnyrat e mbrojtjes

Sė pari, duhet studiuar mirė problemi pėr tė mos rrezikuar qė ai tė nėnvlerėsohet. Tė thuash “jo” ndaj ēdo kėrkese pėr vėmėndje (mospranimi i dhuratave, telefonatave, etj) ose kėrkesave pėr tė rifilluar njė lidhje tashmė tė mbyllur. Duhet tė shmangesh daljet nga shtėpia nė orare fikse, si edhe tė shmangėsh daljet nėpėr vende tė izoluara apo tė mbash gjithmonė me vete celularin pėr tė telefonuar nė raste urgjente e t’u drejtohesh forcave tė rendit nė raste rreziku. Njė gabim qė nuk duhet bėrė ėshtė tė mendosh se ke tė bėsh me njerėz tė respektuar, me tė cilėt mund t’i zgjidhėsh edhe vetėm situatat. Pėr kėtė arsye, shpesh kėto gra mendojnė se mund ta zgjidhin vetė problemen dhe rrinė nėn persekutimin e kėtyre personave pėr vite me radhė, duke shtuar kėtu edhe frikėn se mos pas denoncimit situata mund tė degjenerojė. Kjo gjė ėshtė e kotė pasi stalkeri nuk do tė heqė dorė nga sjelljet e tij posesive. Madje nuk janė tė pakta ato raste kur kėto sjellje tė persekutorėve pėrfundojnė edhe nė vrasje sikur tė duan tė thonė ”Pa mua nuk ke tė drejtė tė jetosh”.
E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 15/12/2018, 06:14