Letrat e dashurisė, ky kujtim i harruar....

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Letrat e dashurisė, ky kujtim i harruar....

Mesazh nga LePuRuShJa prej 25/10/2010, 15:24Mes tė shkruarit dhe emocioneve gjithmonė ka patur njė humnerė tė madhe. E megjithatė, letrave tė dashurisė koha nuk u ka shuar asnjėherė, pasi ato kanė arritur t’i ngushtojnė shumė kėto hapėsira. Dashuria, urrejtja, zhgėnjimi apo inati, janė kthyer thuajse nė njė institucion, duke u pėrkthyer mes fjalėve tė kėtyre letrave pėr shekuj tė tėrė.

Por duket se historitė kur ēiftet lidheshin ose ndaheshin pėrmes letrave tė dashurisė, tani janė njė histori e sė shkuarės. Nė epokėn tonė janė zhdukur kartat epistolare pėr dashurinė dhe ato janė zėvendėsuar me E-mailet ose SMS-tė. E nėse me mesazhin elektronik ti mund tė shkruash gjatė njėsoj si nė letrat e dikurshme atė qė ndjen pėr partnerin, SMS ėshtė njė tiran. Tė detyron qė tė jesh sintetik, ose siē thuhej mė parė, telegrafik. E megjithė shenjat qė mund tė vendosėsh,

asnjėherė nuk mund ta marrė rolin e njė letre tė vėrtetė dashurie dhe s’mund tė tė japė kėnaqėsitė e saj.

Gjithsesi, SMS-tė dhe E-mailet nuk lėnė shumė kohė mes shkruarjes sė mesazhit dhe marrjes sė tij, siē funksiononte me letrat e dikurshme tė dashurisė. Sot jemi tė detyruar qė shpejt, ashtu siē edhe shkruajmė pėrmes SMS-ve tė shprehim emocionet tona. E nėse epistolaret e dikurshme janė tė destinuara qė tė mbeten vetėm njė kujtim i kohėve tė dikurshne, ne jetojmė tani nė njė kohė qė na bėn tė komunikojmė me mėnyra mjaft tė shpejta. Dhe u takon vetėm njerzve qė t’i kthejnė ato nė dobi tė tyre. Nė fund tė fundit, kujtesa elektronike nuk ėshtė mė e keqe sesa ajo qė mbetej mbi letėr. Mbetet vetėm qė ajo tė pasurohet me emocione dhe tė mos mbetet e thatė si dikur...E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/4/2018, 23:15