A e dini se..... (Kuriozitete)

Share
Dino
Dino
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/01/2010
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 4950
<b>Pikėt</b> Pikėt : 11414
<b>Votat</b> Votat : 95
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : ''Beju te tjereve,ate qe te tjeret do deshiroje te benin per ty....!

Zemėr A e dini se..... (Kuriozitete)

Mesazh nga Dino prej 21/10/2010, 23:30

1. Femra qė ka lindur mė shumė fėmijė ėshtė njė ukrainase. Ajo ka lindur 69 fėmijė, nga tė cilėt vetėm dy i kishin vdekur gjatė lindjes.

2. Fėmija mė i rėndė nė botė ėshtė lindur nė vitin 1954 nga italiania Carmelina Fdele nga Aversa. Djali i saj peshonte ditėn e lindjes 10,2 kg.

3. Bethoveni para se tė kompozonte fuste kokėn nė ujė.
Anjshtanji deri nė moshėn 9 vjeē nuk fliste normalisht.

4. I vetmi majmun qė ėshtė dėnuar nga njė gjykatė e vėrtetė ėshtė shimpanzeja Coco nė Florida, nė vitin 1984. Ky majmun jetonte me njė tė papunė artist, i cili jepte spektakle tė vogla. Shuma e vjedhur arrinte vlerat 200 000 USD. Ai u dėnua me burgim tė pėrjetshėm.

5. Libri qė mban rekordin mė tė madh pėr shitje ėshtė ai i Hillary Klintonit, me librin autobiografi “Histori e pėrjetuar”. Nė ditėn e parė tė hedhjes nė treg tė kėtij libri, nė qershor tė vitit 2003, u shitėn nė njė ditė (rekord) 200 000 ekzemplarė tė tij.

6. Mbiemri mė i shpeshtė nė botė nė rangun internacional ėshtė mbiemri Chang. Rreth 75 milionė njerėz nė Kinė kanė kėtė mbiemėr. Vendin e dytė e ka mbiemri Smith nė Angli. Rreth 800 000 veta e kanė kėtė mbiemėr.

7. Kazinoja mė e madhe e botės gjendet nė MGM – HOTEL, nė metropolin e Las Vegasit. Nė njė sipėrfaqe afėrsisht 16 000 kuadrat metėr, gjenden pothuajse 3500 automate tė lojėrave tė ndryshme dhe 165 tavolina loje.

8. Biblioteka mė e madhe nė botė gjendet nė kryeqytetin amerikan Uashington. Kjo bibliotekė u ndėrtua nė 24 Prill 1800. Nė tė gjenden 107 milionė shkrime tė tė gjitha arteve.

9. I vetmi elefant nė botė qė flet ėshtė pjesėtar i njė cirku rus. Ky elefant mundet tė thotė deri nė 20 fjali. Elefanti ka jetuar qė nė vogėli mes njerėzve dhe ka arritur tė artikulojė tinguj njerėzish.

10. Burri mė i shkurtėr nė botė ėshtė Gul Mohammed nga India. Pas matjeve tė bėra mė 19 qershor 1990 nė spitalin “Rahm Manohar” tė New Delphit (In), u arrit se ai ėshtė vetėm 57 cm dhe mban deri mė sot rekordin.LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Zemėr Re: A e dini se..... (Kuriozitete)

Mesazh nga LePuRuShJa prej 22/10/2010, 17:02

11. Si gruaja mė e vogėl nė botė deri me sot ėshtė konsideruar Pauline Musters, e lindur nė 26 nėntor 1876 nė Holandė. Mbas lindjes sė saj, ajo ishte vetėm 30 cm. Nė moshėn 9-vjeēare ajo ishte 55 cm dhe peshonte vetėm 1,5 kg, ndėrsa nė moshėn 19-vjeēare ajo arriti vetėm nė 61 cm e gjatė.

12. Shteti qė konsumon mė shumė bukė nė botė ėshtė Turqia. Llogaritjet tregojnė se mesatarja e ēdo personi nė pėrdorimin e bukės arrin nė 199,6 kg.

13. Pijanecėt mė tė shumtė nė botė janė nė Irlandė. Ēdo personi i takon tė pijė mesatarisht 12,3 litėr pije alkoolike, verė, birrė etj.

14. Duhanxhinjtė mė tė shumtė ndodhen nė Kinė. Sipas llogaritjeve tė fundit, nė Kinė janė shitur 1,69 bilionė cigare (mė shumė se nė ēdo vend tjetėr). Nė gjithė botėn janė shitur 5,5 bilionė cigare.

15. Operacioni mė i gjatė nė botė ka zgjatur 96 orė gjithsej. Ka nisur nė datėn 4 deri nė datėn 8 shkurt tė vitit 1951, nė njė spital tė Ēikagos. Pacientja Getrude Lewandowski mbas operimit kishte reduktuar peshėn e saj gjatė kėtyre 96 orėve, nga 280 kg nė 140 kg.

16. Rekordin pėr gjatėsi pėr gratė e mban Zeng Jinlian nga Kina. Ajo tashmė ka vdekur, por rekordi nuk ėshtė thyer akoma. Ajo ishte 2 metėr e 48 cm. (Ka vdekur mė 13 shkurt 1982).

17. Rekordin pėr gratė me peshė mė tė rėndė mban amerikania Rosalie Bradford. Nė janarin e vitit 1987 ajo arriti dhe kulmin e peshės sė saj, me 544 kg.

18. Doktori mė i ri nė botė ėshtė Balamurali Ambati, i lindur nė Amerikė mė 29 qershor 1977. Ai u diplomua nė Maunt Sinai SChool of Medicine nė New York City, mė 19 maj 1995, nė moshėn 17-vjeēare.

19. Binjakėt mė tė rėndė nė botė janė vėllezėrit Billy Leoni, (lindur me 1946 dhe qė vdiq nė vitin 1979) me tė vėllanė Benny LLoyd, po i lindur nė vitin 1946 dhe qė vdiq nė vitin 2001. Ata peshonin pas moshės 6-vjeēare, njeri 337 kg dhe tjetri 328 kg.

20. Si mamaja mė e vjetėr nė botė deri mė sot mbahet Rossana dalla Corte, e cila lindi mė 18 qershor 1994, nė moshėn 63-vjeēare, njė djalė.

21. Sipas studimeve mė tė fundit, njė mashkull harxhon mesatarisht 3350 orė gjatė gjithė jetės sė tij duke u ruajtur e qethur.

22. Kur thyhet njė xham disa copėza shpėrndahen me shpejtėsi 3000 milje nė orė. Ndėrkohė qė shpejtėsia e tė tjerave ėshtė shumė herė mė e vogėl.

23. Ajsbergu mė i madh i matur deri mė sot ka qenė me gjatėsi 200 milje dhe gjerėsi 60 milje, ai ka pasur njė sipėrfaqe mė tė madhe se Belgjika.

24. Dallga mė e madhe e regjistruar deri mė sot ka qenė nė vitin 1971 nė ishullin Ishigaki, Japoni, me lartėsi 85 m.

25. Nė njė natė tė kthjellėt, sipas astrologėve amerikanė, ēdo njeri mund tė shohė jo mė pak se rreth 2000 yje me sy tė lirė.

26. Vetėm mushkonjat femra pickojnė, ndėrkohė qė mushkonjat e seksit mashkull duan tė “sorrollaten” nė zona tė ndotura si kėneta, etj.

27. Nė 1 kg limon ka mė tepėr sheqer se nė 1 kg luleshtrydhe. Sipas dietologėve, ėshtė mė mirė qė limoni tė konsumohet i shtrydhur nė ujė.

28. Shteti me mė tepėr rrugė tė asfaltuara nė tė gjithė botėn mendohet tė jetė Franca. Madje kjo ėshtė shėnuar edhe nė rekordet Gines.

29. Njė shqiponjė mund ta shohė prenė e saj qė 3000 metra larg, ndėrkohė qė kuajt mund tė qėndrojnė deri nė 1 muaj nė kėmbė.

30. Ėshtė vėrtetuar qė asnjė person nuk mund tė teshtijė pa i mbyllur sytė. Shkencėtarėt kanė bėrė edhe eksperimente pėr kėtė dhe kanė arritur nė pėrfundimin se ėshtė e pamundur.

31. Nga barku i vajzės 20-vjeēare nga Devoni Jugor, Angli, u nxor "topi" nga qimet e flokėve tė saj tė cilat i kishte gėlltitur. Ai ishte i rėndė 2,5 kg. Operimi u realizua nė mars 1985.

32. Kompjuterat modern janė ndėrtuar duke u bazuar nė sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit tė njė zvarritėsi.

33. Njė njeri i rritur merr frymė afėrsisht 25 000 herė nė ditė. Kurse rreth 27% e ushqimit nė vendet e zhvilluara pėrfundon nė koshat e plehrave.

34. Ėshtė vėrtetuar qė mundėsia pėr tė rėnė rrufeja ėshtė 1 nė 600,000. Kur ndodh tė gjithė njerėzit nuk duhet tė kenė gjėra tė hekurta nė duar.

35. Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3000 vjet dhe pėr kėtė arsye dylli i mjaltit pėrdoret pėr procesin e mumjazimit.

36. Video-lojėrat i bėjnė fėmijėt e trashė dhe agresivė, ndėrkohė qė pėrdorimi i tepėr i kompjuterit orar pa orar u dėmton atyre qetėsinė nervore.

37. Shtėpiaket tradhtojnė burrat virtualisht. Ato janė tė kėnaqura me aktivitetin e tyre fizik dhe kėrkojnė nga “miku” i internetit kėnaqėsi shpirtėrore.

38. Rekordin e martesave e ka thyer njė 85-vjeēar, i cili ėshtė martuar plot 130 herė. Ngjarja e pazakontė ka ndodhur nė Kenia, ku Ancentus Akuku ka deklaruar se i ėshtė dashur shumė mund dhe diktaturė pėr tė pasur familje tė lumtur.

39. Njė amerikan kaloi njė javė nė burg pėr arsye se tre fėmijėt e tij tė vegjėl ishin djegur nga dielli gjatė pushimeve nė plazh.

40. Ndėrtimi i Shtėpisė sė Bardhė nė Amerikė filloi nė vitin 1792. Nė vitin 1800 presidenti dhe zonja John Adams ishin familja e parė qė jetuan aty.

41. Lotėt ėshtė zbuluar se kanė efekt qė tė zhdukin bakteriet dhe tė mbrojnė sytė nga infeksionet.

42. Nė gjuhėn e njeriut gjenden 100 lloje damarėsh pėr tė shijuar. Nė sy gjenden 130 milionė qeliza shikimi.

43. Krokodili ėshtė e vetmja kafshė qė vazhdon e zgjatet deri nė ditėn e fundit tė ekzistencės, centimetrat e saj ndryshojnė nga muaji nė muaj.

44. Titaniku ėshtė anija qė konsiderohet si anija e parė gjigante nė botė. Kapaciteti ka qenė 46000 tonė, me gjatėsi 268 m dhe lartėsi 53 m. Mund tė udhėtonin 1343 udhėtarė.

45. Kėnga mė e gjatė nė botėn e muzikės mbahet himni sovjetik, i pėrbėrė nga 65 strofa. Nė maj tė vitit 1987, njė moderator kanadez mendoi ta shtonte himnin, i cili brenda pak javėsh rekordi arriti nė 689 strofa.

46. Nga njė operacion nė tėmth qė iu bė njė pacienti nė Londėr, kirurgėt hoqėn afro 230530 gurė tė vegjėl nga tėmthi i tij me madhėsi 1,5 deri 15 milimetra.

47. Truri mė i vjetėr nė botė ėshtė gjetur nga arkeologėt nė Torfmoor nė Florida. Ėshtė gjendur truri i njė 45-vjeēareje e cila kishte jetuar afėrsisht 8000 vjet mė parė.

48. Poezia mė e gjatė nė botė u pėrfundua mbas 30 vitesh punė nga shkrimtari Jose“ Rumanzo nga Ecuador. "Perusia" pėrbėhet nga 7 volume, me 5000 faqe gjithsej dhe nga 230 000 rreshta.

49. Syri i njė struci ėshtė mė madh se truri i tij, ndėrkohė qė nė trurin e maceve ka mė shumė se 32 muskuj.

50. Ėshtė vėrtetuar qė njė ari i rritur mund tė vrapojė po aq shpejt sa njė kalė. Kurse breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Zemėr Re: A e dini se..... (Kuriozitete)

Mesazh nga LePuRuShJa prej 27/4/2014, 18:33

Shpikėsi i llambės elektrike, Thomas Edison kishte frike nga errėsira
Te qėndruarit pėr me shume se tre dite ne errėsirė te plote ju bėn te verbėr permanent
Te lexuarit edhe nen dritėn e elektrikeve te dorės nuk ju dėmton sytė tuaj
Filxhanėt mustaqe. Ka disa kupa te veēanta te shpikura qe ne kohen Viktoriane, te cilat te lejojnė personat qe kane mustaqe, te pine ēajin pa i lagur ato
Edhe ne errėsirėn absolute njerėzit janė ne gjendje te gjejnė buzėt e personit te dashur. Ne tru mendohet se gjenden disa qeliza te cilat janė te specializuara pėr te na ndihmuar ne kėtė drejtim
Pėrpara shpikjes se pajisjeve te posaēme qe shėrbejnė pėr zgjimin e njerėzve, rolin e tyre e luanin disa njerėz te cilat pėrdoreshin enkas pėr kėtė qellim, te cilet e bėnin punėn e tyre duke ju rene me shkop ose gurė dritareve apo dyerve te porositėsve, klientėve te tyre
Ne vitin 2114 mendohet se ne Facebook do te jene 750 milion profile te njerėzve te cilėt nuk  do te jene me ne jete.
Shumica e njerėzve janė me te lumtur ndėrmjet orės 7 dhe 8 te mbrėmjes
Kujtimi i fillimit te njė ėndrre ėshtė totalisht i pamundur
Burrat qe puthin gratė e tyre ne mėngjes, mesatarisht jetojnė 5 vjet me shume se ata qe nuk e kane kėtė zakon. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Zemėr Re: A e dini se..... (Kuriozitete)

Mesazh nga LePuRuShJa prej 27/4/2014, 18:35

Kaēamilli ėshtė ne gjendje te flejė pėr tre vjet rresht
Hunda e elefantit ka 40 mije muskuj, por nuk ka as edhe njė kocke
A e dini se kokat e statujave ne Ishullin e Pashkėve kane edhe koke?
Njerėzit e varfėr janė ne gjendje te lexojnė emocionet e te tjerėve me mire se kushdo. Njė studim ka treguar se sa me pak para te ketė njeriu, aq me te zhvilluar e ka sensin e empatise ndaj te tjerėve
Nėse gjate kohės qe prisni qepen ju njėkohėsisht pėrtypni njė ēamēakėz, ju nuk do te lotoni
Produkte te mirėfillta pėr pėrdorim femėror si bikini apo tamponėt janė shpikur nga meshkujt
Dikur, Katy Perry ėshtė tallur nga shokėt pėr shkak te gjoksit te saj te madh
Pa ngrenė mund te jetoni edhe pėr disa jave, por pa gjumė do te vdisnit pa kaluar as edhe nje te tille
Gjate njė dite te zakonshme, sytė tuaj qėndrojnė pėrreth 30 minuta te mbyllura pėr shkak te pulitjes se pavullnetshme te tyre. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Zemėr Re: A e dini se..... (Kuriozitete)

Mesazh nga LePuRuShJa prej 30/4/2014, 16:42

Nėse fle me pak se 6 ore ne dite, probabiliteti i vdekjes rritet 12% ne harkun e 25 viteve
85% e te rinjve, kontrollojnė celularin e tyre pėrpara se ato te ngrihen nga shtrati
Te kėnduarit ju bėn mire pėr shėndetin. Gjate te kėnduarit sistemi kardiorespirator ushtrohet me shume dhe ne organizmin lėshohet me shume endorfine, ēka ju bėn edhe me shume te lumtur
Gjasat janė me te mėdha qe te vdisni ndėrsa duke jeni duke vajtur pėr te blere njė bilete lotarie, se sa ta fitoni atė
Pėr trupin ėshtė me mire te flini katėr here ne dite nga 1.5 deri ne 2 ore, se sa te flini 8 ore rresht
Oktapodi ka tra zemra
Sloths (njė lloj mamiferi qe jeton me shume ne peme, i njohur pėr pėrtacinė e tij dhe pėr faktin se flenė 19 ore ne dite), shpesh here bien nga pema duke humbur edhe jetėn PR shkak te ngatėrrimit te krahėve duke u kapur pas saj
Ne bote vdesin me shume se 7 milion njerėz ne vit, vetėm pėr shkak te ndotjes se larte te ajrit
Personat qe kane sy boje qielli shohin me mire natėn
 Mesatarisht, 70% e personave pėrpara se te flenė rikujtojnė dialogėt qe kane bere gjate ditės, duke u munduar te gjejnė se ēfarė do te ishte me mire te kishin thėnė ndryshe nga ajo qe ne fakt kane thėnė. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Zemėr Re: A e dini se..... (Kuriozitete)

Mesazh nga LePuRuShJa prej 30/4/2014, 16:561 ne 25 te dėnuar me vdekje janė te pafajshėm. Qe ne 1973 deri ne 2004, 7482 persona janė dėnuar me vdekje, dhe 137 janė shpallur te pafajshėm dhe janė liruar.Biseda dhe pėrqafimi me nėnėn te ul nivelin e stresit.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Zemėr Re: A e dini se..... (Kuriozitete)

Mesazh nga LePuRuShJa prej 30/4/2014, 17:04

Mesatarisht, femrat buzėqeshin 60 here ne dite, ndėrsa meshkujt, vetėm 10 here
Femrat mėsojnė te flasin, te formojnė fjali dhe te lexojnė me shpejt  se meshkujt
Prania e femrave te bukura gjeneron sjellje thuajse qesharake tek meshkujt
Femrat qe parapėlqejnė lodrat elektronike pėlqejnė gjithashtu me shume seksin dhe pėrgjithėsisht janė me te lumtura se ato qe nuk luajnė
Pėrgjithėsisht femrat duhet te flenė njė ore me shume se meshkujt, pėr shkak te vulnerabilitetit me te madh te tyre ndaj depresioni
Pėrgjithėsisht femrat ane me te prirura pėr tu lidhur me meshkujt te cilėt pėrngjasojnė me baballarėt e tyre, sidomos sa i takon aromės.
Femrat koreano veriore janė te detyruara te presin flokėt sipas disa modeleve qe pėrcaktojnė me pare struktura shtetėrore, ndėrsa meshkujt, detyrimisht duhet te qethen sipas modelit te Kim Jong Un, diktatorit te ri te vendit te tyre
Mesatarisht njė femėr qan 47 here ne vit, ndėrsa meshkujt, 7 here
Tradicionalisht, mashkulli e mban femrėn ne anėn e majte kur ata janė duke shėtitur, kjo pasi ata duhet te kenė krahun e djathte te lire, nėse do tu duhet qe te pėrdornin forcėn ne rast nevoje. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Zemėr Re: A e dini se..... (Kuriozitete)

Mesazh nga LePuRuShJa prej 5/5/2014, 19:43

Njė grua ne Rusi, Fagilyu Mukhametzyanov, ėshtė ngritur ndėrsa ndodhej ne funeralin e saj. Me pas ajo humbi pėrsėri jetėn pas 12 minutash, pėr shkak te shok-ut qe pati si pasoje.
Qershitė janė ne gjendje te detyrojnė qelizat tumorale te vrasin veten.
Ne moshėn 13 vjeēare, Ashton Kutcher ka tentuar vetėvrasjen. Kjo pasi vėllai i tij binjak ndėrsa ishte diagnostikuar me njė sėmundje te rende, kishte nevoje pėr transplant te organit te prekur me rendėsi jetike. Kur Kutcher e mori vesh kėtė, tentoi te vetėvritet, duke dashur te hidhet nga ballkoni i spitalit ku ndodhej i vėllai me qellim qe organin e tij t’ia jepnin te vėllait. Ndėrhyrja e mjekėve ishte vendimtare, pasi ata i shpjeguan atij se pėr kėtė do te duhej qe viktima te ishte nga njė shtet tjetėr.
Gjumi i shėndetshėm ndihmon ne rėnien ne peshe tek njerėzit e shėndoshė. E kundėrta ndodh kur nuk flihet normalisht.
Marijuana dhe seksi parandalojnė migrenėn.
Personat qe kane maninė te vetediagnostikohen online nga te dhėna te ndryshme ne internet, sėmundjen qe dyshojnė se bartin, rrezikojnė qe te sėmuren vėrtetė prej saj.
Vrasja e pandave ne Kine dėnohet me vdekje.
Njeriu me i pasur ne Kine, Zong Qinghou, konsumon te njėjtin ushqim sikurse edhe punonjėsit e tij, dhe paguhet 20 dollarė ne dite.
Ne Japoni ka me shume se 50 mije persona njė shekullore.
Personazhi qe reklamoi cigaren e famshme Marlboro, vdiq nga tumori ne mushkėri, shkaktuar prej cigareve./ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Zemėr Re: A e dini se..... (Kuriozitete)

Mesazh nga LePuRuShJa prej 11/5/2014, 15:15Shumica e meshkujve preferojnė brunet se sa biondet, mėsohet nga njė studim i fundit.Vetėm 2% e njerėzve ne bote i kane sytė e gjelbėr.Vėshtrimi juaj gjithnjė pėrfshin edhe hundėn tuaj. Por truri e injoron atė dhe e bėn te paperceptueshme.Ndryshe nga njeriu dhe te tjera qenie, delfinit i duhet te kujtohet pėr te marre fryme. Ai nuk e bėn dot atė ne mėnyrė te pavullnetshme.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Zemėr Re: A e dini se..... (Kuriozitete)

Mesazh nga LePuRuShJa prej 11/5/2014, 15:55

Gruaja e personit qe beri kėtė foto, i kėrkoi atij ndarjen pasi mbeti e ofenduar nga veprimi i te shoqit. Pasi i mbylli telefonin pėr dy dite, kur e hapi, gjeti aty njė mesazh...qe e beri te qeshte. Ne te bashkėshorti shkruante: E si te mos e beja atė foto, njė qen po ngiste makinėn...
Njė gėnjeshtar i zot, ėshtė ne gjendje te kuptoje se kur njė person ėshtė duke gėnjyer.
Feēet e Neil Armstrong gjenden akoma ne Hėnė
Diktatori koreano verior Kim Jong Un ka urdhėruar ushtrinė te pėrgatitet pėr te mundur SHBA-ne
Natalie Portman dhe Keira Knightley ngjajnė kaq shume me njėra tjetrėn, saqė mamatė e tyre kane vėshtirėsi pėr t’i dalluar
Ne restorantin e Jon Bon Jovi-t Soul Kitchen nuk ka ēmime. Klientėt paguajnė aq sa kane dėshirė dhe mundėsi./ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Zemėr Re: A e dini se..... (Kuriozitete)

Mesazh nga LePuRuShJa prej 13/5/2014, 10:50

Njė grua ėshtė hedhur nga Tour Eiffel pėr te vrare veten. Ajo arriti te mbijetonte, pasi ra mbi njė makine qe rastėsisht po kalonte aty. Me pas ajo u martuar pikėrisht me shoferin e asaj makine
I vetmi nga gishtat e dorės qe lidhet me zemrėn pėrmes njė vene, ėshtė gishti i unazės ne dorėn e majte. Kjo ėshtė dhe arsyeja qe unaza mbahet pikėrisht aty
Mjaftojnė vetėm 0,2 sekonda pėr te rene ne dashuri
Pupila e syrit zmadhohet me 45% kur shihni te dashurin tuaj
Phenylethylamine ėshtė njė substance kimike e cila ndodhet ne pėrbėrje te ēokollatave. E njėjta substance prodhohet edhe nga truri kur biem ne dashuri
Mesatarisht njė njeri shpenzon 540 ore nga jeta e tij duke puthur
89% e femrave mendojnė se gjeja me e mire ne njė marrėdhėnie janė pėrkėdheljet dhe rėnia pėr te fjetur se bashku me partnerin
Nėse nuhasni mollėt jeshile dhe bananet, ju humbni ne peshe
Njė molle ne mėngjes ju zgjon me mire se sa njė kafe./ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Zemėr Re: A e dini se..... (Kuriozitete)

Mesazh nga LePuRuShJa prej 13/5/2014, 10:56

Te nuhaturit ėshtė ne gjendje te na provokoje kujtesėn me shume se ēdo gjė tjetėr
Ėndėrrimi me sy hapur na merr mesatarisht gjysmėn e kohės gjate se cilės jemi zgjuar
Duke qėndruar pėr 17 ore pa gjumė, efekti do te ishte i njėjtė me atė te dy gotave vere. Ndaj kur jeni te pa gjumė, mos ngisni asnjėherė makinėn
Mesatarisht meshkujt flasin rreth 2000 fjale ne dite, femrat, 7000./ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Zemėr Re: A e dini se..... (Kuriozitete)

Mesazh nga LePuRuShJa prej 13/5/2014, 10:57

Njė ēift qėndroi i martuar pėr 91 vjet dhe 12 dite. Ky ėshtė rekordi i martesės me te gjate ne bote
Femrat mėsojnė te formulojnė fjalitė me shpejt se meshkujt. Ato gjithashtu mėsojnė te lexojnė me shpejt se ta
Gratė qe vishen me te kuqe janė me tėrheqėse pėr meshkujt. Ndėrkohė, kėta te fundit janė me te prirur pėr te shpenzuar me shume pėr to, nėse ato janė te veshur me te kuqe.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Zemėr Re: A e dini se..... (Kuriozitete)

Mesazh nga LePuRuShJa prej 17/5/2014, 09:30

Mjellmat lidhen pėr jete. Kur njeri prej partnereve ndėrron jete, pas pak kohesh te njėjtėn gjė pėson edhe tjetri
Nėse lidhja mes dy partnereve realizohet ne pranvere ose vere, ka shume gjasa qe te zgjasė me shume
Truri i njeriut krijon varėsi ndaj muzikės, ashtu sikurse edhe ndaj seksit dhe dashurisė
Konsumi i pare i marijuanės daton 350 vjet papara lindjes se Krishtit
Kur bini ne dashuri, njėkohėsisht humbni 2 shoqe te ngushta, thotė njė studim
Ne Ukraine ka njė tunel bimor qe quhet “Tuneli i Bukurisė”
Edhe fetusi ėndėrron
Femrat kane me shume ankth se sa meshkujt. Ndėrsa ato shohin me shume ėndrra te kėqija, meshkujt shohin me shume ėndrra me seks
Rikujtimi i ėndrrave ėshtė i vėshtirė pasi qendra nervore pėrgjegjėse pėr kujtesėn e gjate gjatė gjumit ėshtė inaktive. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Zemėr Re: A e dini se..... (Kuriozitete)

Mesazh nga LePuRuShJa prej 19/5/2014, 22:50

Kur njė deklarate ėshtė e mundur te rimohet, njerėzit kane prirje te besojnė se ajo ėshtė e vėrtetė
Njerėzit qe flenė vone, pėrgjithėsisht janė me  inteligjente se ata qe shkojnė pėr te fjetur herėt
Ėshtė me shume gjasa qe uji qe pini, me pare te jete pire nga te tjerė njerėz ose kafshe
85% e personave i marrin vendimet e tyre me te rėndėsishme ndėrsa janė ne dush
Njerėzit pėrgjithėsisht nuk e konsumojnė fetėn e fundit te bukės, pasi mendojnė se ajo ėshtė e keqe
Njerėzit inteligjente pėrgjithėsisht flenė me mė shume vėshtirėsi, pasi truri i tyre ėshtė me aktiv
90% e njerėzve i referohen Google Search pėr te pare nėse e kane formuluar sakte njė fjale. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Zemėr Re: A e dini se..... (Kuriozitete)

Mesazh nga LePuRuShJa prej 21/5/2014, 23:33

Nėse te gjithė kohen qe pėrfaqėson moshėn e Tokės do ta pėrmbledhim ne njė vit, pjesa e njerėzimit do te zinte vetėm 2 sekonda.
Gruaja me e moshuar ne bote ėshtė njė kineze. Ajo ka lindur ne 25 Qershor 1886. Ajo ėshtė 127 vjeēe.
Ushqimi qe vidhet me shume ne bote ėshtė djathi.
Numri i varieteteve te mollės ėshtė aq i madh, sa qe nėse do te hanit ēdo dite nga njė pėr secilin varietet, do te duheshin 20 vite pėr t’i provuar te gjitha.
Mesatarisht, jeta e njė duhanpirėsi shkurtohet me 8 minuta pėr ēdo cigare te pire.
Nėse do te vendosni kufjet tek vrimat e hundės dhe te mbani gojėn hapur, ajo do te shndėrrohej ne njė altoparlant te ēastit.
Ne Siberi ndodhet tualeti me i veēante ne bote. Ai ndodhet ne lartėsinė 2600 m mbi nivelin e detit.
Kur Christiano Ronaldo-s ju kėrkua qe te ndihmonte me fanellėn dhe kėpucėt e tij duke i dhuruar ato pėr njė fėmijė te sėmurė, me qellim qe te ndihmonte ne mbledhjen enje shume prej 65 mije dollarėsh, te nevojshme pėr operacionin e tij, ai e pagoi vete te gjithė shumen e operacionit./ikub/
      E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Zemėr Re: A e dini se..... (Kuriozitete)

Mesazh nga LePuRuShJa prej 28/5/2014, 20:32

Nicholas Winton ka shpėtuar me shume se 660 fėmije hebrenj. Pothuajse gjate gjithė jetės se tij ai nuk e tregoi kėtė fakt
95% e njerėzve nuk e pėlqejnė, madje e urrejnė zėrin e tyre kur e dėgjojnė te incizuar
Njerėzit qe flenė me mė shume se njė jastėk gjate natės, pėrgjithėsisht njihen si persona te vetmuar dhe depresivė
Ne Suedi ndodhet njė shkollė pa klasa te ndara
Pėrpara se te flenė, 70% e njerėzve rikthejnė ne kujtese debatet e ditės, duke menduar se cila do te ishte me i mira qe ata do te duhej te kishin thėnė
Ne Universitetin e Minich-ut ka rrėshqitėse te mėdha mes hapėsirave te kateve. Kjo me qellim qe studentet te kenė mundėsi te zbaviten
Tre orgazma ne jave mbrojnė sistemin kardiovaskular
Nėse gjate shtatzėnisė gruaja pėson dėmtime te organeve te ndryshme, fetusi do te dėrgojė ne atė organ qeliza te reja pėr te riparuar demin
Kjo ėshtė fotoja e pare e njė gruaje ndėrsa teshtin. Kjo foto ėshtė shkrepur ne vitin 1900./ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Zemėr Re: A e dini se..... (Kuriozitete)

Mesazh nga LePuRuShJa prej 31/5/2014, 12:51

Kur gjate shikimit te njė ėndrre ju tentoni te largoheni ndėrsa ndjeheni te ndjekur, ju zgjoheni nga gjumi pasi truri juaj mundon se ėshtė duke vdekur
Kur truri juaj ėshtė zgjuar dhe duke menduar, energjia qe prodhohet prej tij ėshtė e tille sa te ndeze njė llape 25 wat
Njė nga te paktat aktivitete qe shfrytėzojnė te gjithė trurin ėshtė muzika
Ju nuk mund te lexoni kur jeni duke ėndėrruar. Kjo pasi pjese te caktuara pėr leximin dhe ėndrrat e bėjnė te pamundur qe te bėhen te dyja njėkohėsisht
Truri i Einstein-it ėshtė vjedhur gjate autopsisė
Nėse mendoni ne gjuhe te huaj, idetė dhe vendimet  tuaja do te jene me racionale
Ora 3 pm e ditės se marte, gjashte jave pėrpara udhėtimit tuaj me avion, ėshtė momenti me i pėrshtatshėm pėr te blere biletėn tuaj me ēmim me te ulet
Rowan Atkinson ka shpėtuar njė here njė avion te tere, brenda te cilit ishin edhe familja e tij. Kjo pasi piloti qe drejtonte avioni humbi ndjenjat
“Almost” ne anglisht ėshtė fjala me e gjate ne te cilėn germat janė vendosur ne rendin alfabetik
Njerėzit bilinguale qe ne disa vende njohin dhe pėrdorin zyrtarisht dy gjuhet, ne shume raste, kur ata kalojnė nga njėra gjuhe ne tjetrėn, ndryshojnė edhe personalitetin e tyreE ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Zemėr Re: A e dini se..... (Kuriozitete)

Mesazh nga LePuRuShJa prej 31/5/2014, 12:59

Muzika qe dėgjoni ne fėmijėri luan njė rol te rėndėsishėm ne formimin e preferencave muzikale ne moshe te rritur
Richard Harris pranoi te luaje rolin e Profesor Dumbledore tek Harry Potter, vetėm pėr shkak te faktit se kėtė ja kėrkoi mbesa e tij, atėherė 11 vjeēare, e cila e kėrcėnoi se ne rast te kundėrt, nuk do t’i fliste
Fėmijėt nuk do te fillonin te imitonin prindėrit ne veprimet e tyre, nėse nuk do te mendonin se ata janė te besueshėm
Ne moshėn tete vjeēare, Royal Society vendosi te testoje Mozartin pėr te vėrtetuar se ai ishte njė fėmijė, apo njė i rritur por nano. Ne mes te interpretimit te Mozart-it, ne salle lėviz njė mace e cila tėrheq vėmendjen e tij. Kjo do te mjaftonte pėr specialistet qe te vėrtetonin se Mozart ishte vėrtet njė fėmijė, por i jashtėzakonshėm
Njė ēift qe dėgjon muzike pėr njė kohe te gjate se bashku, ruajnė njė marrėdhėnie me te gjate
Lopėt prodhojnė me shume qumėsht kur ato dėgjojnė muzike simfonike
Dėgjimi i zėrave ndėrsa jemi duke lexuar dėmton aftėsinė e te mėsuarit. Ne kėtė rast, zgjidhja me e mire do te ishte dėgjimi i muzikės
Fėmijėt fillojnė te ėndėrrojnė qėkurse ato ndodhen ne mitrėn e nėnės
Muzika e qete ne sfond ndihmon qe te rrisim pėrqendrimin dhe vėmendjen tek bashkėfolėsi
I vetmi person ne bandėn e ZZ Top, pa mjekėr, ėshtė bateristi i grupit. Gjithsesi, dhe ky e ka mjekrren, por ne mbiemrin e tij, ai quhet Frank Beard (Mjekrra)E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Zemėr Re: A e dini se..... (Kuriozitete)

Mesazh nga LePuRuShJa prej 31/5/2014, 13:01

Rreth 3000 persona janė hedhur nga Golden Bridge ne San Francisco ne kėrkim te vetėvrasjes. 26 i kane mbijetuar hedhjes dhe te gjithė kane teguar se menjėherė pas lėshimit janė penduar pėr ate ēka kishin zgjedhur pėr te bere
Atiaz Hasan, 15 vjecari pakistanez ka sakrifikuar veten e tij duke ndaluar njė aksion kamikaz vetėvrasės qe po pėrgatitej pėr te hedhur ne ere njė shkolle me 2000 nxėnės ne te
Studentet ne SHBA shpenzojnė 3.5 ore ne dite pėr te mėsuar. Kjo ėshtė mesatarja me e larte ne SHBA
Kur ishte ne moshėn 10 vjeēare, mėsuesi i tij i thotė Albert Einstein-it se ai kurrė nuk do te arrinte te behej dikush ne shkence
Flamuri aktual i SHBA-se ėshtė njė dizejnim i i Robert G. Heft, ne atė kohe vetėm 17 vjeēar. Ky punim ishte ne kuadrin e njė detyre, pėr te cilėn madje ai u vlerėsua me njė note te ulet nga mėsuesi i lendes
Ipad do te kushtonte 10 mije dollarė, nėse ai do te prodhohej i teri ne SHBA
“Let’s Pizza!”, ėshtė makina e cila ėshtė ne gjendje te pėrgatisė brenda vetėm tre minutave njė piza me te gjithė pėrbėrėsit e kėrkuar. Makina ne fillim ėshtė prodhuar ne Europe, por tani importohet edhe ne SHBA
Deri ne vitin 1961, vetėvrasja ishte e jashtėligjshme ne Angli. Ironikisht, pėrpara viti 1822, ky “krim” ishte e dėnueshėm me vdekje!
Nėse dy motra binjake identike do te martohen me dy vėllezėr gjithashtu binjake identike, fėmijėt e tyre, ligjėrisht do te ishin kushėrinj, por gjenetikisht, ata do  te ishin vėllezėr dhe motra. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Zemėr Re: A e dini se..... (Kuriozitete)

Mesazh nga LePuRuShJa prej 4/6/2014, 12:45

Nėse ju do te vendosni njė luge te drunjte mbi njė ene me ujė te valuar, ajo nuk do te lejoje qe ujit te derdhet jashtė
Njė zhytės ėshtė shpėtuar nga njė balene Beluga, pasi ai gjate zhytjeve ne ujėrat e ngrira te Antarktidės nuk mund te komandonte me dot kėmbėt e tija, pėr faktin se ato ishin te ngrira
Ēuditėrisht, ne ėndrrat tuaja ju mund te shihni vetėm njerėz te cilat i keni pare edhe ne jetėn realeE ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Zemėr Re: A e dini se..... (Kuriozitete)

Mesazh nga LePuRuShJa prej 4/6/2014, 12:46

Delfinėt femėr ndihmojnė njėra-tjetrėn gjate procesit te lindjes. Madje disa prej tyre e shtyjnė bebin, ndėrsa te tjerat formojnė njė rreth nėnės pėr ta mbrojtur atė
Truri i meshkujve ėshtė 10% me i madh se ai i femrave
Kjo ėshtė fotoja e pare e xhiruar pėr logon e Metro Goldwin Mayer. Realizuar ne vitin 194. Emri i luanit ishte Sluter
Struci vrapon me shpejt se njė kalė. Struci mashkull ėshtė ne gjendje te hungėrijė sikurse njė luanE ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Zemėr Re: A e dini se..... (Kuriozitete)

Mesazh nga LePuRuShJa prej 4/6/2014, 12:49

Ne vitin 1999, Google doli ne treg pėr 1 milion dollarė, por kompania Excite.com, ne atė kohe i ofroi vetėm 750 mije gjė qe prishi transaksioninE ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Zemėr Re: A e dini se..... (Kuriozitete)

Mesazh nga LePuRuShJa prej 4/6/2014, 12:50

Gjate njė nate pa gjumė, organizmi djeg edhe 161 kalori te tjera me shume
Nuk ėshtė e vėrtetė se duke mbajtur hundėn me dore largoni te teshtiturėn. Ne kėtė rast ju vetėm sa tentoni ta bėni atė
Gjate  je puthje franceze llogaritet te humbisni 2,6 kalori pėr njė sekonde. Me fjale te tjera, kjo mund te jete gjithashtu edhe njė mundėsi e mire pėr te humbur ne peshe
Ne prani te njė femre tėrheqėse,  meshkujt ndėrmarrin me shume rreziqe, pėrballojnė me shume lodhjen, konsumojnė me shume kalori dhe para, si dhe bėhen me shume llafazanė
3 puthje ne dite forcojnė metabolizmin dhe e pėrshpejtojnė atė. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Zemėr Re: A e dini se..... (Kuriozitete)

Mesazh nga LePuRuShJa prej 4/6/2014, 12:50

Si meshkujt, edhe femrat kane te njėjtėn ngarkese emocionale, por femrat e shfaqin atė me shume
Sipas  njė studimi te fundit, meshkujt janė ne gjendje te bėjnė shopping po aq mire sa edhe femrat, po kėshtu ato janė ne gjendje edhe te gatuajnė po aq mire. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

Sponsored content

Zemėr Re: A e dini se..... (Kuriozitete)

Mesazh nga Sponsored content


    Ora ėshtė 21/2/2019, 15:02