5 arsye pse duhet te harroni ishi-in tuaj

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje 5 arsye pse duhet te harroni ishi-in tuaj

Mesazh nga LePuRuShJa prej 17/10/2010, 10:591- Shendeti mendor

Shume njerez mendojne se shendeti mendor ka te bej me ata te cilet kane probleme mendore, gje qe e cila nuk eshte e vertet. Ju vazhdoni te mendoni rreth ish-it tuaj kur ai ka dale jashte jetes tuaj, dhe serisht vazhdon t'jua turbulloje mendjen. Duke mbetur mberthyer pas kujtime te tij mendja ju mbingarkohet me kaq shume mendime te cilat reduktojne kapacitetin tuaj mendor.

2- Produktiviteti

Imagjino sikur disku i kompjuterit tuaj te jete plote me viruse, a do te performoje ai aq mire si ne rastin kur eshte i paster? Sigurisht, qe jo! Mendohuni rreth marredhenieve tuaja ne te shkuaren ne te njejten menyre sikur vepron nje virus ne trurin tuaj dhe ai nuk do te jete ne gjendje te performoje ne nje te njejten menyre. Aftesia juaj per te bere punen mire do te reduktohet.

3- Strategji jo te mira motivimi

Ekzistojne 2 tipe strategjise motivimi, duke levizur drejt problemit dhe duke u larguar nga ai. Pjesa me e madhe e njerezve te suksesshem motivohen nga fakti qe te folurit rreth ish-it eshte nje strategji jo e mire, i ben ata te riforcojne kujtime jo te kendeshme dhe i akumulon keto kujtime ne mendjen tuaj. Perkundrazi, mendoni rreth faktit qe ju do ndertoni nje marredhenie te mire dhe perkushtojuni asaj.

4- Reduktimi i mundesive per te arritur nje dashuri te re

Sic thame me larte, te menduarit rreth marredhenieve je te kenaqshme ne te shkuaren prodhon mendje jo te shendetshme. Pervojat negative shoqerohen me besime negative rreth tyre dhe pervojave te tjera. Keto besime prodhohen nga vete mendimet tona. Mendimet negative, si te menduarit rreth ish-it tuaj nuk nxisin pervoja te kenaqshme ne te ardhmen, si takimi i nje te dashuri/ te dashure te re. Filloni te mendoni rreth marredhenies suaj te re.

5-Te qenit te lumtur

Cdo here qe keni mendim te mire, truri juaj sekreton neurotrasmetues si serotonina. Veprimi i ketij neurotransmetuesi ndikon gjendjen aktuale te mendjes. Relaksohuni dhe mendoni per heren e fundit kur jeni argetuar shume. Kujtoni cdo gje qe keni bere. Nese ka qene shikimi i nje filmi, nje komedie apo takimi me miqte tuaj apo cdo lloj eksperience qe mbani mend. Mendoni rreth nje eksperience tjeter e cila ju ben ju te ndiheni te lumtur, beni te njejten gje dhe shijojeni ate.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

Kleandra
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 24/11/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 3302
<b>Pikėt</b> Pikėt : 6931
<b>Votat</b> Votat : 33

Buzqeshje Re: 5 arsye pse duhet te harroni ishi-in tuaj

Mesazh nga Kleandra prej 19/1/2011, 23:24

Po them edhe un te miat hahaha

sepse eshte thashethemexhi

e mban veten per burre po nuk eshte ka frike

i pelqen vetja shume

mundohet te tregohet per ate qe eshte po nuk eshte

Nuk din te mbroj nje femer :lol: :lol: :lol:
avatar
MARINO
♥ Stafi Moderues ♥
♥ Stafi Moderues ♥

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 16/10/2010
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 11197
<b>Pikėt</b> Pikėt : 21958
<b>Votat</b> Votat : 92

Buzqeshje Re: 5 arsye pse duhet te harroni ishi-in tuaj

Mesazh nga MARINO prej 19/1/2011, 23:29

kishte dy fytyra
kujtonte se dashuria eshte loder
kujtonte se ne nje dashuri po nuk e ushqeve do jetonte
menyra se si mundohej te me kishte prane sme pelqeu
nuk mendoj se qofte edhe per nje here te vetme sakrifikoi per muaKarakterin tim s'do ta ndroja me asgje....
Ndoshta s'eshte perfekt por eshte i sinqert

Kleandra
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 24/11/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 3302
<b>Pikėt</b> Pikėt : 6931
<b>Votat</b> Votat : 33

Buzqeshje Re: 5 arsye pse duhet te harroni ishi-in tuaj

Mesazh nga Kleandra prej 19/1/2011, 23:34

Mendonte se un jam lodra e ti ne thashethemet e ti

mendonte se duke besuar tek te tjeret nuk do humbiste

mendonte se njerezit jan budallenj edhe skuptojne lojen e dyfishte

mendonte se ato qe ka thene per te jan me te poshtera e kesaj bote

mendoj se un jam nje monedhe qe shitem edhe blehem kur ja kishte qefi
avatar
Arlo
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti :
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 08/05/2008
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 50618
<b>Pikėt</b> Pikėt : 91682
<b>Votat</b> Votat : 440
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nga te gjitha genjeshtrat qe me the... 'Te Dua' ishte e preferuara ime!

Buzqeshje Re: 5 arsye pse duhet te harroni ishi-in tuaj

Mesazh nga Arlo prej 22/1/2011, 06:09

S'kam arsye . . .

S'do ta harroj kurre . . .

Ishte & do te mbetet e preferuara ime . . .Ka zemėr qė ėshtė e bardhė si bora,
aq sa e shkel,
mė shumė forcohet!

Sponsored content

Buzqeshje Re: 5 arsye pse duhet te harroni ishi-in tuaj

Mesazh nga Sponsored content


    Ora ėshtė 26/5/2018, 11:58