Paja e nuses

Share

LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti: Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia: Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi: 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve: 121981
<b>Pikėt</b> Pikėt: 259118
<b>Votat</b> Votat: 308
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar: Mbrėmė erdhe pranė meje... Aroma jote mė shoqėronte... Kujtimet kujtonim ne tė dy... Si njė yllė shkėlqenin sytė e tu... Ishe ti vallė vėrtetė, apo ėndėrrat e mia...?!

Buzqeshje Paja e nuses

Mesazh nga LePuRuShJa prej 6/10/2010, 17:43Paja e nuses ka nje origjine shume te lashte dhe me kalimin e viteve ky zakon eshte me e dukshme ne zona te thella te Shqiperise, ku femrat pergatisnin pajen e tyre duke qendisur apo punuar me grep cdo detaj, duke realizuar keshtu punime te mrekullueshme.

Qe ne momentin qe lind vajza, mamaja kujdesej qe cdo gje tia ruante vajzes per paje, kuverte, peshqire, mblusesa etj. Per nenen ishte "mburrje" te pergatiste sa me mire dhe me elegance pajen e se bijes, me materiale sa me te mira dhe qendisje me fije ari, kjo tregonte pozicionin e kushteve socio-ekonomike.Por tashme perdorimi i pajes, po fillon te humbas. Sot, eshte nusja qe zgjedh pajen per shtepine, duke blere ato gjera qe duhen per momentin.Ne ditet e sotme, paja blihet kur shtepia eshte gati, ne menyre per ta kombinuar ate sa me mire me shtepine. / Ikub /S'tė dua me petale, stė dua me gjėmba
Por tė dua thellė nga zemra
Si yllė pėr mua, gjithmonė do mbetesh
Nė zemrėn time do digjesh e do tretesh ...!!    Ora ėshtė 22/12/2014, 23:45