Kompjuterėt e ardhshėm do tė startojnė shumė mė shpejtė

Dino
Dino
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/01/2010
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 4951
<b>Pikėt</b> Pikėt : 11415
<b>Votat</b> Votat : 95
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : ''Beju te tjereve,ate qe te tjeret do deshiroje te benin per ty....!

Buzqeshje Kompjuterėt e ardhshėm do tė startojnė shumė mė shpejtė

Mesazh nga Dino prej 5/10/2010, 21:23

Duket se po afrohet koha t’ia zgjasim dorėn BIOS-it e t’i themi kalofsh mirė, sepse njė teknologji e re e quajtur UEFI po paraqitet nė horizont dhe pėr tė thuhet se do tė reduktojė nė mėnyrė drastike kohėt e nevojshme pėr startim tė njė kompjuteri (ndryshe proces qė njihet si boot).

Gjenerata e ardhshme e kompjuterėve tė shtėpisė do tė jetė nė gjendje tė startojė brenda disa sekondave, pasi qė teknologjia 25 vjeēare BIOS ėshtė duke u bėrė gati t’i lėshojė vendin njė softueri tė ri qė po quhet UEFI.

Teknologjia BIOS, qė ka qenė nė pėrdorim tek kompjuterėt qysh prej viti 1979, nuk ishte dizajnuar qė tė ketė njė jetė kaq tė gjatė, dhe kjo ėshtė njė prej arsyeve qė kompjuterėt modern po marrin aq shumė kohė pėr tu startuar dhe pėr tė qenė gati pėr punė.

Pėr kontrast, UEFI qė ka kuptimin nė anglisht Unified Extensible Firmware Interface, ėshtė ndėrtuar qė tė arrijė nevojat moderne kompjuterike, dhe sė shpejti do tė jetė teknologji e pranishme nė kompjuterė e rinj, duke mundėsuar qė ata tė shkojnė prej “off” nė “on” brenda disa sekondave.

“Momentalisht, ju duhen 25 deri nė 30 sekonda pėr tė nisur kompjuterin para se tė shfaqet shenja e parė e kyējes nė sistem operativ” thekson Mark Doran, lider i forumit UEFI. “Me UEFI, ne do tė kalojmė shpejtėsinė e startit nė disa sekonda”.

“Nuk ėshtė diēka si ndezje e menjėhershme, por ėshtė diēka shumė mė e dobishme dhe mė e shpejtė sesa qė BIOS mund ėt menaxhojė”.

Teknologjia BIOS ka ndryshuar shumė pak qysh prej se ėshtė prezantuar nė ditėt e para tė kompjuterit, dhe sistemi ėshtė duke pasur vėshtirėsi qė tė zė hapin me zgjidhjet moderne kompjuterike, siē janė tastierat e lidhura me USB apo Flash disqet.

UEFI ėshtė njė sistem mė adaptim, qė mund tė zė hapin me tastiera dhe elemente tjera shtesė qė janė tė lidhura nė porte tė ndryshme, dhe qė gjithashtu mund tė pėrdoret pėr tė pėrkrahur gjeneratėn e ardhshme tė ekraneve tė ndjeshėm nė prekje dhe tė ndėrfaqeve me gjeste natyrale tė kontrollimit.

Ekspertėt thonė se UEFi do tė ketė njė ndikim tė theksuar nė treg qysh prej se do tė filloj paraqitjen nė vitin e ardhshėm. Shumė kompani janė duke tentuar tė reduktojnė kohėn pėr startimin e sistemit kompjuterik, qė ėshtė njė faktor veēanėrisht i rėndėsishėm pėr ;pajisje mobile dhe tablet kompjuter. Chrome OS i Google qė do tė paraqitet sė shpejti nė treg thuhet se starton pėr shumė pak sekonda.mg]Kompjuterėt e ardhshėm do tė startojnė shumė mė shpejtė 1e8g1z

    Ora ėshtė 19/6/2019, 12:01