Wimmer RS shndėrrohet ne Golf R

Albatros
Albatros
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Francė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19029
<b>Pikėt</b> Pikėt : 37312
<b>Votat</b> Votat : 106
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

Buzqeshje Wimmer RS shndėrrohet ne Golf R

Mesazh nga Albatros prej 3/10/2010, 10:51

Wimmer RS shndėrrohet ne Golf R  Golf-R

Nėse 270 kuaj fuqi dhe momenti i rrotullimit prej 350 Nm u ėshtė dukur tepėr pak pėr versionin mė tė fuqishėm tė Golf R tė Volkswagenit, kompania pėr pėrpunimin e automjet Wimmer RS ka njė zgjidhje tė ēmendur.

Prapa emrit Red Devil (Djalli i Kuq) fshihet njė pėrpunim i madh i automjetit tė djegės kompakt tė Volkswagenit. Ekipi i Wimmer RS ka pėrpunuar pothuajse secilėn pjesė tė automjetit, e gjykuar sipas raportit pėr media, ata mė sė shumti vėmendje i kanė kushtuar motorit dylitėrsh TSI.

Duket se nė Wimmer RS kanė vendosur tė zėvendėsojnė dhe tė avancojnė pothuajse tė gjitha pjesėt e motorit, pos bllokut tė tij. Ndryshimet kanė tė bėjnė me klipat e ri, kokėn e motorit, turbo-mbushėsin, filtrin e ajrit, sistemin e djegies sė karburantit, etj.

Rezultati pėrfundimtar? 478 kuaj fuqi dhe moment rrotullimi prej 610 Nm, tė cilat Golfit tė pėrpunuar nga Wimmer i mundėsojnė tė arrijnė shpejtėsinė maksimale prej 291 km/h. Pėr fat tė keq, gjermanėt e kanė fshehur tė dhėnėn se sa kohė i nevojitet qė prej shpejtėsisė zero tė arrij nė 100 kilometra nė orė, por kur merret parasysh se automjeti ka transmetim integral tė fuqisė, mund tė pritet qė kjo kohė tė jetė mė e shkurtėr se pesė sekonda. Ēmimi i tij nuk ėshtė bėrė publik.


    Ora ėshtė 17/6/2019, 03:34