Albumi,Heret a Vone-Piro Ēako

Moza
Moza
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 23/03/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 2910
<b>Votat</b> Votat : 17
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Ne pune lind dashuria,prandaj ai qe punon asnjehere nuk ankohet per mund...

Buzqeshje Albumi,Heret a Vone-Piro Ēako

Mesazh nga Moza prej 1/4/2009, 15:50

Herėt a vonė
Timo Flloko - P. Ēako

Me flokėt e tu kur era loz, bėhem xheloz,
parfumi qė leshon, mė deh, mė turbullon...
Shtiza janė vėshtrimet e tua,
finte e llastime pėr mua.
Ėndrra me sy hapur pafund nis e fantazoj:
Trupin tėnd tė brishtė femėror kur ledhatoj…

Ti me zigzaget e tua gracka me ngre,
mister dhe djallėzi ke nė shpirt, por magjike je...
Ndalem tė puth hapat e tua,
sa shumė tė marroska njė grua (!)
Vetėm qėnia jote si rob mė gjunjėzon,
sytė nga unė ti do t’i kthesh, herėt a vonė!

Ref.
Herėt ose vonė, unė e di,
ti nė “kurth” do biesh,
pre’ nga dashuria...
Herėt ose vonė, unė e di,
ti do tė “dorėzohesh”.
Nė njė shtrat ne,
etjen do ta shuajmė...
Herėt ose vonė, unė e di,
do tė robėrohesh,
ti nga xhelozia...
Herėt ose vonė, unė e di,
ti do tė jesh e imja!...

Ti me kapriciot e tua, sa mė tundon,
ajri qė ti prek pėrreth... elektrizon...
Unė i humbur jam pa ty,
e humbur je dhe ti pa mua…
Fjalėt i merr era, mė kot veten mundon,
kokėn do ta vesh tek unė... herėt a vonė!
Moza
Moza
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 23/03/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 2910
<b>Votat</b> Votat : 17
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Ne pune lind dashuria,prandaj ai qe punon asnjehere nuk ankohet per mund...

Buzqeshje Re: Albumi,Heret a Vone-Piro Ēako

Mesazh nga Moza prej 1/4/2009, 15:54

Taka krak - P. Ēako


S'mė merr gjumi...
Prej sė largu
vjen e shuhet ritmi i kėngės "Bailamos".
Me sytė mbyllur si somnambul,
hapat pak nga pak atje mė ēojnė

Hyra brenda, syve s'ju besova,
tė kish sjellė ty Zoti sonte veē pėr mua?
Mikja ime, sa shumė tė kam kėrkuar,
e vogėl ėshtė kjo botė pėr tu takuar.

Ref.
Kur ajo mė pa taka "krak", iu thye edhe ra,
dhe ashtu e zbathur mu afrua.
Sysh mė more! - tha...
Unė nė gjumė rashė. Mė jep frymė i thashė,
se jeta ėshtė vetėm njė ēast....
Sikur tė ma falėsh trupin tėnd kėtė natė,
ti s'bėn mėkat!

Dot nuk pritėm,
dritėn fikėm,
ishim dy tė dashuruar, jo fajtorė...
Rastėsi... je mbret i botės,
vjen njė herė dhe ikėn pėrgjithmonė.

Gjithė pasion m'u dha kur e pushtova,
afshi i saj nė Qiell tė Shtatė mė ngjiti mua...
Mikja ime, ti frymė mė dhe nga vetja,
nė kėtė botė mė mbyt pa fund vetmia.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Re: Albumi,Heret a Vone-Piro Ēako

Mesazh nga LePuRuShJa prej 11/4/2009, 00:34

Kuturu

Timo Flloko - P. Ēako

Eci rrugės kot, kuturł,
dhe s'di ku shkoj...
Xurxull jam prapė unė... se ajo,
njė bohem nuk e do.
Sa tė desha, shpirt,
s'mund ta dish.
Tė vodhėn ty pabesisht,
me pije mbys dhimbjen pa fund.

Sa e lumtur je, unė s'e di,
me atė qė jeton.
Mund ta blejė ai pėr ty dhe botėn,
vetėm zemrėn, jo!
Mbeti shkretė tani streha jonė,
nė luks je ngrirė... nė kyē, trishton,
si nė muze... si njė Xhokondė.

Ref.

Unė nė jetė i pasur s'jam vėrtet,
por nė ėndėrr e shoh veten mbret (!)
Nėpėr pub-e tok me miqtė harxhoj,
unė Hėnėn si monedhė.
Ti po fle tani, Xhokonda ime,
shiu si det mbi mua zbrazet,
as rrufetė s'mė ngasin dot,
sa ka njė Zot...!

Eci rrugėve kot, mori fund,
ky fati im - kuturł.
Ty s'tė kam tani dhe nė shi,
dehja po mė shkund.
Se nė dashuri, kur tė dhemb,
jo dehja s'del dhe aq lehtė.
Tė desha, Xhokondė, ty... njė bohemė....!E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Re: Albumi,Heret a Vone-Piro Ēako

Mesazh nga LePuRuShJa prej 11/4/2009, 00:36

Larg prej sytė... prej zemrės larg

Timo Flloko - P. Ēako

Dimėr ish kur ti mė ike,
fjalėt heshtja i mbuloi.
Hijen time nė valixhe,
more larg.
Puthja jote si relike,
nė qėnien time mbeti gjatė,
por, do tė ftohej... do tė ngrinte,
pak nga pak.

Sa papritur erdh' kjo ndarje,
ritual qė ndodh ngaherė...
Heshtj' e gjatė dhe... "S'tė harroj asnjėherė!"
Shpend i hekurt qė tė mori,
njė bosh tė madh mė la nė vete.
Unė nė okė e ti nė qiell,
mbeta vetėm...!

Ref.

Kur ti fluturove lart,
sa do tė desha unė tė kisha krahė.
Nė shkretėtirė tė universit,
mos t'i humbja sytė e tu.
Ti mė the: Unė jam e jotja,
dhe as vdekja s'do tė na ndajė.
S'je e para, as e fundit..
"Larg nga sytė... prej zemrės larg...!"
Ti mė the: Jo, s'tė harroj,
tė kam shpirt, veē ty tė kam.
Unė e di, mė ke harruar,
Larg nga sytė, prej zemres larg.

Dhe ne humbim nėpėr vite,
Pa ngrohtėsi, larg njėri-tjetrit.
Dhe fytyrat u harruan,
pėrgjithmonė...
Nė marrėzinė e kėtij planeti,
sa tė pafaj ne te dy mbetėm.
Erė u bė, nga duart iku,
dashuria...!E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Re: Albumi,Heret a Vone-Piro Ēako

Mesazh nga LePuRuShJa prej 11/4/2009, 00:37

Ndjenjė e pathėnė

Teodor Keko - P. Ēako

Mė mundon kjo ndjenjė e pathėnė,
fjalėt t'i mi ktheve nė harrim.
Nė qiell ėshtė Hėna, s'i them dot Hėnė,
s'tė flas dot pėr mjegullėn nė agim.
Mė mundon kjo ndjenjė e pathėnė,
nė gjoks ti vėr ēdo fjalė nė vend tė saj.
Pastaj do tė pėrkund nė njė djep-kėngė,
me Hėnėn flokėve si karficė e bardhė.

Ref.

Dhe nėse rrugėt pėr nė zemėr dot s'i gjen,
mė thuaj tė t'i zgjas gishtėrinjtė e mi.
Mbi ta mbėshtete kokėn,
dhe pėr njė ēast ti pendė do tė kthehesh,
brėnda meje do tė vėrtitesh, shpirt!

Mė mundon kjo ndjenja e pathėnė,
Kur ti je kaq pranė dhe kaq e thjeshtė.
U kėput njė gjethe nga njė pemė,
e verdhė si harresa... ishte vjeshtė.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Re: Albumi,Heret a Vone-Piro Ēako

Mesazh nga LePuRuShJa prej 11/4/2009, 00:38

E dashur, erdha

Teodor Keko - P. Ēako

E dashur, erdha! Pse vrenjtesh kot?
Ti po mė prisje pėrsėri,
mos u cudit, unė jam njė zog.

Kur dashuroj bėhem si ajri,
E ngre folenė aty ku dua!
Do, s’do, tė futem nė kraharor,
tė pushtoj si i marri.
Po e mbylle ti derėn,
une me forcė do ta hap,
do ta copėtoj!

Do bėsh sikur mė ke inat.
Ndodhi e vjetėr, unė e di!
S’jam buzėqumėsht, por esnaf,
pėr dashuri di plot dredhi!
Unė do tė puth, do tė pushtoj nė gji,
dhe po ma mbylle deren ti.

E dashur, erdha,nė prag ke dalė,
ke hapur portėn dhe qesh nėn hundė.
Sa pėrbetohesh me qindra fjalė,
mė mire, eja, me puth!
Kur dashuroj behem si ajri,
e ngre folene aty ku dua!
Do, s’do, tė futem nė kraharor,
Tė pushtoj si i marri.
Po e mbylle ti derėn,
unė me forcė do ta hap,
do ta copėtoj!

E dashur, erdha! Pse vrenjtesh kot?
Ti po mė prisje pėrsėri,
Mos u cudit! Unė jam njė zog.
Po e mbylle ti derėn,
unė me forcė do ta hap,
do ta copėtoj!E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Re: Albumi,Heret a Vone-Piro Ēako

Mesazh nga LePuRuShJa prej 11/4/2009, 00:38

Falja njėrit dashurinė

Timo Flloko - P. Ēako

Unė pėr ty i brodha rrugėt,
pa fund nė Tiranė...
Kujt ia fal, ti, pėrkėdheljet,
dhe puthjet kėtė natė?!
Dalngadalė po shuhen dritat,
nė bulevard...
Shirat nisėn prapė... zogjtė po ikin...
dhe unė mbeta,
si njė endacak!

Sa ēudi kur ti mė thua:
Nė zemėr tė kam...
Unė e ndjej, ti e bėn enkas,
me shpresė kot mė mban.
Dhe pastaj sėrisht largohesh,
nga syte mė humb,
mallin tė ma shtosh.
Pa ty, mbyllem thellė nė vete,
Qytetit s'dal dot.

Mos na bėj aq shumė tė vuajmė,
hape zemrėn dhe na thuaj:
Cilin do mė shumė nga ne?
Me pang nė shpirt, ti, mos na lėr!
Falja njėrit dashurinė,
kurse tjetrit dėshpėrimin...
Dhimbjen kush nuk e provon, zemra ime,
nė kėtė botė!

U bėnė netė qė s'po tė shohim,
dhe blirėt janė tharė.
Piano-baret, bulevardet,
pa ty heshtin, qajnė...
I mungon ti kėtij qyteti,
nė ēdo skaj, nė ēdo sekondė...
Hyri dimri pėrsėri,
dhe zemra tu ftoh?!E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Re: Albumi,Heret a Vone-Piro Ēako

Mesazh nga LePuRuShJa prej 11/4/2009, 00:40

Xhulit

Teodor Keko - P. Ēako

Nga dashuria qė kam per ty,
mund tė tė shquaj edhe nė mjegull.
Nga dashuria u ktheva sy,
xhind, bohem, djalosh i rregullt.

Ref.

Nga dashuria nė qiell u shtriva,
me kokė nė diell unė fjeta gjatė.
Dhe s’u pendova qė aq tė desha,
ndėrmend e kam tė tė dua prapė.

Nga dashuria ditėt e gjata,
nė bukė i ktheva dhe gurė tespihe.
Me to tė gjallė e mbajta ndjenjėn,
me to sfidova ankthin nė pritje.

Ref.

Nga dashuria nė qiell u shtriva,
me kokė nė diell une fjeta gjatė.
Dhe s’u pendova qė aq tė desha,
ndėrmend e kam tė tė dua prapė.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Re: Albumi,Heret a Vone-Piro Ēako

Mesazh nga LePuRuShJa prej 11/4/2009, 00:40

Unė "Ai", ti "Ajo"

Teodor Keko - P. Ēako

Ja, ra mbrėmja. Ti s'je mė.
Ku ke shkuar? Unė s'e di.
Ne u prishėm pėr hiēgjė,
edhe gjatė do mbajmė mėri.

Do harrohen telefonat,
nėpėr pellgje sytė do na thahen.
Si prelud do bjerė nga qielli,
njė dėborė... kristal i bardhė.

Ref.
Dhe kėshtu, gjersa njė ditė,
tė na thotė jeta ne: Harro!
Do tė mbesim anonimė,
do tė jemi ne pėremra,
Unė "Ai" dhe ti "Ajo".

Mbi ne ra ndarja si njė dėborė,
mbuloi gjithēka: puthjet dhe fjalėt.
Dhe vitet shkuan dalngadalė,
ujrat u ndotėt, lumejtė u thanė.

Por, qaramanė, jo, s'do tė bėhemi,
se na u thye ėndrra ty dhe mua.
Ndonjė ditė nėpėr botė,
sytė tanė kur tė takohen,
s'do tė ketė urrejtje brenda.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Re: Albumi,Heret a Vone-Piro Ēako

Mesazh nga LePuRuShJa prej 11/4/2009, 00:41

Eklipsi i dashurisė

Timo Flloko - P. Ēako

Nė Paris edhe pak po zbardh,
nė New York mesnata bie...
Dita mua sytė mi zgjon,
nata ty qerpikėt t'i mbulon...

Fletėt gris nė kalendar,
ditėt, netėt, rrokullisen.
Gjithė ky mall qė na mundon,
pa mbarim e bėn kėtė pritjen tonė...

Sa herė shohim lart nė qiell,
vezullon pėr ne Ylli i Mėngjesit.
Veē ai na sheh tė dy kur lind,
ėshtė i fundit yll atje qė shuhet...!

Pa ty nata ėshtė e gjatė,
pa ty ditė nuk ka.
Kur dielli lind tek unė,
atje tek ty fillon tė perėndojė...
Na ndan njė oqean.
Sa larg... dhe pranė...

Ky eklips dhe pak do zgjasė,
kur errėsira tė largohet.
Sytė e tu dhe sytė e mi,
hėnėn, diellin pranė do ti afrojnė...E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Re: Albumi,Heret a Vone-Piro Ēako

Mesazh nga LePuRuShJa prej 11/4/2009, 00:42

Irenė

Teodor Keko - P. Ēako

Kur dikush bri meje thotė, Irenė,
si nga njė muzg i hollė dantellė,
Venerė ti ngrihesh.
Dhe pse s'tė harrova,
asnjėherė s'tė thashė "tė dua",
dyzimi i luftės mė mundi mua.

Syri yt qė priste, druajtjen unė ta thyeja,
si fundin e njė gare plot ankth,
mjegullonte rrugėn drejt fjalėve.
Mė lidhej goja si njė motak,
qė sapo nis e belbėzon.
Ti varg si patat drejt jetės shtegton.

Tani s'je mė, mjjerisht s'vjen mė,
veē nė mesnatė robina ime mbete ti.
Kur gjumi ulej mbi qepallė,
njė puthje jotja,
do kthente gjoksin tim nė njė kitarė.

Ref.

Ku je, vallė, sot! Hesht universi,
pa ty janė ėndrrat si shkretėtirė.
Por, ti e lumtur qofsh Irenė,
unė tė kam dashur...
Dhe shpesh tė them "Natėn e mire!"

Kur dikush bri meje thotė, Irenė,
nė park ngadalė pėrkulen pemėt.
Nė pėrqafim ndėrthuren degėt,
dhe mua mė kujtohesh ti.
E ngrohtė, e bukur si kjo erė,
dhe unė qė pėrqafoj njė pemė.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Re: Albumi,Heret a Vone-Piro Ēako

Mesazh nga LePuRuShJa prej 11/4/2009, 00:43

Shpresė

Timo Flloko - P. Ēako

Shpresė, ti ngroh si dielli,
dhe si era ėndrrat larg i ēon.
Shpresė, pėrherė me ty jetojmė,
ēdo ēast, ēdo sekondė...

Shpresė, kur s'ka mė shpresė.
Oh, sa frikė, kur s'ka mė shpresė!
Ka tė humbur nė kėtė botė,
qė humbin shpresėn.

Thellė nė zemėr, thellė nė shpirt,
ndjej tė madhen dashuri.
Mos e humbni shpresėn, ju njerėz!
Dashuria ėshtė pėrgjigjja... dashuria,
e ēfarė tjetėr?
Si njė re nė fluturim,
shpresa na ēoin larg, sa larg.
Mos e humbni shpresėn, ju njerėz!
Dashuria ėshtė pėrgjigjja... dashuria,
e ēfarv tjetėr?

Shpresė, ti je si era,
verė e vjeshtė, dimėr, pranverė.
Fryma e dashurisė pafund,
ēdo ēast nė jetė.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Re: Albumi,Heret a Vone-Piro Ēako

Mesazh nga LePuRuShJa prej 11/4/2009, 00:43

Pėr njė ēast mė ndali zemra

Timo Flloko - P. Ēako

Pėr njė ēast mė ndali zemra, s'ishe ti,
shpirtin sonte ma trazove pėrsėri.
Mė kujtohet sa shumė prisja,
qė tė ndjeja erėn tėnde.
Kthehu! Dhe njėherė unė tė Tė shihja.

Ėndrra gjumin ma kėputi, e mė zgjoi,
mbi nėnkresė tė ndjeva frymėn, ku je ti?
Puthjet ende janė nxehta,
s'na i ftoh dot largėsia.
Eja, mos u fshih vetėm nė ėndrra!

Ref.

Unė dhe ti,
lusnim natėn qė dhe pak tė zgjaste,
tė mos kish agim.
Edhe dielli fare tė mos lindte.
Vetėm unė dhe ti,
lusnim natėn qė pafund tė zgjaste,
tė mos kish mbarim.
Edhe dielli atė ditė tė shuhej,
ndarje tė mos kish.
Nėse mijėra kilometra sot na ndajnė,
mos mė thuaj, humbi dashuria,
mė tė madhe e bėn largėsia.
Eja, zemėr, netėt t'i pėrcjellim si dikur.

Dashuria nis me ty, mee ty mbaron.
Je kuptimi qė merr dita sa fillon.
Puthjet ende janė tė nxehta,
s'na i ftoh dot largėsia.
Eja, mos u fshih vetėm nė ėndrra!E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Re: Albumi,Heret a Vone-Piro Ēako

Mesazh nga LePuRuShJa prej 11/4/2009, 00:44

Ylli im

Timo Flloko - P. Ēako

Koha ikėn shpejt, sa shpejt, e s'kthehet mė,
ėndrrat tona mbeten pas pėrgjithmonė.
Si njė yll lart nė qiell unė ty tė pres,
kur nata gjithėsinė mbulon...!

Si njė ėndėrr e pafund ėshtė dashuria!...

Ref.

Nė errėsirėn pa mbarim,
ku tė tė gjej, o ylli im!
Pėrtej kufijsh nė largėsi,
ku syri s'mbėrrin?!...
Sa herė unė dritėn humb nė netė,
kėrkoj nė terr, por dot s'tė gjej...
Tė lus mos humb, njė rreze ēo,
o ylli im!...

Qielli erret krejt nga retė, kur ty s'tė shoh,
ankthi mė pushton nė shpirt, mė mundon...!
Unė jam yll qė ndriēoj vetėm pėr ty,
kur nata gjithėsinė mbulon...

Si njė ėndėrr e pafund ėshtė dashuria...!

Pėrtej kėsaj jete do tė mbėrrijė,
ky malli im, kjo nostalgji...
Me vite drite, lė pas njė yll dhe po u fik...!
Se koha, vitet qė jetojmė,
janė veē njė ēast pėr dashurinė...
Tė lus mos humb, njė rreze ēo,
o ylli im!E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Re: Albumi,Heret a Vone-Piro Ēako

Mesazh nga LePuRuShJa prej 11/4/2009, 00:46

:Amor: :Amor: :Amor:

Fajtori.Com

Timo Flloko - P. Ēako

Emrin Linda shkruaj.
Unė jam, tė pėrgjigjem.
Sa mė ke munguar,
Vite po mė duken.

Kam qenė me provime,
dhe sot i kam mbaruar.
Thashė se mė harrove.
Jo, s’tė kam harruar,
nė temėn e hartimit,
veē pėr ty kam fantazuar.

Sikur ta dish ti tė vėrtetėn,
o Zot, ē’po ndodh kėshtu me mua?
Sa herė chat-oj mė dridhen duart,
dhe pa tė parė, njė prekje ėndėrroj.

Ah, sa shumė do tė doja,
zėrin ta degjoja.
Unė kam njė tė fshehtė,
por ti s’e di akoma.

S’ka rėndėsi pėr mua,
veē ty tė tė shikoja.
Vallė, jam une fajtori?
Je, por unė tė dua,
dhe kam njė parandjenjė, ēudi,
princi i kaltėr pėr mua do tė jesh ti...

Por unė, mė kot kėrkoj tė fshihem,
Tani gjithēka e kam kuptuar.
Sa herė chat-ojmė na dridhen duart
dhe pa u parė, njė prekje ėndėrrojmė.
Se dashuria nuk njeh moshė,
ajo kur vjen ndez vetėm zjarre.
Ne kjo magji na dehu fare,
dhe pa u parė njė prekje ėndėrrojmė.
Sa herė chat-ojmė njė puthje ėndėrrojmė.

:Amor: :Amor: :Amor:E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

Sponsored content

Buzqeshje Re: Albumi,Heret a Vone-Piro Ēako

Mesazh nga Sponsored content


    Ora ėshtė 25/6/2019, 20:25