Ja cilat janė 8 kėshilla pėr tė ndezur pasionin!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Ja cilat janė 8 kėshilla pėr tė ndezur pasionin!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 23/9/2010, 17:29Sipas studiueses Laura Berman ėshtė e mundur tė rikthehet pas ky pasion edhe pse jo nė tė njėjtin nivel qė ka qenė dikur

Pse humbet pasioni
Angazhimet e jetės sė pėrditshme luajnė njė rol tė rėndėsishėm nė braktisjen e interesit seksual ndaj partnerit. "Stresi, ankthi,depresioni ēfarėdo shqetėsimi tjetėr qė lidh jetėn e njė femre mund tė ndikojė seksualizmin e saj. Por edhe natyra ka gjithashtu rolin e saj. "E vėrteta ėshtė se libidoja i njė femre nuk do tė jetė kurrė siē ishte nė fillimet e saj me partnerin. Trupi i gruas nuk mund tė mbėshtesė pasionin. Nuk do tė mundeshin tė bėnin asgjė, nėse do tė jetonin gjithmonė nė atė fazė.

Kur shtohen problemet
"Ėshtė gjatė kėsaj fazė koha kur problemet seksuale fillojnė tė shtohen", thotė Berman. Kur partnerėt arrijnė nė kėtė fazė mendojnė se seksi duhet tė jetė gjithmonė spontan dhe tė kenė tė njėjtėn dėshirė tė ēmendur pėr tė bėrė seks, siē e kishin nė fillimet e tyre. "Nė fakt kjo fazė duhet tė prodhohet dhe nė fillim ėshtė shumė e ēuditshme, por mė pas bėhet njė zakon dhe mund tė ndihmojė shumė pėr tė stabilizuar gjėrat mes ēiftit", shton studiuesja. Sipas Berman ka disa mėnyra pėr tė rikthyer pasionin nė njė lidhje dhe ndėr kėshillat qė ajo jep janė:

KĖSHILLAT

1) Planifikoni njė takim javor. Mund tė dilni tė darkoni jashtė ose thjesht tė pėrfitoni nga njė shėtitje pėr tė biseduar.
Mos shkoni nė kinema apo diku tjetėr, ku nuk mund tė bisedoni ose tė shihni njėrin-tjetrin gjatė gjithė natės.
2) Nėse nuk mund t’i lejoni vetes njė dado, pėrfitoni nga koha kur ata janė nė gjumė dhe pini njė gotė verė me parterin nė njė nga cepat e shtėpisė.
3) Bėni gjėra interesante dhe eksituese sė bashku. Nė njė studim
mes ēifteve u vu re se ēiftet, tė cilėt merrnin pjesė nė aktivitete tė tilla si kėrcim, aktrim apo edhe ski, kishin nivelin mė tė lartė tė intimitetit, lidhjes dhe interesit seksual. "Partnerėt kanė nevojė tė qėndrojnė sa mė shumė bashkė,
nė ēdo vend dhe situatė pėr tė forcuar edhe mė shumė lidhjen e tyre", thekson Berman.

4) Merrni ēdo ditė kohė pėr veten tuaj. Edhe pse puna, shqetėsimet e profesionit, familja mund tė jenė shumė stresuese.
10 deri nė 15 minuta nė ditė kujdes ndaj vetes, mund t’u ndihmojnė tė ulni nivelin e stresit dhe tė merrni mė shumė energji pėr partnerin tuaj. Ėshtė e rėndėsishme tė jeni shumė energjike. "Sa mė shumė joshėse dhe e lidhur tė jeni me veten tuaj, aq mė shumė e gatshme do tė jeni pėr partnerin", vazhdon studiuesja.

5) Kėrkojini partnerit tė mbajė fėmijėt pėr disa mbrėmje nė javė, ndėrkohė qė ju lexoni, bėni njė dush, apo bėni ushtrime gjimnastikore.
6) Vishuni seksi dhe jepini partnerit ēelėsat e dhomės sė hotelit qė keni prenotuar pėr tė qėndruar bashkė.
7) Kini kontakt fizik me partnerin edhe pse nuk kryeni marrėdhėnie seksuale, pėrqafohuni, mbani duart e njėri-tjetrit, prekuni etj.
8) Eksperimentoni pozicione tė ndryshme seksuale.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 18/10/2018, 16:49