Si tė jetosh me njė bukurosh

Share
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Si tė jetosh me njė bukurosh

Mesazh nga Vizitor prej 7/9/2010, 12:46

Tė dashurohesh me njė mashkull bukurosh? Ėshtė shumė nxitėse, me kusht qė duhet tė jesh e ndėrgjegjshme edhe pėr anėt e tij mė tė dobėta. Atėherė, cilat janė rreziqet e narcizmit, si tė jetosh me njė bukurosh, teknikat pėr tė mos e lenė t'ia mbathė.
Nisim nga fillimi. Objekti i dėshiruar ėshtė vetėm njė fantazi qė ju duket i paarritshėm apo ėshtė nė krahun tuaj? Nė rastin e parė, nėse ai nuk tregon entuziazėm ndaj njė propozimi pėr t'u njohur mė nga afėr, ėshtė mė mirė qė tė mos humbni kohė. E kotė tė mėrziteni nga indiferenca e tij dhe tė mendoni se humbėt nga krahasimi pėr shkak tė bukurisė. Atij i intereson bukuria e vet dhe jo e juaja.
Problemi ėshtė njė tjetėr: nėse bukuroshi nuk tregon as interesim mė tė vogėl, ka shumė mundėsi qė tė jetė impenjuar nė njė histori tjetėr dhe nuk ėshtė tipi qė vdes nga dėshira pėr t'i ndėrruar vajzat apo pėr ekstra aventura. Ai qė fėmijė pėrballet me sulmet femėrore, dhe pėrveēse nuk ka nevojė pėr tė konfirmuar bukurinė e tij pėr tė koleksionuar femra, mbrohet nga pjesa mė e madhe, prej tyre duke u bėrė i paprekshėm me historinė e tij zyrtare.
Marrim nė konsideratė rastin qė keni fatin (apo fatkeqėsinė) qė tė keni njė bukurosh nė krahun tuaj. Mund tė bėhet fjalė pėr njė aventurė dhe atėherė, pse tė hiqni dorė nga njė kėnaqėsi e shkurtėr por qė nuk ndodh ēdo ditė? Ose ndoshta ky, mund tė jetė njė pėrjashtim, vlerat dhe rėndėsia e tė cilit shkojnė pėrtej narcizmit dhe problemi qė ėshtė mė kryesor ėshtė tė arrijmė ta mbajmė gjithnjė pėr vete.

Si nė njė film
Nė filmin "Ju prezantoj Joe Black", njė Brad Pitt fantastik, ulet nė tavolinėn e protagonistes, simpatike, por jo shumė tė bukur, duke i treguar qė ėshtė nė kėrkim tė njė shoqeje. A ėshtė e mundur nė jetėn e pėrditshme njė gjė e tillė? Sigurisht, pasi meshkujt bukuroshė (njėlloj si femrat e bukura), krijojnė rreth vetes njė aureolė tė tillė bukurie qė shpesh tė tjerėt nuk guxojnė ta kalojnė dhe e lėnė me aq.
Nėse votoni pėr tė shėmtuarit sepse ju duken tė sigurt, por jeni tė tėrhequra nga bukuria qė u emocionon deri nė pikėn qė ju bėn tė prekshme, do t'ju ndodhė herėt a vonė tė dashuroheni nė ndonjė bukurosh. Dhe nėse ai ju pėrgjigjet, e jetoni kėtė raport me kėnaqėsi, gėzim dhe pa frikė.
Takimi me bukurinė, pėr atė qė e vlerėson, ėshtė njė emocion shumė i fortė qė tė ēorodit, qė josh pa limite. Po, duhet t'u mjaftojė, pa menduar "pėrgjithnjė", megjithėse ka shumė gjėra kundėr. Burri i bukur ėshtė shpesh melankolik, sepse ndjen efektin prekės tė pamjes sė tij, dyshon se e duan vetėm pėr kėtė fakt dhe qė askush nuk e merr nė konsideratė inteligjencėn e tij.
Shpesh ėshtė i ftohtė dhe i kontrolluar nė manifestimet afektive pasi ka mėsuar tė mbrohet nga sulmet dhe nga propozimet e vazhdueshme. Po kėshtu edhe nga ana e kėndvėshtrimit seksual, pasi ka frikė tė mos shfrytėzohet si njė instrument kėnaqėsie.
Kujdes ndaj narcisit
Por jo tė gjithė meshkujt janė narcisė. Erich Fromm shkruan: "Narcisi ėshtė ai pėr tė cilin ėshtė reale dhe e rėndėsishme vetėm ajo qė i pėrket. Ideja ime, trupi im, prona ime, ndjenjat e mia. Ajo qė nuk ėshtė imja ėshtė e vagullt, inekzistente".
Pėr narcisin i vetmi objekt i dėshirės pėrveē vetvetes, ėshtė fuqia. Duke pasur pėrkrah njė bukurosh, nuk duhen nėnvlerėsuar kėto anė tė tij. Nėse ėshtė dhe i zgjuar ai do tė dijė ta maskojė shumė shpejt narcizmin e tij, do tė dijė tė jetė bujar dhe i gatshėm, pa e ndier me tė vėrtetė, por pėr tė qetėsuar ndjenjat e tij tė fajit. Ai nuk do kurrė qė tė ndjehet nė faj.
Pranojeni ashtu siē ėshtė, pa kėrkuar ta ndryshoni. Keni bukurinė e tij. Mirėkuptimin kėrkojeni tek miqtė apo tek njė burrė i shėmtuar.

Po nė shtrat? Mė mirė njė burrė "normal"
Mjeku nuk kėshillon qė tė kemi njė marrėdhėnie tė zgjatur me njė mashkull bukurosh. Padyshim qė ka pėrjashtime, por shpesh, njė burrė shumė i bukur ėshtė spektator i vetvetes. Megjithėse njė bukurosh nuk ka nevojė tė konfirmojė pamjen e tij, megjithatė...
Duke qenė se ėshtė gjithnjė i ekspozuar ndaj avantazheve tė grave ka mė shumė mundėsi qė tė thyhet. Ėshtė jė reagim qė i detyrohet edhe faktit qė nė imagjinatėn mashkullore, refuzimi vazhdimisht ndaj grave e bėn tė ndjehet mė pak mashkullor.
Nėse jeton me njė bukurosh
Ja se si mund tė mbijetosh nėse e ndan ekzistencėn me njė bukurosh. Gjithnjė shumė i kujdesshėm ndaj trupit tė tij, njė burrė i bukur ėshtė edhe shumė egocentrik dhe i uritur pėr dashuri.
* Ka shpesh dhimbje stomaku, dhimbje shpine, nuk arrin tė fle.
Dėrgoje tek njė mjek dhe mos i kushto aq shumė pėrkujdesje, pasi shpesh janė sėmundje psikosomatike.
* Nė mėngjes nuk zgjohet kurrė herėt.
Dil nga shtėpia dhe lėre pa drekė, por mė pas mos fillo t'i bėrtasėsh. Do tė luante rolin e viktimės, sikur ti nuk kujtoshesh kurrė pėr tė dhe prandaj ai nuk fle mirė.
* Nuk tė ndihmon nė punėt e shtėpisė?
Laja hakun tek rrobat e tij tė dashura.
* Nė festa dhe darka luan rolin parėsor.
Mundohu qė tė ftosh sa mė shumė meshkuj nė festat e tua nė mėnyrė qė tė jesh ti qendra e vėmendjes.
* Tė kritikon pėr mėnyrėn si vishesh, si krihesh, si trukohesh?
Pranoi kėshillat qė duken tė drejta, por nėse insiston mos i jep tė drejt deri nė pafundėsi. Pėr t'u ndjerė mė i miri ėshtė i aftė tė tė ekzaminojė nė tė gjitha frontet.
* Kur fillon tė kesh nostalgji pėr ishin tėndin "shėmtarak"
Ėshtė momenti pėr tė pyetur veten nėse ka marrė fund magjia dhe ja vlen akoma tė jetosh me kėtė bukurosh tė personifikuar, kaq tė mrekullueshėm, por edhe kaq tė vėshtirė pėr t'u drejtuar. /Telegrafi/
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: Si tė jetosh me njė bukurosh

Mesazh nga Vizitor prej 14/9/2011, 20:27

Kur ej e bukurr ose ibukur ke perparsi en gjitha gjerat e sidomos ne ate te dashuris pot sdo te thote qe bukuria luan rolin kryesor tek dashuria mund te jesh mbret iksaj bote por nese nuk ndjej as gje ne ty bukuria jote bjen poshte enjejt esht edhe tek meshkujt qe vetem bukuria nuk vlene ka gjera em et vlefshme en dashuri se sa bukuria ,dhe nuk mund ta dashurosh as kend nese zemra jote nuk thot sado qe bukri te ket se do po se do ket ndjenje zemers tende smund tja ndryshoshe.

    Ora ėshtė 10/12/2018, 02:55