I dashuruar nė shoqen mė tė mirė

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje I dashuruar nė shoqen mė tė mirė

Mesazh nga LePuRuShJa prej 15/7/2010, 18:26Nuk ėshtė dukuri e rrallė kur njė i ri, apo njė e re dashurohen nė shoqen/shokun e tyre, qoftė edhe shoku/shoqja mė e mirė e tyre. Pa marrė parasysh se njė dukuri e tillė nuk ėshtė e rrallė, nuk ekziston ndonjė zgjedhje universale pėr njė situatė tė tillė – me gjasė, nėse hasni nė njė situatė tė tillė, nuk do tė ndiheni mirė dhe lehtė, si dhe, nė rast se doni tė ndėrmerrni ndonjė gjė, do tė keni nevojė pėr shumė guxim.

Fjala vjen, shoqen tuaj mė tė mirė e njihni me vite tė tėra. Gjithmonė keni qenė nė marrėdhėnie tė mirė shoqėrore, por tani ndjenjat tuaja ndaj saj kanė ndryshuar dhe do tė donit ta kishit tė dashur. Ju duket se do t’ia kalonit shumė mirė, paj edhe ashtu ju edhe tani ia kaloni shumė mirė, jeni tė afėrt midis veti. Por, nėse keni frikė se ndonjė pėrpjekje juaja nė shfaqjen e dashurisė, do tė ndikonte nė shkatėrrimin e shoqėrisė tuaj, pėr fat tė keq mund tė themi se njė mundėsi e tillė ėshtė reale.

Tė gjithė ne e dimė se kur duhet t’i “paraqitemi” ndonjė vajze qė nuk e njohim, jemi nė siklet tė madh, meqė nuk e dimė se a do t’i pėlqejmė edhe ne asaj, apo do tė na refuzojė me nėnēmim dhe pėrqeshje. Nė njėfarė aspekti edhe mė vėshtirė ėshtė qė t’i “paraqitesh” shoqes mė tė mirė, meqė e dini se mund ta humbni njė miqėsi tė mirė. Pėrkundėr kėtij komplikimi, zgjidhja mund tė jetė e thjeshtė. Duhet t’ia thoni qartė dhe thjeshtė se e doni. Ndoshta edhe ajo ndjenė tė njėjtėn gjė pėr ju, por ka pasur frikė qė t’ua thotė. Mund tė ndodhė qė pėr momentin tė mbetet pa tekst, nė ē’rast ju duhet t’i jepni asaj hapėsirė pėr tė menduar dhe pėr tė vendosur. Pra, mos insistoni me ēdo kusht qė ta merrni pėrgjigjen menjėherė. Ekziston edhe mundėsia qė ajo t’ju thotė se nuk ndjenė dashuri pėr ju, por nuk ėshtė e thėnė qė tė shkatėrrohet edhe miqėsia.

Edhe pse mė rrallė, mund tė ndodhė qė kur t’ia shpallni dashurinė, shoqja juaj nė fillim tė pranojė, nga hutimi dhe habia, por mė vonė tė shfaqė dyshim dhe hamendje. Sido qė tė jetė, ju duhet t’i respektoni ndjenjat e saj.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 10/12/2018, 10:01