Domethėnia e luleve dhe e ngjyrave !!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Domethėnia e luleve dhe e ngjyrave !!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 25/3/2009, 17:21Nė njė rrugėtim drejt shekujve lulet kanė pėrfaqėsuar mėnyrėn mė tė mirė pėr tė transmetuar mesazhe tė sakta. Kėshtuaė ėshtė e nevojshme tė njohim simboliken e ēdo luleje pėr tė dhuruar lulen e duhur nė ēdo rast dhe pėr ti dhėnė mė forcė shprehjes sė njė ndjenje.

MIMOZA

Kjo bimė u pėrket vendeve tė Amerikės sė Jugut, ku dhurohej nė raste festash. Lloji i luleve tė bardha simbolizon ˇDashurinė Platonike ˇ , ˇShpresė nė Dashuri ˇ.
Mė e famshmja ėshtė lulja nė ngjyrė tė verdhė dhe Mimoza me domethėnie ˇ Aromė tė Mirė ˇ. Dhurimi i mimozave pėr festėn e grave ėshtė pėrdorur vetėm nė Itali nė vitin 1946, kur ėshtė zgjedhur ky simbol sepse kjo lule lulėzonte nė kėtė ditė feste.

AZALEA

I pėrket familjes sė ˇ Ericacee ˇ, ka lule shumė tė dendura dhe plot aromė. Simbolizon njė gėzim tė pashpjegueshėm dhe tė improvizuar.

LULE E EGĖR

Braktisje, largim.

GJEMBI I BARDHĖ

Ėshtė njė gjembac i pėrdorur nė tė gjithė Italinė. Domethėnia e kėsaj luleje ėshtė ˇ Shpresė ˇ dhe ˇ Fat tė mbarė ˇ.
Romakėt e vjetėr e pėrdornin pėr tė larguar syrin e keq dhe fatin e keq. Pikėrisht pėr kėtė kuptim qė ajo pėrcjell pėrdorej nė antikitet dhe ju jepej tė sapolindurve.

ĒIKLAMINA

Lulet e kėsaj bime pėrfaqėsojnė dashurinė pa kushte.

KLEMATIDE

Ėshtė njė bimė kacavjerrėse qė i pėrket familjes sė rrėnjėve tė vogla, qė karakterizohet nga dendėsia dhe ngjyrat e shumėllojshme.
Nė Angli lulet e saj konsiderohen si lule fat sjellėse pėr atė qė niset pėr udhėtim dhe madje nė anglisht kjo lule quhet ˇ traveller's joy ˇ,
qė do tė thotė gėzimi i udhėtarit.

LULJA E KRISHTERIMIT

Ėshtė njė lule qė ndryshe quhet lulja e tė vdekurve. Nė Japoni dhe nė vendet Anglosanksone ėshtė simboli i gėzimit, jetės dhe paqes.
Nė Kinė dhe Japoni u dhurohet nuseve, ndėrsa nė Angli pėrdoret nė rastet e lindjeve.
Kjo lule me ngjyrė tė kuqe ka kuptimin e fjalės ˇ TĖ DUA ˇ ndėrsa nė ngjyrė tė bardhė do tė thotė = e vėrtetė...

EDERA

Ėshtė njė lloj bime kacavjerrėse shumė e njohur. Tė dhurosh njė pjesė tė saj do tė thotė aė do tė afrohesh me kėtė person.

LULJA E KRISHLINDJEVE

I pėrket familjes sė luleve tė vogla dhe gjendet ne Europė dhe Azi. Lloji mė i pikasur i saj ėshtė nė ngjyrė tė kuqe nė tė zezė, si vishnje e errėt dhe quhet ndryshe
Trėndafili i vitit tė ri.. Ajo pėrfaqėson ēmendurinė.

LULE FELCE

Ėshtė njė lule shumė e vjetėr qė ka ekzistuar nė tokė 350 milion vjen pėrpara dhe simbolizon misterin.

LULE LISI

Rritet veēanarisht nėpėr kampe. Ka lule bojė qielli, qė sipas njė tradite popullore prodhojnė ujė tė distiluar qė bėn mirė pėr tė kuruar shikimin te njerėzit e verbėr.
Nė gjuhėn e luleve do tė thotė ˇ Miqėsi e sinqertė ˇ.

FUCSIA

Ka ardhur ne Europė nga Amerika e jugut nė vitin 1700 dhe simbolizon harmoninė.

GAROFANO

Ngjyra e kuqe e kėsaj luleje simbilizon admirimin, ndėrsa e bardha dashuri tė pastėr.

LULE KACAVJERRĖSE

Lloj bime kacavjerrėse qė gjenden tė mbledhura nė grupe. Ato lėshojnė shumė arome dhe janė tė ėmbla ˇ Nė greqisht ˇ Glikis ˇ do tė thotė pikėrisht ˇ E Ėmbėl ˇ.
Simbolizon miqėsinė dhe gadishmėrinė pėr tė qenė pranė.

LULEDIELLI

I pėrket familjes sė ˇ Tė pėrshtaturave ˇ, pasi gjatė orėve tė ditės i drejton petalet drejtė diellit.
Pėr disa kjo bimė ka kuptimin e mirėnjohjes kundrejt yllit qė karakterizon zodiakun e tyre.

LULE IBIZA

Ėshtė bimė e luleve tė mėdha dhe shumėngjyrėshe, por qė lulėzojnė vetėm pėr pak orė.
Nė Taiti, vajzat e reja e pėrdorin si aromatik pėr flokėt, pasi ajo ka kuptimin e bukurisė sė zonjushave tė reja.

LULJA IRIS

Ka njė mesazh pėr ty...

LILIUM

Ėshtė njė lloj bime nga e cila njihen 40 lloje. Mė i njohuri ėshtė ˇ Lilium Candium ˇ qė nė gjuhen e pėrditshme njihet si Giglio e Shėn Antonit.
Ėshtė lule me ngjyrė tė bardhė. Liliumi ėshtė njė lule me origjinė nga vendet orientale dhe simbolizon pafajėsinė dhe virgjėrinė.

MALVA

Njė bimė shumė e pėrhapur nė Itali dhe njihen shumė llojė prej tyre. Pėrfaqėson mirėkuptimin prindėror.

MARGARITA

Kjo lule jep njė mesazh tė qartė = Duhet tė mendohem... Si edhe mesazhin = Ki durim... Nė traditėn katolike do tė thotė ˇ zemėrgjėrėsi ˇ.

MULLAGA

Lumturi e rigjetur.

ORKIDEA

Me rrėnjėt e kėsaj bime pėrpunohej receta kundėr sterilitetit. Simbolizon edhe sensualitetin dhe pamjen e jashtme tė njė personi.

ORTENSIA

Njė lule shumė dekorative, ekzistojnė shumė lloje prej tyre dhe pothuajse tė gjitha jan tė krijuara nė Japoni. Ėshtė simbol i njė karakteri tė ftohtė.

LULJA E SĖ VĖRTETĖS

Nė kohėt e antikitetit ishte simboli i ėndrrės. Zoti i morfeve pėrfaqėsohej me njė lule tė kėtij lloji nė krahė.
Ėshtė simboli i ėndrrave tė ndjeshme dhe i punėve tė zemrės.

LULJA E FUQISĖ

Ėshtė njė bimė mjekėsore e ngjashme me pamje me luleshtrydhen. Rritet nė malet e Italisė dhe ėshtė shumė e pėrhapur si bimė.
Ka lule tė bardha, tė verdha dhe tė kuqe shumė dekorative. Kjo bimė ėshtė simbol i mbrojtjes dhe i dashurisė prindėrore.
Gjethet e saj nė kohė tė keqe mund tė pėrkulen nga para pėr tė mbrojtur lulen delikate.

LULEBORE

Quhet ndryshe ˇ Lulja e pranverės ˇ, sepse ėshtė lulja e parė e kėsaj stine. Simbolizon rininė, shpresėn dhe dashurinė e parė.

GJEMBAĒĖT

E ka prejardhjen e emrit nga latinishtja. Ėshtė e njohur ndryshe me emrin ˇ Ar i vogėl ˇ sepse lulet e saj janė tė verdha.
Tradita e kėsaj luleje kėrkon qė tė dhurohet gjatė javės sė shenjtė, si pėrshembull nė javėn e martesės.

TRĖNDAFILĖT

Trėndafilėt kanė dėmethėnie tė ndryshme sipas ngjyrės...

Trėndafili portokall = shije e hollė
Trėndafili i bardhė = dashuri e pastėr dhe shpirtėrore
Trėndafil me ngjyra = dėshirė
Trėndafil i krishtlindjeve= paqe dhe qetėsi
Trėndafil i vardhė = xhelozi, jo besnik
Trėndafil i sfumuar = bukuri kapriēoze
Trėndafil rozė = miqėsi, pėrzemėrsi
Trėndafil i kuq i errėt = mirėnjohje
Trėndafil i kuq i zbehte = gėzim
Trėndafil ngjyrė peshku me rreflekse = dashuri sekrete
Trėndafil i kuq flakė = dashuri pasionante

YLLI MALOR

Ėshtė simbol i kurajės sepse kėrkon shumė mund dhe guxim pėr ta mbledhur kėtė lloj luleje nėpėr shkėmbinj.

YLLI I KRISHTLINDJEVE

Festė tė mbarė, rini, rinovim.

STRELIZIA

Kjo lule nga forma kurioze qė ka duket si njė zog nė fluturim dhe thirret ˇ Zogu i parajsės ˇ ose ˇ Gjuha e zogjve ˇ. Ky ėshtė lloji mė i njohur i kėsaj luleje.
Pėr bukurinė e saj dhe karakterin dekorativ qė ka kjo lule simbolizon e dhe mjeshtėrinė.

TULIPANI

Tulipani ėshtė njė lule origjinale e Turqisė. Ėshtė futur nė Europė nė vitin 1500 dhe hyri shumė nė modė nė vende si Holanda dhe Anglia.
Ēmimet e kėsaj luleje u rritėn qa shumė sa vetėm ato qė ishin mė tė pasurit mund ta blenin. Domethėnia e luleve varet nga ngjyra qė ka ...
Tulipan i kuq = Deklaratė Dashurie
Tulipan i pėrzier me reflekse = Sytė tuaja janė tė shkėlqyer.
Tulipan i verdhė = Dashuri e dėshpėruar

VISKO

Objektiv i arritur, kalon vėshtirėsitė, fitore.

LULE VIOLA

Domethėnia e kėsaj luleje ėshtė shumė e njohur ˇˇ TĖ MENDOJ ˇˇE ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

Burrelsja
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/02/2013
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1418
<b>Pikėt</b> Pikėt : 2783
<b>Votat</b> Votat : 21

Buzqeshje Re: Domethėnia e luleve dhe e ngjyrave !!

Mesazh nga Burrelsja prej 8/7/2013, 12:02

Trėndafil i kuq flakė = dashuri pasionante
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: Domethėnia e luleve dhe e ngjyrave !!

Mesazh nga Vizitor prej 8/7/2013, 16:51

Po une qe kam te gjitha ngjyrat e trendafilave? C'i bie te jem?

Sponsored content

Buzqeshje Re: Domethėnia e luleve dhe e ngjyrave !!

Mesazh nga Sponsored content


    Ora ėshtė 10/12/2018, 03:33