Bukuria e njė zemre tė dhimbsur!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Bukuria e njė zemre tė dhimbsur!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 23/3/2009, 18:48“A mund ta shikojė foshnjėn time?”- tha nėna e re.

Infermierja i dha nė krahė njė foshnjė tė sapolindur dhe tė mbėshtjellė me njė batanije tė mėndafshtė. Gėzimi i saj i ngriu nė fytyrėn e qeshur e tė paduruar pėr tė parė krijesėn e Zotit qė kishte sjellė nė jetė. Doktori qė ndodhej nė dhomė u kthye nga dritarja pėr tė mos i rritur mė shumė dozėn e mėrzisė nėnės sė re e cila kishte shtangur teksa pa tė voglin e saj pa veshė. I sapolinduri nuk kishte asnjėrin nga veshėt e tij...

Gjatė shtatzėnisė, mjekėt i kishin thėnė nėnės se fėmija qė do tė sillte nė jetė mund tė kishte probleme me veshėt. “S’ka gjė”- kishte thėnė ajo, “Unė do ta pranojė kėtė dhuratė tė Zotit sido qė tė jetė”. Mė nė fund, kur fėmija lindi, lavdi Zotit, i vetmi problem qė kishte ishte mungesa e veshėve, por ai mund tė dėgjonte normal si tė tjerėt.

Kaluan vite dhe djali u rrit. Njė ditė, teksa u kthye nga shkolla, vrapoi duke qarė drejt prehrit tė sė ėmės. “Njė nga shokėt e klasės mė shau sepse nuk kisha veshė”, thoshte i vogli me zėrin qė i dridhej e qė nuk arrinte tė nxirrte dot fjalėt tė plota.

Djali, u rrit me atė qė Krijuesi i kishte dhuruar. Ai ishte mjaft i zgjuar dhe shumė i suksesshėm nė mėsime. Shokėt tashmė e kishin pranuar ashtu siē ishte dhe e donin shumė atė, pavarėsisht atyre prototipave qė ndonjėherė pėrpiqeshin ta vinin nė lojė. Nėna e mėsonte vazhdimisht qė tė shoqėrohej me shokėt dhe tė sakrifikonte pėr tė mirėn. E teksa pėrpiqej tė edukonte tė birin, nė zemrėn e saj gjithmonė vuante atė qė shikonte tek ai.

Njė ditė prej ditėsh, babai takon njė mjek tė njohur dhe e pyet nėse mund tė bėhej ndonjė gjė pėr tė birin i cili nga lindja nuk kishte veshė. “Patjetėr qė mund tė bėhet”, tha mjeku i njohur nė qytet. “Problemi qėndron nė atė se duhet tė gjinden dy veshė tė njė personi tjetėr”, vijoi ai.

Dy prindėrit nisėn kėrkimet pėr njė person qė do tė sakrifikonte veshėt e tij pėr djalin e tyre. Kjo mund tė ndodhte edhe nė shkėmbim tė ndonjė shume tė hollash. Mjafton qė tė gjendej, dhe prindėrit ishin tė gatshėm qė tė bėnin tė pamundurėn pėr ti dhuruar birit tė tyre atė gjė pėr tė cilėn ai ėndėrronte qė nga lindja.


Njė ditė, babai i thotė tė birit : “Hajde bir. Bėhu gati se do tė shkojmė nė spital. Kemi gjetur dikė qė do tė dhurojė veshėt e tij pėr ty. Do tė shkojmė tė tre sė bashku, unė, ti dhe nėna”.

Operacioni kaloi me sukses dhe djali fitoi njė nga dhuratat mė tė dėshiruara pėr tė. Dukej sikur po jetonte njė rilindje. Ishte mjaft i lumtur. Nėna dhe babai shpesh herė qanin nga gėzimi teksa shikonin tė birin kaq tė lumtur. Pa kaluar shumė kohė, ai u martua dhe krijoi edhe familjen e tij. Pati njė karrierė mjaft tė suksesshme diplomatike. I ati i kishte kėrkuar qė tė mos e pyeste se kush i kishte dhuruar veshtė pėr tė, por djali, insistonte gjithnjė e mė shumė.

“Baba, tė lutem, mė trego se kush sakrifikoi njė gjė tė tillė pėr mua. Mė thuaj tė lutem. Unė nuk arrita as ta falėnderoj atė”, i thoshte ai.

“Jo biri im. Unė kam premtuar qė nuk do tė tregoj. Do tė vijė ajo ditė kur ti ta mėsosh, por tashmė ėshtė ende herėt”, ju pėrgjigj i ati.

Babai e mbajti kėtė sekret pėr vite me rradhė pa i treguar tė birit. Kaluan vite dhe nėna e babai tashmė ishin bėrė gjyshėr. Ata gėzoheshin me dy nipat dhe mbesėn e vogėl qė u rrit nė prehrin e tyre. Vjen njė ditė, kur djali, tashmė baba i tre fėmijėve pėrballet mė njė dhimbje ndoshta nga mė tė thellat pėr dikė. Nėna e tij kishte vdekur. Ai nuk do tė ndiente mė dorėn e saj tė ngrohtė qė ti pėrkėdhelte kokėn mė dashurinė e pakrahasueshme tė nėnės. Ai nuk do tė gjente mė mundėsinė qė edhe pse rreth tė dyzetave, tė vinte kokėn nė prehrin e nėnės dhe tė pushonte i qetė aty.

Teksa po pėrcillnin pėr nė banesėn e fundit tė shtrenjtėn nėnė, babai, me duart qė i dridheshin, i pėrkėdheli fytyrėn dhe i ngriti flokėt ngjyrė gėshtenjė qė shndėrrisnin si kurrė ndonjėherė e qė ende i mbulonin pjesėn e veshėve. Iu drejtuat tė birit dhe i tha: “Biri im, nėna jote ishte shumė e lumtur qė nuk preu asnjėherė flokėt pas operacionit tėnd”.

“..... dhe askush nuk e vuri re se nėna jote ishte mė pak e bukur, apo jo”.....

Bukuria e vėrtetė, nuk ėshtė nė atė fizike, por fshihet nė zemėr!E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
avatar
Kacurelja
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 18/03/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 12
<b>Pikėt</b> Pikėt : 34
<b>Votat</b> Votat : 1
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Shpirtii

Buzqeshje Re: Bukuria e njė zemre tė dhimbsur!

Mesazh nga Kacurelja prej 23/3/2009, 20:02

Shume e dhimbeshmeee 😢♥ Du bist in meinem Herzen RooN ♥
avatar
DIP LOVER
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 24/09/2008
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 264
<b>Pikėt</b> Pikėt : 332
<b>Votat</b> Votat : 2
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : ēufoja dhe bubi kaēurel

Buzqeshje Re: Bukuria e njė zemre tė dhimbsur!

Mesazh nga DIP LOVER prej 23/3/2009, 21:11

LOL e ēju deshen veshet te ziut.
Me mire ishte pa veshe keshtu qe nuk kishte njeri qe ti shkulte veshet se ne kur ishim te vegjel na i kane bere sa te gomarit duke na i shkulur LOL

Dip Lover :FlagFrance:

Sponsored content

Buzqeshje Re: Bukuria e njė zemre tė dhimbsur!

Mesazh nga Sponsored content


    Ora ėshtė 24/5/2018, 19:42