Zemra dhe heshtja kur vret!

Share
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Zemra dhe heshtja kur vret!

Mesazh nga Vizitor prej 21/6/2010, 08:07

Zemra dhe heshtja kur vret!
Aty mbushje, aty zbrazje. Nuk mbushet gjė duke u zbrazur. Kur zemra zbrazė ē’ka nė tė, sado tė mbushet, s’mbush gjė. Shembulli i thesit tė grisur. Aq mė tė gjera vrimat, aq mė me rrėmbim bėhet shkapėrderdhja. Zemėr e grisur; shkapėrderdh ēka nė tė, e shpėrqendruar. Jo e bindur, jo e qėndrueshme.Ndalon, pyet, ē’ndodhi, me syrin kur loton, kalon pak kohė, thahet! Kur falesh, ndalesh, e tė ikė mendja, atje-kėtu diēka tė shtyn e tė pengon, e tė mundon; trullosesh, nevrikosesh, por mė shpesh ulesh, sikur vajton me zemėr tė plogėshtuar; gjendje kome. Ē’ke, ēdo herė kur thirresh me fjalė tė bukura, e me kėshilla tė dobishme, e ndonjėherė me qortim, pėrgjigjesh, tė lėvizin ndjenjat, tė zgjohet zemra, ndihesh mė i gjallė, tė loton syri. E, ē’ke, kur pritet fryti, futesh nė kujtime, diēka tė heshttė!Jo, loti kur thahet! Kur zemra zbrazet. Kur bindja lėkundet. Kur shpresa dobėsohet. Po, sepse zemra prehet, kur qetėsohet, nuk lėkundet, kur me besim mbushet, e kur diēka bėn tė zbrazė diēka, po qe e mirė, e ruan, po qe e keqe, e gjuan.
Hidhėrimi, shprehje e pakėnaqėsisė. Kur duart lidhen. E gjuha nuk zgjidhė. Fjala e drejtė, fryt i tė menduarit tė ndėrgjegjshėm. Por, kur fjala e drejtė nuk nxit veēse zhurmė, bėrtitmė, nuk ėshtė fjalė qė nxit vepėr, por vajtim e ngushėllim. Po, tė bėrtitet, tė bėhet zhurmė, tė lėkunden shpirtrat e drejtė, por kur pena e gjuha thjesht mbettė ngjyrė e zė, shndėrrohet nė heshtje qė vret.
Humbet forca e tė menduarit tė thukėt, kur mendjen e pushton llahtaria e padrejtėsive. Syri mjegullohet nga loti kur ēnjerėzish sheh, e nga rėnkimet e zemrės sė pafajshme, veshi trumbetohet. Jo mė, edhe trupi nuk ėshtė mė shtatdrejtė, kėrruset i paaftė tė lėvizė, gishtėrinjtė bėhen grusht, por fund kanė shtrirjen.


    Ora ėshtė 23/6/2018, 19:47