lumturia e vertet e jetes munges per nje dashuri te vertet(sinqerte)

Share
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje lumturia e vertet e jetes munges per nje dashuri te vertet(sinqerte)

Mesazh nga Vizitor prej 21/6/2010, 08:00

Lumturia e vertet e jetes munges per nje dashuri te vertet(sinqerte)

Perkufizimi i Lumturis


Gjuhetaret thojne se lumturia eshte e kunderta e mjerimit (pikellimit). Kur themi se dikush eshte i lumtur kjo do te thot se nuk esht i hidheruar (fatkeq)
Petagoget dhe Psiologet japin nje perkufizim te shkurter e te mire: "Ajo eshte nje knaqsi e perbeshme,rahati dhe siponim i gezushem " Kjo ndjenje paraqitet kru ekzistojne tre perberse te cilat nje kohesisht jan elemente kryesore te lumturis se vertete:

1.Mirsia e subjektive (e lindur)

2.Mirsia e te jetuarit (te ndjesh se jeta eshte e mire)

3.Mirsia e fatit (fati.caktimi)


dy fjal ne form poezie

" Nuk esht lumturi mbledhja e parave
as posedimi i posteve te larta
por i lumtur eshte
zotruesi i devotshmeris1.Frika nga dikush tjeter e jo nga krijusi

2.Urrejtja dhe shpirtligesia

3.Padrejtesia

4.Hidherimi

5.Dyshimet

6.Psimizm

7.Droga

8.Berja e mekateve / gjerave te keqija

9.Ateizmi.

10 Kryelartesia

11.Zilia dhe xhelozia


    Ora ėshtė 24/5/2018, 12:18