Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

    Share

    SmOoThy`
    ♫ Anėtar/e ♫
    ♫ Anėtar/e ♫

    <b>Shteti</b> Shteti: Kosova
    <b>Gjinia</b> Gjinia: Male
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi: 25/12/2009
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve: 2365
    <b>Pikėt</b> Pikėt: 4925
    <b>Votat</b> Votat: 22

    Buzqeshje Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

    Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:24

    First topic message reminder :

    Disa thenie te Nene Terezes

    E djeshmja iku.
    E nesermja akoma s'ka
    ardhur.
    Kemi vetem te sotmen.
    Le t'ia fillojme!

    Nese lutemi, do
    besojme! Nese besojme, do dashurojme!
    Nese dashurojme, do
    sherbejme!

    Ne s'mund te bejme dot gjera te medha,vetem gjera te vogla me
    dashuri te madhe.

    Nuk ka rendesi sa shume jemi te angazhuar te bejme, por
    sa shume dashuri veme, ne te beret.

    Sa me teper kemi,aq me teper jemi te
    zene, aq me pak japim. Por sa me pak kemi, aq me te lire jemi, aq me shume
    japim. Varferia per ne eshte liri. Nuk eshte . Eshte liri e gezueshme. Nuk ka
    televizor ketu, as kete, as ate... Por jemi shume te lumtur.

    Perpara se
    te flasim, eshte e nevojshme te degjojme, se Zoti flet ne heshtjen e
    zemres.

    Ne se vertet duam te dashurojme, duhet te mesojme si te
    falim!

    Femijet kurre s'mund te jene mjaft.
    Femijet jane jeta e
    Zotit!

    Ka vetem nje Zot dhe Ai eshte Zot tek te gjithe. Eshte e
    rendesishme te kuptohet se gjithesecili
    shihet si i barabarte perpara Zotit.
    Gjithmone kam thene se ne duhet te ndihmojme nje Hindu te behet Hindu me i mire,
    nje Mysliman te behet Mysliman me i mire, nje Katolik, te behet katolik me i
    mire.

    Folu butesisht njerezve! Tregoje miresine ne fytyre, ne sy, ne
    buzeqeshjen tende, ne ngrohtesine e buzeqeshjes tende, gjithnje te kesh
    buzeqeshje gazmore! Jep jo vetem kujdesin, por edhe zemren!

    Ne qofte se
    je i perulur, asgje nuk te prek, as levdim, as , sepse ti e di mire kush
    je.
    SmOoThy`
    ♫ Anėtar/e ♫
    ♫ Anėtar/e ♫

    <b>Shteti</b> Shteti: Kosova
    <b>Gjinia</b> Gjinia: Male
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi: 25/12/2009
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve: 2365
    <b>Pikėt</b> Pikėt: 4925
    <b>Votat</b> Votat: 22

    Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

    Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:28

    Sot mė duket se tė gjithė kemi rėnė pre e njė furie tė tmerrėshme,
    stėrmundohen
    pėr tė arritur synime gjithnjė e mė tė larta dhe pėr tė
    grumbulluar pasuri gjithnjė
    e mė tė mėdha dhe gjėra tė tjera.
    Fėmijėt
    kanė pak kohė t’u kushtojnė prindėrve dhe prindėrit kanė pak kohė
    t’i
    kushtojnė njeri tjetrit me pasojė qė nė familje zhduket gėzimi pėr tė
    jetuar...
    SmOoThy`
    ♫ Anėtar/e ♫
    ♫ Anėtar/e ♫

    <b>Shteti</b> Shteti: Kosova
    <b>Gjinia</b> Gjinia: Male
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi: 25/12/2009
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve: 2365
    <b>Pikėt</b> Pikėt: 4925
    <b>Votat</b> Votat: 22

    Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

    Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:28

    Nė botė ka shumė urrejtje, shumė luftra.
    Nuk do t’ia dalim dot t’i
    mposhtim urrejtjen dhe luftrat me pushkė dhe as me bomba,
    dhe as me ndonjė
    tjetėr armė qė shkakton plagė:
    do t’ia dalim mb’anė vetėm me vepra dashurie,
    gėzimi, paqe vėllazėrimi
    SmOoThy`
    ♫ Anėtar/e ♫
    ♫ Anėtar/e ♫

    <b>Shteti</b> Shteti: Kosova
    <b>Gjinia</b> Gjinia: Male
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi: 25/12/2009
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve: 2365
    <b>Pikėt</b> Pikėt: 4925
    <b>Votat</b> Votat: 22

    Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

    Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:29

    S'KA RENDESI

    Njeriu eshte i paarsyshem, i pallogjikshem,
    egocentrik
    S'KA RENDESI, DUAJE!

    Nese ben mire, do te thone e ben per
    qellime egoistike
    S'KA RENDESI, BEJ MIRE!

    Nese zbaton qellimet e tua,
    do te gjesh miq te rrejshem dhe armiq te vertete
    S'KA RENDESI,
    ZBATO

    Te miren qe e ben, neser do te harrohet
    S'KA RENDESI, BEJ
    MIRE

    Nderi dhe ciltersia do te bejne te lendueshem,
    S'KA RENDESI. JI I
    CILTER DHE I NDERSHEM!

    Ate qe ke ndertuar vite me radhe, mund te rrenohet
    fill
    S'KA RENDESI. NDERTO!

    Nese i ndihmon njerzit, do te
    hidherohen
    S'KA RENDESI, NDIHMOHU!

    Jepja botes pjesen me te mire te
    vetvetes, do te shqelmojne
    S'KA RENDESI, JEPE PJESEN ME TE MIRE TE
    VETVETES.
    SmOoThy`
    ♫ Anėtar/e ♫
    ♫ Anėtar/e ♫

    <b>Shteti</b> Shteti: Kosova
    <b>Gjinia</b> Gjinia: Male
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi: 25/12/2009
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve: 2365
    <b>Pikėt</b> Pikėt: 4925
    <b>Votat</b> Votat: 22

    Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

    Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:29

    DUA TE KTHEHEM NE SHQIPERI

    Si shume po vepron Qoftelargu ne anet
    tona !
    12 shtatore me figura shenjteshdo te doja te kisha ne
    shqiperi,
    patjeter dhe ne Kosove 12 te tjera,
    te luteshin murgeshat e
    miaper te larguar te keqennga atdheu im.
    Dua te kthehem ne SHQIPERI,
    tu
    sherbejme te varferve te gjakut tim.
    Dhe ne nderimte kujtimit te prinderve
    dua te kthehem,
    prane tyre te mbylle syte.
    ta dime,
    secili nga ne eshte
    krijuar per te bere vepra te medha.

    27 gusht 1997
    pak dite para
    vdekjes
    SmOoThy`
    ♫ Anėtar/e ♫
    ♫ Anėtar/e ♫

    <b>Shteti</b> Shteti: Kosova
    <b>Gjinia</b> Gjinia: Male
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi: 25/12/2009
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve: 2365
    <b>Pikėt</b> Pikėt: 4925
    <b>Votat</b> Votat: 22

    Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

    Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:29

    Per mjerimin

    " E shoh Zotin ne cdo qenie njerezore. Kur ia laj
    plaget leprozit, ndjej se jam duke u kujdesur per vete Krishtin. A nuk eshte nje
    eksperience e bukur?" -- nga nje interviste me 1974.

    " Kur shoh
    shperdorim ketu, zemerohem brenda vetes. Nuk ia lejoj vetes zemerimin, por s'ke
    c'ben kur sheh Etiopine." -- Uashington, 1984.
    SmOoThy`
    ♫ Anėtar/e ♫
    ♫ Anėtar/e ♫

    <b>Shteti</b> Shteti: Kosova
    <b>Gjinia</b> Gjinia: Male
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi: 25/12/2009
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve: 2365
    <b>Pikėt</b> Pikėt: 4925
    <b>Votat</b> Votat: 22

    Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

    Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:29

    Per luften

    " Nuk kam qene kurre ne lufte, por e kam pare urine dhe
    vdekjen. Dhe pyesja veten: 'Cfare ndjejne ata qe e shkaktojne luften, ata qe
    vrasin?' Nuk e kuptoj! Te gjithe jane femije te Zotit! Pse e bejne? Nuk e
    kuptoj!" -- Bejrut 1982, gjate luftimeve mes ushtrise izraelite dhe guerrilasve
    palestine.

    "Te lutem, zgjidh rrugen e paqes!
    Eshte ceshtje kohe e
    shume shpejt do dale kush eshte fitues e kush i mundur nga kjo lufte. Por kjo
    kurre s'mund e kurre s'e justifikon dot vuajtjen, dhembjen dhe humbjen e jetes
    qe do shkaktojne armet tuaja!" -- Leter drejtuar Presidentit te ShBA, Xhorxh
    Bush dhe Presidentit irakian, Sadam Husein, Janar 1991
    SmOoThy`
    ♫ Anėtar/e ♫
    ♫ Anėtar/e ♫

    <b>Shteti</b> Shteti: Kosova
    <b>Gjinia</b> Gjinia: Male
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi: 25/12/2009
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve: 2365
    <b>Pikėt</b> Pikėt: 4925
    <b>Votat</b> Votat: 22

    Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

    Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:29

    Per abortin

    Aborti "eshte vrasje ne miter... Femija eshte dhurate
    prej Zotit. Nese nuk e do, ma jep mua! Mos vrit!"
    SmOoThy`
    ♫ Anėtar/e ♫
    ♫ Anėtar/e ♫

    <b>Shteti</b> Shteti: Kosova
    <b>Gjinia</b> Gjinia: Male
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi: 25/12/2009
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve: 2365
    <b>Pikėt</b> Pikėt: 4925
    <b>Votat</b> Votat: 22

    Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

    Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:30

    Per daljen e saj ne pension

    "Zoti do gjeje dike tjeter, me te
    perulur, me te devotshem, me te bindur ndaj Tij dhe keshtu organizata do
    vazhdoje punen e saj." -- Kalkute 1989, pasi shpalli qellimin e saj te daljes ne
    pension.

    "Po prisja te isha e lire, por Zoti ka planet e veta." --
    Kalkuta 1989, kur motrat e urdherit te saj, e binden ta anulloje
    doreheqjen.
    SmOoThy`
    ♫ Anėtar/e ♫
    ♫ Anėtar/e ♫

    <b>Shteti</b> Shteti: Kosova
    <b>Gjinia</b> Gjinia: Male
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi: 25/12/2009
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve: 2365
    <b>Pikėt</b> Pikėt: 4925
    <b>Votat</b> Votat: 22

    Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

    Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:30

    Per punen e jetes se saj

    "Dje pashe ne enderr se isha ne portat e
    parajses. Dhe Shen Pjetri me tha: ' Kthehu ne Toke! S'ka varferi ketu!'" --
    Thene Princ Mihalit te Greqise me 1996.
    SmOoThy`
    ♫ Anėtar/e ♫
    ♫ Anėtar/e ♫

    <b>Shteti</b> Shteti: Kosova
    <b>Gjinia</b> Gjinia: Male
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi: 25/12/2009
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve: 2365
    <b>Pikėt</b> Pikėt: 4925
    <b>Votat</b> Votat: 22

    Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

    Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:30

    Oslo 1979

    Fjalimi i plote i saj


    "Une zgjedh varferine e
    njerezve tane te varfer por ndjehem mirenjohese te marr (Cmimin Nobel) ne emer
    te te uriturve,te zhveshurve,te te pa streheve,te te gjymtuarve,te te
    verberve,te leprozeve,te te gjithe njerezve qe ndjehen te lene,pa dashuri,pa
    kujdes ne gjithe shoqerine tone,njerez qe i jane bere barre shoqerise dhe
    perbuzur prej kujtdo."

    Gjithashtu sapo mesoi per pergatitjet qe po
    beheshin per nje darke ne nder te saj,ajo njerezisht kerkoi te anullohej qe te
    kursente leket per te ushqyer te varferit.

    "E ndersa jemi mbledhur ketu
    te gjithe te falenderojme Zotin per Cmimin Nobel te Paqes,mendoj do jete bukur
    te themi lutjen e Shenjt Francis i Assisit qe gjithnje me mahnit.Ne e bejme kete
    lutje cdo dite pasi marrim e Shenjte,sepse na pershtatet te gjitheve.Dhe
    gjithnje me ben te mendoj se 400-500 vjet me pare kur Shen Francis i Assisit
    krijoi kete lutje njerezit kishin te njejtat veshtiresi qe qe kemi ne edhe
    sot,pra na pershtatet edhe ne.Le te lutemi se bashku:
    Le te falenderojme
    Zotin per mundesine qe na dha te mblidhemi te gjithe sot ketu,per kete dhurate
    paqeje qe na sjell nder mend se jemi krijuar per ta jetuar kete paqe, se Jezusi
    erdhi mes nesh qe te na e sjelle kete lajm te mire tek te varferit.

    Ai
    duke qene Zot,u be njeri si ne ne gjithcka,pervec mekateve dhe shpalli qarte se
    kishte ardhur te na jepte kete lajm te mire.
    Ky lajm ishte paqja tek te
    gjithe ata me deshire te mire,kjo eshte dicka qe ne te gjithe e duam--paqe
    zemres.
    Zoti e deshi boten kaq shume sa dha edhe birin e tij--ishte nje
    dhenie deri ne dhimbje,aq shume na deshi.Ia dha Virgjereshes Mari
    e cila
    rendi t'i jape lajmin kusherires Elisabete.Dhe sapo hyri ne shtepine e
    saj,femija ne barkun e kusherires Elisabete,levizi gjithe gezim.Ai femije i
    palindur qe lajmetari i pare i paqes.E njohu Princin e Paqes,kuptoi se Krishti
    kishte ardhur te sillte lajme te mira
    per ty e per mua.

    Dhe sikur kjo
    te mos mjaftonte,ai vdiq ne kryq qe te tregoje nje akoma me te madhe dashuri dhe
    ai vdiq per ty e per mua dhe per ate leproz,per ate burre duke vdekur nga uria
    dhe ate person lakuriq shtrire rrugeve jo vetem te Kalkutes por te Afrikes,Nju
    Jorkut,Londres,Oslos,...Dhe Ai kembenguli te duam njeri-tjetrin ashtu sic na do
    secilin prej nesh.

    Ne e lexojme shume qarte ne Bibel:"te duash sic te kam
    dashur une,sic me ka dashur im Ate,te dua une." Dhe aq shume sa Ati e deshi te
    Birin,aq shume Ai na e dha ne dhe sa me shume te duam njeri-tjetrin,aq me shume
    duhet t'i japim njeri-tjetrit derisa te dhembi.Nuk mjafton te themi:"E dua Zotin
    por nuk e dua fqinjin".Shen Jani thote se je genjeshtar kur thua se do Zotin por
    s'do fqinjin.
    Si mund ta duash Zotin qe nuk mund ta shohesh,nese nuk do
    fqinjin me te cilin jeton?Eshte e rendesishme te kuptojme se qe dashuria te jete
    e vertete,duhet te dhembe.I dhembi Jezusit te na doje ne,i dhembi. Dhe qe te
    sigurohej qe ne do e kujtojme dashurine e tij te madhe,e beri veten buke te
    jetes sone,te na ushqeje uri per dashurine e tij --uri per Zotin sepse jemi
    krijuar per ate dashuri.Ne kemi qene krijuar ne imazhin e tij.

    Ne kemi
    qene krijuar te duam e te na duan dhe Krishti u be Njeri qe te na mesoje qe ne
    te duam ashtu sic na deshi ai.
    Ai e ben veten te uritur,te zhveshur,pa strehe
    qe thote: "Ti ma bere kete mua". Ai eshte i uritur per dashurine tone,kjo eshte
    uria qe ne duhet te gjejme.Mund ta gjejme ne vete shtepine tone. Kurre s'mund ta
    harroj viziten time ne ate shtepi ku jetonin gjithe ata prinder djemsh e
    vajzash,futur ne ate institucion e harruar.

    Kur shkova,pashe se i kishin
    te gjitha,plot,por te gjithe syte i mbanin tek dyert.Dhe nuk pashe askend te
    buzeqeshte.U ktheva dhe pyeta motren prane:"Pse? Pse keta njerez qe kane
    gjithcka,syte i mbajne tek dera?Pse nuk buzeqeshin? Une jam mesuar te shoh
    buzeqeshje ne njerezit tane,edhe ate te vdekjes buzeqeshje".Ajo me tha: "Keshtu
    eshte cdo dite.Ata presin duke shpresuar se nje djale a vajze do vije t'i
    shohe.Vuajne sepse jane harruar"
    E shihni pra,ketu e gjen mungesen e
    dashurise.Kjo varferi eshte tamam ketu,ne shtepine tone,bile nuk kujdesemi te
    duam.
    Ndoshta ne familje kemi dike qe ndjehet vetem,semure ose i
    shqetesuar,sepse te gjithe kemi dite te veshtira.A jemi ne aty?
    U jemi ne
    prane? Eshte nena prane ta pranoje femijen?
    Ne perendim cuditem tek shoh kaq
    shume djem e vajza te reja qe i jepen droges.U perpoqa te gjej "psene".Pse ndodh
    kjo?
    Dhe pergjigja eshte: "S'ka asnje ne familje qe t'i pranoje" Babai dhe
    nena jane aq te zene,sa nuk kane kohe.Prinder te rinj perfundojne institucionesh
    dhe femija shkon prape ne rruge te perzihet ne dicka.

    Gjithcka kemi bere
    deri me sot nuk do kishim mundur ta benim,nese ju nuk do te kishit ndare me ne
    lutjet tuaja,dhuratat tuaja,kete dhenie te vazhdueshme.Por une nuk dua te me
    jepni prej bollekut tuaj.Une dua te me jepni derisa te dhembe.
    Dje mora 15
    dollare prej nje burri qe ka qene ne kurriz per njezet vjet dhe e vetmja pjese e
    levizshme e trupit eshte dora e djathte.Dhe e vetmja gje qe i jep kenaqesi eshte
    duhani. Me tha: "Nuk do pi duhan per nje jave,sepse dua te t'i dergoj keto
    leke."
    Do kete qene nje sakrifice e tmerrshme per te,por shikon sa bukur e
    ndau dashurine e tij? Me ato para bleva buke dhe ua dhashe te uriturve,nje gezim
    i dyanshem: Ai dha e te varferit moren.

    Kjo eshte dicka qe une e ti mund
    te bejme -- eshte nje dhurate e dhene prej Zotit -- te mund te ndajme dashurine
    tone me te tjeret.
    Dhe le te jete ashtu sic qe per Jezusin.Le ta duam
    njeri-tjetrin ashtu sic na deshi ai.Le ta duam me nje dashuri te pandare.
    Dhe
    gezimi i dashurise per te,per njeri-tjetrin eshte gezimi i te dhenit tashti qe
    Krishtlindjet po afrohen.Le ta mbajme ate gezim te dashurise per Jezusin ne
    zemren tone dhe ta ndajme kete gezim me te gjithe ata qe jeta na sjell cdo
    dite.

    Ky gezim rrezatues eshte i vertete,nuk kemi shkak te mos jemi te
    lumtur,Krishti eshte me ne.Kemi Krishtin ne Zemer.Krishti eshte ne te varfrit qe
    takojme,Krishtin e kemi ne buzeqeshjen qe japim e buzeqeshjen qe marrim.
    Le
    ta theksojme edhe njehere -- asnje femije te mos jete i padeshiruar dhe
    gjithashtu ta takojme njeri-tjetrin gjithmone me buzeqeshje,vecanerisht atehere
    kur eshte e veshtire te buzeqeshesh.

    Kurre nuk do harroj ca kohe me pare,
    rreth katermbedhjete profesore erdhen nga Shtetet e Bashkuara nga universitete
    te ndryshme,ne Kalkuta,ne shtepine tone.Kishin qene ne shtepine per te
    vdekurit.( Ne kemi nje shtepi per te vdekurit ne Kalkuta,ku kemi mbledhur prej
    rrugeve me se 36 000 njerez,prej te cileve mbi 18 000 kane patur nje vdekje te
    bukur.U kthyen ne shtepi tek Zoti). Pra keta profesore erdhen ne shtepine tone e
    ne folem gjate per dashurine,dhembshurine...
    Njeri me pyeti: "Nene, te
    lutemi,na thuaj dicka qe ta mbajme mend". U thashe: "Buzeqeshni
    njeri-tjetrit,lerni kohe per njeri-tjetrin ne familjen tuaj.Buzeqeshni
    njeri-tjetrit!" Nje tjeter me pyeti: "Je e martuar?" U thashe: "Po,dhe
    ndonjehere e kam te veshtire
    t'i buzeqesh Jezusit sepse ai behet shume
    kerkues ndonjehere." Kjo eshte me gjithe mend e vertete.Dhe aty vjen dashuria --
    kur
    eshte kerkuese,dhe prape ia japim atij me hare.

    Ashtu sic kam
    thene sot, nese nuk shkoj ne parajse per ndonje gje tjeter,do shkoj per gjithe
    publicitetin,sepse me ka pastruar,me ka sakrifikuar,vertet me ka pergatitur te
    shkoj ne parajse.
    Mendoj se kjo eshte dicka qe na tregon se duhet ta jetojme
    jeten ne menyre te bukur,kemi Jezusin me vete dhe ai na do.Vetem nese mbajme
    mend qe Zoti na do dhe na eshte dhene mundesia te duam te tjeret ashtu sic na do
    dhe Ai, (jo ne gjera te medha,por ne gjera te vogla me dashuri te madhe),atehere
    Norvegjia behet fole dashurie.

    Dhe sa bukur do te jete qe prej ketej te
    dale nje qender per paqe nga lufta.Qe prej ketej te dale hareja e jetes se te
    palindurit.
    Nese behesh nje pishtar drite per paqen ne bote,atehere vertet
    Cmimi Nobel i Paqes eshte nje dhurate e popullit Norvegjez.

    Zoti iu
    bekofte! Do shperbleheni per kete!
      Ora ėshtė 10/10/2015, 05:35