Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

Share
avatar
SmOoThy`
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/12/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 2365
<b>Pikėt</b> Pikėt : 4925
<b>Votat</b> Votat : 22

Buzqeshje Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:24

Disa thenie te Nene Terezes

E djeshmja iku.
E nesermja akoma s'ka
ardhur.
Kemi vetem te sotmen.
Le t'ia fillojme!

Nese lutemi, do
besojme! Nese besojme, do dashurojme!
Nese dashurojme, do
sherbejme!

Ne s'mund te bejme dot gjera te medha,vetem gjera te vogla me
dashuri te madhe.

Nuk ka rendesi sa shume jemi te angazhuar te bejme, por
sa shume dashuri veme, ne te beret.

Sa me teper kemi,aq me teper jemi te
zene, aq me pak japim. Por sa me pak kemi, aq me te lire jemi, aq me shume
japim. Varferia per ne eshte liri. Nuk eshte . Eshte liri e gezueshme. Nuk ka
televizor ketu, as kete, as ate... Por jemi shume te lumtur.

Perpara se
te flasim, eshte e nevojshme te degjojme, se Zoti flet ne heshtjen e
zemres.

Ne se vertet duam te dashurojme, duhet te mesojme si te
falim!

Femijet kurre s'mund te jene mjaft.
Femijet jane jeta e
Zotit!

Ka vetem nje Zot dhe Ai eshte Zot tek te gjithe. Eshte e
rendesishme te kuptohet se gjithesecili
shihet si i barabarte perpara Zotit.
Gjithmone kam thene se ne duhet te ndihmojme nje Hindu te behet Hindu me i mire,
nje Mysliman te behet Mysliman me i mire, nje Katolik, te behet katolik me i
mire.

Folu butesisht njerezve! Tregoje miresine ne fytyre, ne sy, ne
buzeqeshjen tende, ne ngrohtesine e buzeqeshjes tende, gjithnje te kesh
buzeqeshje gazmore! Jep jo vetem kujdesin, por edhe zemren!

Ne qofte se
je i perulur, asgje nuk te prek, as levdim, as , sepse ti e di mire kush
je.avatar
SmOoThy`
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/12/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 2365
<b>Pikėt</b> Pikėt : 4925
<b>Votat</b> Votat : 22

Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:24

Gjej kohė...

Gjej kohė tė mendosh
Gjej kohė tė lutesh
Gjej
kohė tė qeshesh
Ėshtė burimi i fuqisė
Ėshtė fuqia mė e madhe mbi
tokė
Ėshtė muzika e shpirtit.

Gjej kohė pėr tė luajtur
Gjej kohė tė
duash dhe tė duhesh
Gjej kohė tė japėsh
Ėshtė sekreti i rinisė sė
pėrjetshme
Ėshtė privilegj i dhėnė prej Zotit
Dita ėshtė shumė e shkurtėr
pėr tė qenė egoistė.

Gjej kohė tė lexosh
Gjej kohė tė jesh mik
Gjej
kohė tė punosh
Ėshtė burim menēurie
Ėshtė rruga e lumturisė
Ėshtė ēmimi
i suksesit.

Gjej kohė tė bėsh mirėsi
Ėshte ēelėsi i parajsės.avatar
SmOoThy`
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/12/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 2365
<b>Pikėt</b> Pikėt : 4925
<b>Votat</b> Votat : 22

Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:24

Kur pėr shkak tė moshės
nuk do mundesh tė vraposh, ec shpejt.
Kur nuk
do mundėsh tė ecėsh shpejt, vetėm ec.
Kur nuk do mundėsh mė tė ecėsh, pėrdor
shkopin.
Por kurrė mos u ndal!avatar
SmOoThy`
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/12/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 2365
<b>Pikėt</b> Pikėt : 4925
<b>Votat</b> Votat : 22

Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:25

Himni i jetės

Jeta ėshtė njė shans, kape.
Jeta ėshtė bukuri,
adhuroje.
Jeta ėshtė bekim, shijoje.
Jeta ėshtė ėndėrr, bėje
realitet.

Jeta ėshtė sfidė, pėrballoje.
Jeta ėshtė detyrė,
kryeje.
Jeta ėshtė lojė, luaje.
Jeta ėshtė e ēmuar, kujdesu pėr
tė.

Jeta ėshtė pasuri, vlerėsoje.
Jeta ėshtė dashuri, jetoje.
Jeta
ėshtė mister, zbuloje
Jeta ėshtė premtim, mbaje.

Jeta ėshtė trishtim,
kaloje.
Jeta ėshtė himn, kėndoje.
Jeta ėshtė luftė, pranoje.
Jeta ėshtė
aventurė, rrezikoje.

Jeta ėshtė jetė, mbroje.avatar
SmOoThy`
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/12/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 2365
<b>Pikėt</b> Pikėt : 4925
<b>Votat</b> Votat : 22

Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:25

Jep ēka ke me tė mirė...

Njeriu ėshtė i paarsyeshėm, i palogjikshėm,
egoist
nuk ka rėndėsi, duaje.
Po bėre mirė, do tė tė veshin qėllime
dytėsore egoiste
s'ka rėndėsi, bėj mirė.
Po realizove objektivat e tua, do
tė gjesh miq tė rremė dhe armiq tė vėrtetė
s'ka rėndėsi, realizoji.
E mira
qė bėn do tė harrohet nesėr
s'ka rėndėsi, bėj mirė.
Ndershmėria dhe
sinqeriteti tė bėjnė tė lėndueshėm
s'ka rėndėsi, ji i sinqerte dhe i
ndershėm.
Ajo qė pėr vite ke ndėrtuar mund nė njė ēast tė prishet
s'ka
rėndėsi, ndėrto.
Nėse ndihmon njerėzit, do tė lodhesh
s'ka rėndesi,
ndihmoji.
Jepi botės ēka ke mė tė mirė, e do tė zėnė me shqelma
s'ka
rėndesi, jep... ēka ke mė tė mirė.avatar
SmOoThy`
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/12/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 2365
<b>Pikėt</b> Pikėt : 4925
<b>Votat</b> Votat : 22

Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:25

Mos jeto kurrė pa jetė!

Dita mė e bukur? Sot.
Pengesa mė e madhe?
Frika.
Gjėja mė e lehtė? Tė gabosh.
Gabimi mė i madh? Tė heqėsh
dorė.
Rrėnja e ēdo tė keqeje? Egoizmi.
Mėndjeheqja mė e mirė?
Puna.
Humbja mė e madhe? Mospasja e kurajės.
Profesionistėt mė tė mirė?
Fėmijėt.
Nevoja e parė? Komunikimi.
Lumturia mė e madhe? Tė jesh i
dobishėm pėr tė tjerėt.
Misteri mė i madh? Vdekja.
E meta mė e keqe? Tė
qenit pa humor.
Personi mė i rrezikshėm? Ai qė gėnjen.
Ndjenja mė e
shėmtuar? Mėria.
Dhurata mė e bukur? Falja.
Ajo mė e paēmuara?
Familja.
Drejtimi mė i mirė? Rruga e duhur.
Sensacioni mė i kėnaqshėm?
Paqja e brendshme.
Pritja mė e mirė? Buzėqeshja.
Ilaēi mė i mirė?
Optimizmi.
Kėnaqėsia mė e madhe? Detyra e kryer.
Forca mė e madhe?
Besimi.
Personat mė tė nevojshėm? Shėrbyesit e Zotit (priftėrinjtė
etj).
Gjėja mė e bukur nė botė? Dashuria.avatar
SmOoThy`
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/12/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 2365
<b>Pikėt</b> Pikėt : 4925
<b>Votat</b> Votat : 22

Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:25

Mbi gėzimin

Njė zemėr e gėzuar ėshtė pasoja normale
e njė zemre
qė digjet dashurie.
Gėzimi nuk ėshtė thjesht ēėshtje personaliteti
ėshtė
gjithnjė e vėshtirė tė shfaqesh i gėzuar:
Njė arsye mė tepėr pėr tė kėrkuar
arritjen e gazit
e pėr ta rritur nė zemrat tona.

Gėzimi ėshtė lutja;
gėzimi ėshtė forca, gėzimi ėshtė dashuria.
E mė shumė jep ai qė jep me
gėzim.

Fėmijėve dhe tė varfėrve, tė gjithė atyre qė vuajnė dhe janė
vetėm,
jepini gjithnjė njė buzėqeshje tė ėmbėl;
Jepuni atyre jo vetėm
kujdesjet, por dhe zemrėn tuaj.
Ka tė ngjarė tė mos kemi mundėsi pėr tė dhėnė
shumė,
por mundemi gjithnjė tė japim gėzim
qė nxit nga njė zemėr valė
dashurie.
Nėse nė punėn tuaj hasni vėshtirėsi dhe e pranoni me gėzim,
me
njė buzėqeshje, nė kėtė, krahasuar me shumė gjėra tė tjera,
do tė shihni
veprat tuaja tė mira.
Dhe mėnyra mė e mirė pėr tė treguar mirėnjohjen
tuaj
qėndron nė tė pranuarit e ēdo gjėje me gėzim.

Po qetė tė mbuluar
me gėzim, gėzimi do tė shkėlqejė nė sytė tuaj
e nė pamjen tuaj, nė tė folurit
tuaj dhe nė shpagimin tuaj.
Nuk do tė arrini ta fshihni dot pasi gėzimi
shpėrthen.

Gėzimi ėshtė shumė ngjitės.
Kėrkoni pra, tė rrethoheni
gjithnjė prej gėzimit
kudo qė tė shkoni.
...

Gėzimi duhet tė jetė
njė nga engjėjt e jetės sonė.
ėshtė virtyt i njė personaliteti
zemėrgjėrė
Ndonjėherė ėshtė manteli qė mbulon
njė jetė sakrificash dhe
vetėdhėniesh.
Njė njeri qė kėtė dhunti posedon, shpesh arrin maja tė
larta
Shkėlqen si diell nė gji tė shoqėrisė.
...

E Zoti ua ktheftė
nė dashuri gjithė dashurinė qė keni dhėnė
o gjithė gėzimin e paqen qė keni
mbjellur rreth jush,
nga njėra anė e botės nė tjetrėn.avatar
SmOoThy`
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/12/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 2365
<b>Pikėt</b> Pikėt : 4925
<b>Votat</b> Votat : 22

Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:26

Veprat e dashurisė
janė vepra tė paqes.
Sa herė qė do tė
ndash
dashurinė tėnde me tė tjerėt.
do vėsh re paqen
qė arrin mes teje
dhe tyre.
Ku ėshtė paqja ėshtė Zoti,
e kėshtu Zoti derdh paqe e
gėzim
nė zemrat tona.avatar
SmOoThy`
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/12/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 2365
<b>Pikėt</b> Pikėt : 4925
<b>Votat</b> Votat : 22

Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:26

Jemi veēse gurė tė vegjėl tė hedhur nė det
qė krespojnė(lekundin)
ujin.

***

Gjej njė minutė pėr tė menduar, gjej njė minutė pėr t'u
lutur,
gjej njė minutė pėr tė qeshur.avatar
SmOoThy`
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/12/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 2365
<b>Pikėt</b> Pikėt : 4925
<b>Votat</b> Votat : 22

Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:26

Duaj

Duaj deri nė dhembje
e nėse tė dhemb,
pikėrisht pėr kėtė
do tė jetė mė mirė.
Pėrse tė ankohesh?
Nėse vuajtjen e pranon
e ja
ofron Zotit, do tė tė japė gėzim.
Vuajtja
ėshtė dhuratė e madhe e
Zotit:
kush e vjel
kush do me gjithe zemėr,
kush vetveten ofron
ia
njeh vlerėn.avatar
SmOoThy`
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/12/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 2365
<b>Pikėt</b> Pikėt : 4925
<b>Votat</b> Votat : 22

Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:27

Ki gjithnjė parasysh se lėkura rrudhet,
flokėt thinjen
e ditėt bėhen
vite.

Megjithatė ajo ēka ėshtė e rėndėsishme nuk ndryshon
forca dhe
besimi yt nuk kanė moshė.
Shpirti yt ėshte ngjitėsi i ēdo rrjetėze
merimangash.

Pas ēdo linje tė mbėrritjes ėshtė njė linjė nisjeje.
Pas
ēdo suksesi ėshtė njė tjetėr zhgėnjim.

Pėrsa kohė je i gjallė, ndjehu i
gjallė.
Nėse tė mungon ajo qė bėje, kthehu ta bėsh.
Mos jeto me fotografi
tė zverdhura,
kėmbėngul edhe pse tė gjithė presin tė braktisėsh.

Mos
lejo tė ndryshket hekuri qė ėshtė nė ty.
Bėj qė nė vėnd tė mėshirimit tė tė
respektojnė.avatar
SmOoThy`
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/12/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 2365
<b>Pikėt</b> Pikėt : 4925
<b>Votat</b> Votat : 22

Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:27

Sėmundja mė e keqe e sė sotmes
ėshtė tė ndjehesh i padėshiruar,
te
mos duhesh e tė ndjehesh i braktisur.
Ka kaq shumė njerėz nė botė

vdesin prej urisė,
por akoma mė shumė njerėz vdesin
nga mungesė e
dashurisė.
Gjithkush ka nevojė pėr dashuri.
Gjithkush duhet tė dijė
se
dėshirohet, se duhet,
se ėshtė i rėndėsishėm pėr Zotin.
Ju ėshtė uri
dashurie,
e ju ėshtė uri pėr Zotin.avatar
SmOoThy`
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/12/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 2365
<b>Pikėt</b> Pikėt : 4925
<b>Votat</b> Votat : 22

Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:27

Duaj jeten...

Duaje jetėn ashtu siē ėshtė
duaje plotėsisht, pa
pretendime;
duaje kur tė duan apo kur tė urrejnė,
duaje kur askush nuk tė
kupton,
apo kur tė kuptojnė tė gjithė.

Duaje kur tė gjithė tė
braktisin,
apo kur nė qiell tė ngrenė si mbret.
Duaje kur tė vjedhin
gjithēka,
apo kur tė dhurojnė.
Duaje kur ka kuptim
apo kur ngjan se nuk
ka njė fije.

Duaje nė lumturi tė plotė
apo nė vetmine
absolute.
Duaje kur je i fortė,
apo kur ndjehesh i pafuqishėm.
Duaje
kur ke frikė,
apo kur ke njė mal guximi.
Duaje jo vetėm pėr kėnaqėsitė e
mėdha
e sukseset e mrekullueshme;
duaje edhe pėr gėzimet e
vogla.

Duaje edhe pse nuk tė jep ēka mundet,
duaje edhe pse nuk ėshtė
siē do ta dėshiroje.
Duaje sa herė qė lindesh
e sa herė qė je duke
vdekur.
Por mos duaj kurrė pa dashuri.avatar
SmOoThy`
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/12/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 2365
<b>Pikėt</b> Pikėt : 4925
<b>Votat</b> Votat : 22

Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:27

Dashuria ėshtė arma jonė: dashuri pėr tė gėrbulurit, pėr pleqtė,
pėr
ata nė prag tė vdekjes, pėr tė paralizuarit:
pėr ata qė nuk kanė asgjė dhe
qė nuk duhen nga asnjeri...avatar
SmOoThy`
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/12/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 2365
<b>Pikėt</b> Pikėt : 4925
<b>Votat</b> Votat : 22

Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:28

Ka barna dhe mjekime pėr ēfarėdolloj sėmundje.
Por nuk ka duar tė mira
qė t’u shėrbejnė dhe zemra bujare qė tė dashurojnė
dhe nuk besoj se do tė
mund tė mjekohet ndonjėherė sėmundja e tmerrshme e
tė mos ndjerit tė dashur
nga dikush..avatar
SmOoThy`
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/12/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 2365
<b>Pikėt</b> Pikėt : 4925
<b>Votat</b> Votat : 22

Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:28

Sot mė duket se tė gjithė kemi rėnė pre e njė furie tė tmerrėshme,
stėrmundohen
pėr tė arritur synime gjithnjė e mė tė larta dhe pėr tė
grumbulluar pasuri gjithnjė
e mė tė mėdha dhe gjėra tė tjera.
Fėmijėt
kanė pak kohė t’u kushtojnė prindėrve dhe prindėrit kanė pak kohė
t’i
kushtojnė njeri tjetrit me pasojė qė nė familje zhduket gėzimi pėr tė
jetuar...avatar
SmOoThy`
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/12/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 2365
<b>Pikėt</b> Pikėt : 4925
<b>Votat</b> Votat : 22

Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:28

Nė botė ka shumė urrejtje, shumė luftra.
Nuk do t’ia dalim dot t’i
mposhtim urrejtjen dhe luftrat me pushkė dhe as me bomba,
dhe as me ndonjė
tjetėr armė qė shkakton plagė:
do t’ia dalim mb’anė vetėm me vepra dashurie,
gėzimi, paqe vėllazėrimiavatar
SmOoThy`
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/12/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 2365
<b>Pikėt</b> Pikėt : 4925
<b>Votat</b> Votat : 22

Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:29

S'KA RENDESI

Njeriu eshte i paarsyshem, i pallogjikshem,
egocentrik
S'KA RENDESI, DUAJE!

Nese ben mire, do te thone e ben per
qellime egoistike
S'KA RENDESI, BEJ MIRE!

Nese zbaton qellimet e tua,
do te gjesh miq te rrejshem dhe armiq te vertete
S'KA RENDESI,
ZBATO

Te miren qe e ben, neser do te harrohet
S'KA RENDESI, BEJ
MIRE

Nderi dhe ciltersia do te bejne te lendueshem,
S'KA RENDESI. JI I
CILTER DHE I NDERSHEM!

Ate qe ke ndertuar vite me radhe, mund te rrenohet
fill
S'KA RENDESI. NDERTO!

Nese i ndihmon njerzit, do te
hidherohen
S'KA RENDESI, NDIHMOHU!

Jepja botes pjesen me te mire te
vetvetes, do te shqelmojne
S'KA RENDESI, JEPE PJESEN ME TE MIRE TE
VETVETES.avatar
SmOoThy`
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/12/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 2365
<b>Pikėt</b> Pikėt : 4925
<b>Votat</b> Votat : 22

Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:29

DUA TE KTHEHEM NE SHQIPERI

Si shume po vepron Qoftelargu ne anet
tona !
12 shtatore me figura shenjteshdo te doja te kisha ne
shqiperi,
patjeter dhe ne Kosove 12 te tjera,
te luteshin murgeshat e
miaper te larguar te keqennga atdheu im.
Dua te kthehem ne SHQIPERI,
tu
sherbejme te varferve te gjakut tim.
Dhe ne nderimte kujtimit te prinderve
dua te kthehem,
prane tyre te mbylle syte.
ta dime,
secili nga ne eshte
krijuar per te bere vepra te medha.

27 gusht 1997
pak dite para
vdekjesavatar
SmOoThy`
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/12/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 2365
<b>Pikėt</b> Pikėt : 4925
<b>Votat</b> Votat : 22

Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:29

Per mjerimin

" E shoh Zotin ne cdo qenie njerezore. Kur ia laj
plaget leprozit, ndjej se jam duke u kujdesur per vete Krishtin. A nuk eshte nje
eksperience e bukur?" -- nga nje interviste me 1974.

" Kur shoh
shperdorim ketu, zemerohem brenda vetes. Nuk ia lejoj vetes zemerimin, por s'ke
c'ben kur sheh Etiopine." -- Uashington, 1984.avatar
SmOoThy`
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/12/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 2365
<b>Pikėt</b> Pikėt : 4925
<b>Votat</b> Votat : 22

Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:29

Per luften

" Nuk kam qene kurre ne lufte, por e kam pare urine dhe
vdekjen. Dhe pyesja veten: 'Cfare ndjejne ata qe e shkaktojne luften, ata qe
vrasin?' Nuk e kuptoj! Te gjithe jane femije te Zotit! Pse e bejne? Nuk e
kuptoj!" -- Bejrut 1982, gjate luftimeve mes ushtrise izraelite dhe guerrilasve
palestine.

"Te lutem, zgjidh rrugen e paqes!
Eshte ceshtje kohe e
shume shpejt do dale kush eshte fitues e kush i mundur nga kjo lufte. Por kjo
kurre s'mund e kurre s'e justifikon dot vuajtjen, dhembjen dhe humbjen e jetes
qe do shkaktojne armet tuaja!" -- Leter drejtuar Presidentit te ShBA, Xhorxh
Bush dhe Presidentit irakian, Sadam Husein, Janar 1991avatar
SmOoThy`
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/12/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 2365
<b>Pikėt</b> Pikėt : 4925
<b>Votat</b> Votat : 22

Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:29

Per abortin

Aborti "eshte vrasje ne miter... Femija eshte dhurate
prej Zotit. Nese nuk e do, ma jep mua! Mos vrit!"avatar
SmOoThy`
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/12/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 2365
<b>Pikėt</b> Pikėt : 4925
<b>Votat</b> Votat : 22

Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:30

Per daljen e saj ne pension

"Zoti do gjeje dike tjeter, me te
perulur, me te devotshem, me te bindur ndaj Tij dhe keshtu organizata do
vazhdoje punen e saj." -- Kalkute 1989, pasi shpalli qellimin e saj te daljes ne
pension.

"Po prisja te isha e lire, por Zoti ka planet e veta." --
Kalkuta 1989, kur motrat e urdherit te saj, e binden ta anulloje
doreheqjen.avatar
SmOoThy`
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/12/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 2365
<b>Pikėt</b> Pikėt : 4925
<b>Votat</b> Votat : 22

Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:30

Per punen e jetes se saj

"Dje pashe ne enderr se isha ne portat e
parajses. Dhe Shen Pjetri me tha: ' Kthehu ne Toke! S'ka varferi ketu!'" --
Thene Princ Mihalit te Greqise me 1996.avatar
SmOoThy`
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/12/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 2365
<b>Pikėt</b> Pikėt : 4925
<b>Votat</b> Votat : 22

Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

Mesazh nga SmOoThy` prej 19/6/2010, 02:30

Oslo 1979

Fjalimi i plote i saj


"Une zgjedh varferine e
njerezve tane te varfer por ndjehem mirenjohese te marr (Cmimin Nobel) ne emer
te te uriturve,te zhveshurve,te te pa streheve,te te gjymtuarve,te te
verberve,te leprozeve,te te gjithe njerezve qe ndjehen te lene,pa dashuri,pa
kujdes ne gjithe shoqerine tone,njerez qe i jane bere barre shoqerise dhe
perbuzur prej kujtdo."

Gjithashtu sapo mesoi per pergatitjet qe po
beheshin per nje darke ne nder te saj,ajo njerezisht kerkoi te anullohej qe te
kursente leket per te ushqyer te varferit.

"E ndersa jemi mbledhur ketu
te gjithe te falenderojme Zotin per Cmimin Nobel te Paqes,mendoj do jete bukur
te themi lutjen e Shenjt Francis i Assisit qe gjithnje me mahnit.Ne e bejme kete
lutje cdo dite pasi marrim e Shenjte,sepse na pershtatet te gjitheve.Dhe
gjithnje me ben te mendoj se 400-500 vjet me pare kur Shen Francis i Assisit
krijoi kete lutje njerezit kishin te njejtat veshtiresi qe qe kemi ne edhe
sot,pra na pershtatet edhe ne.Le te lutemi se bashku:
Le te falenderojme
Zotin per mundesine qe na dha te mblidhemi te gjithe sot ketu,per kete dhurate
paqeje qe na sjell nder mend se jemi krijuar per ta jetuar kete paqe, se Jezusi
erdhi mes nesh qe te na e sjelle kete lajm te mire tek te varferit.

Ai
duke qene Zot,u be njeri si ne ne gjithcka,pervec mekateve dhe shpalli qarte se
kishte ardhur te na jepte kete lajm te mire.
Ky lajm ishte paqja tek te
gjithe ata me deshire te mire,kjo eshte dicka qe ne te gjithe e duam--paqe
zemres.
Zoti e deshi boten kaq shume sa dha edhe birin e tij--ishte nje
dhenie deri ne dhimbje,aq shume na deshi.Ia dha Virgjereshes Mari
e cila
rendi t'i jape lajmin kusherires Elisabete.Dhe sapo hyri ne shtepine e
saj,femija ne barkun e kusherires Elisabete,levizi gjithe gezim.Ai femije i
palindur qe lajmetari i pare i paqes.E njohu Princin e Paqes,kuptoi se Krishti
kishte ardhur te sillte lajme te mira
per ty e per mua.

Dhe sikur kjo
te mos mjaftonte,ai vdiq ne kryq qe te tregoje nje akoma me te madhe dashuri dhe
ai vdiq per ty e per mua dhe per ate leproz,per ate burre duke vdekur nga uria
dhe ate person lakuriq shtrire rrugeve jo vetem te Kalkutes por te Afrikes,Nju
Jorkut,Londres,Oslos,...Dhe Ai kembenguli te duam njeri-tjetrin ashtu sic na do
secilin prej nesh.

Ne e lexojme shume qarte ne Bibel:"te duash sic te kam
dashur une,sic me ka dashur im Ate,te dua une." Dhe aq shume sa Ati e deshi te
Birin,aq shume Ai na e dha ne dhe sa me shume te duam njeri-tjetrin,aq me shume
duhet t'i japim njeri-tjetrit derisa te dhembi.Nuk mjafton te themi:"E dua Zotin
por nuk e dua fqinjin".Shen Jani thote se je genjeshtar kur thua se do Zotin por
s'do fqinjin.
Si mund ta duash Zotin qe nuk mund ta shohesh,nese nuk do
fqinjin me te cilin jeton?Eshte e rendesishme te kuptojme se qe dashuria te jete
e vertete,duhet te dhembe.I dhembi Jezusit te na doje ne,i dhembi. Dhe qe te
sigurohej qe ne do e kujtojme dashurine e tij te madhe,e beri veten buke te
jetes sone,te na ushqeje uri per dashurine e tij --uri per Zotin sepse jemi
krijuar per ate dashuri.Ne kemi qene krijuar ne imazhin e tij.

Ne kemi
qene krijuar te duam e te na duan dhe Krishti u be Njeri qe te na mesoje qe ne
te duam ashtu sic na deshi ai.
Ai e ben veten te uritur,te zhveshur,pa strehe
qe thote: "Ti ma bere kete mua". Ai eshte i uritur per dashurine tone,kjo eshte
uria qe ne duhet te gjejme.Mund ta gjejme ne vete shtepine tone. Kurre s'mund ta
harroj viziten time ne ate shtepi ku jetonin gjithe ata prinder djemsh e
vajzash,futur ne ate institucion e harruar.

Kur shkova,pashe se i kishin
te gjitha,plot,por te gjithe syte i mbanin tek dyert.Dhe nuk pashe askend te
buzeqeshte.U ktheva dhe pyeta motren prane:"Pse? Pse keta njerez qe kane
gjithcka,syte i mbajne tek dera?Pse nuk buzeqeshin? Une jam mesuar te shoh
buzeqeshje ne njerezit tane,edhe ate te vdekjes buzeqeshje".Ajo me tha: "Keshtu
eshte cdo dite.Ata presin duke shpresuar se nje djale a vajze do vije t'i
shohe.Vuajne sepse jane harruar"
E shihni pra,ketu e gjen mungesen e
dashurise.Kjo varferi eshte tamam ketu,ne shtepine tone,bile nuk kujdesemi te
duam.
Ndoshta ne familje kemi dike qe ndjehet vetem,semure ose i
shqetesuar,sepse te gjithe kemi dite te veshtira.A jemi ne aty?
U jemi ne
prane? Eshte nena prane ta pranoje femijen?
Ne perendim cuditem tek shoh kaq
shume djem e vajza te reja qe i jepen droges.U perpoqa te gjej "psene".Pse ndodh
kjo?
Dhe pergjigja eshte: "S'ka asnje ne familje qe t'i pranoje" Babai dhe
nena jane aq te zene,sa nuk kane kohe.Prinder te rinj perfundojne institucionesh
dhe femija shkon prape ne rruge te perzihet ne dicka.

Gjithcka kemi bere
deri me sot nuk do kishim mundur ta benim,nese ju nuk do te kishit ndare me ne
lutjet tuaja,dhuratat tuaja,kete dhenie te vazhdueshme.Por une nuk dua te me
jepni prej bollekut tuaj.Une dua te me jepni derisa te dhembe.
Dje mora 15
dollare prej nje burri qe ka qene ne kurriz per njezet vjet dhe e vetmja pjese e
levizshme e trupit eshte dora e djathte.Dhe e vetmja gje qe i jep kenaqesi eshte
duhani. Me tha: "Nuk do pi duhan per nje jave,sepse dua te t'i dergoj keto
leke."
Do kete qene nje sakrifice e tmerrshme per te,por shikon sa bukur e
ndau dashurine e tij? Me ato para bleva buke dhe ua dhashe te uriturve,nje gezim
i dyanshem: Ai dha e te varferit moren.

Kjo eshte dicka qe une e ti mund
te bejme -- eshte nje dhurate e dhene prej Zotit -- te mund te ndajme dashurine
tone me te tjeret.
Dhe le te jete ashtu sic qe per Jezusin.Le ta duam
njeri-tjetrin ashtu sic na deshi ai.Le ta duam me nje dashuri te pandare.
Dhe
gezimi i dashurise per te,per njeri-tjetrin eshte gezimi i te dhenit tashti qe
Krishtlindjet po afrohen.Le ta mbajme ate gezim te dashurise per Jezusin ne
zemren tone dhe ta ndajme kete gezim me te gjithe ata qe jeta na sjell cdo
dite.

Ky gezim rrezatues eshte i vertete,nuk kemi shkak te mos jemi te
lumtur,Krishti eshte me ne.Kemi Krishtin ne Zemer.Krishti eshte ne te varfrit qe
takojme,Krishtin e kemi ne buzeqeshjen qe japim e buzeqeshjen qe marrim.
Le
ta theksojme edhe njehere -- asnje femije te mos jete i padeshiruar dhe
gjithashtu ta takojme njeri-tjetrin gjithmone me buzeqeshje,vecanerisht atehere
kur eshte e veshtire te buzeqeshesh.

Kurre nuk do harroj ca kohe me pare,
rreth katermbedhjete profesore erdhen nga Shtetet e Bashkuara nga universitete
te ndryshme,ne Kalkuta,ne shtepine tone.Kishin qene ne shtepine per te
vdekurit.( Ne kemi nje shtepi per te vdekurit ne Kalkuta,ku kemi mbledhur prej
rrugeve me se 36 000 njerez,prej te cileve mbi 18 000 kane patur nje vdekje te
bukur.U kthyen ne shtepi tek Zoti). Pra keta profesore erdhen ne shtepine tone e
ne folem gjate per dashurine,dhembshurine...
Njeri me pyeti: "Nene, te
lutemi,na thuaj dicka qe ta mbajme mend". U thashe: "Buzeqeshni
njeri-tjetrit,lerni kohe per njeri-tjetrin ne familjen tuaj.Buzeqeshni
njeri-tjetrit!" Nje tjeter me pyeti: "Je e martuar?" U thashe: "Po,dhe
ndonjehere e kam te veshtire
t'i buzeqesh Jezusit sepse ai behet shume
kerkues ndonjehere." Kjo eshte me gjithe mend e vertete.Dhe aty vjen dashuria --
kur
eshte kerkuese,dhe prape ia japim atij me hare.

Ashtu sic kam
thene sot, nese nuk shkoj ne parajse per ndonje gje tjeter,do shkoj per gjithe
publicitetin,sepse me ka pastruar,me ka sakrifikuar,vertet me ka pergatitur te
shkoj ne parajse.
Mendoj se kjo eshte dicka qe na tregon se duhet ta jetojme
jeten ne menyre te bukur,kemi Jezusin me vete dhe ai na do.Vetem nese mbajme
mend qe Zoti na do dhe na eshte dhene mundesia te duam te tjeret ashtu sic na do
dhe Ai, (jo ne gjera te medha,por ne gjera te vogla me dashuri te madhe),atehere
Norvegjia behet fole dashurie.

Dhe sa bukur do te jete qe prej ketej te
dale nje qender per paqe nga lufta.Qe prej ketej te dale hareja e jetes se te
palindurit.
Nese behesh nje pishtar drite per paqen ne bote,atehere vertet
Cmimi Nobel i Paqes eshte nje dhurate e popullit Norvegjez.

Zoti iu
bekofte! Do shperbleheni per kete!
Sponsored content

Buzqeshje Re: Thenie dhe poezi nga Nene Tereza

Mesazh nga Sponsored content


    Ora ėshtė 21/4/2018, 15:47