Tė dashurosh dy persona njėkohėsisht

Share
avatar
Albatros
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Francė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19029
<b>Pikėt</b> Pikėt : 37312
<b>Votat</b> Votat : 106
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

Buzqeshje Tė dashurosh dy persona njėkohėsisht

Mesazh nga Albatros prej 11/5/2010, 09:58


Ėshtė e mundur qė tė biesh nė dashuri me dy individė nė tė njėjtėn periudhė por t’i thuash lamtumirė dikujt nuk ėshtė dhe aq e lehtė.

Tė biesh nė dashuri mund tė jetė shumė e vėshtirė, pasi kjo shpesh ėshtė shoqėruar nga pasiguria dhe ankthi, qė rrethana tė pashpjegueshme mundtė largojnė personin caktuar. Natyrisht, se ėshtė dhe mė e vėshtirė kur dikush dashuron dy persona njėkohėsisht. Edhe pse ne shpesh ndikohemi nga emocione tė forta, qė pėrshkruajnė atė qė ndjejmė ndaj njė personi nė njė moment tė caktuar tė jetės tonė. Ėshtė e mundur qė tė biesh nė dashuri me dy individė nė tė njėjtėn periudhė por t’i thuash lamtumirė dikujt nuk ėshtė dhe aq e lehtė. Elementi mė i rėndėsishėm nė dashuri ėshtė lumturia. Fatkeqėsisht, ne shumė shpesh dėshtojmė pėr tė kuptuar se lumturia nuk nėnkupton tė ndjehesh mirė vetėm nė njė ēast, por ka tė bėjė me pėrkushtimin dhe kėnaqėsinė edhe gjatė pjesės tjetėr tė jetė.
Kur ne i referohemi ndjenjės sė ēastit si formė e lumturisė dhe veprojmė nė bazė tė impulseve momentale, shesh vihemi para njė kurthi dhe nė fund mbetemi tė zhgėnjyer.

Kjo nėnkupton rrethanat kur njeriu ndodhet para njė dileme, tė zgjedhėsh midis dy dashurish.
Nė anėn tjetėr, shoqėria ėshtė njė tjetėr element i dashurisė, qė nuk duhet nėnvlerėsuar. Shoqėria nė kėtė rast nėnkupton devotshmėri, ku dy njerėz nė njė lidhje duhet t’i pėrkushtohen njėri-tjetrit, pėr njė marrėdhėnie mė tė rėndėsishme, tė shėndoshė dhe tė avancuar. Nuk duhet ngatėrruar devotshmėrinė me sigurinė siē bėjnė shumica e njerėzve, tė cilėt kėrkojnė njė lidhje dashurie pėr tė evituar vetminė, problemet financiare apo ndjenjėn e pasigurisė. Disa njerėz janė shoqėrues mė tė mirė se tė tjerėt, kėshtu qė ky element i tė dy emocioneve duhet peshuar mirė.

Nė pėrgjithėsi njerėzit, tė cilėt ndjehen se dashurojnė mė shumė se njė person, ngatėrrojnė dashurinė me argėtimin. Dashuria reale pėrmban elementin e fortė tė pasionit, por jo vetėm pasionin ndaj atij personi. Dashuria karakterizohet nga pasioni jetėgjatė dhe ambiciet pėr tė tejkaluar epshin kalimtar. Sidoqoftė ėshtė pikėrisht epshi, ai qė drejton njerėzit tė nisin njė lidhje jo tė shėndoshė, vetė shkatėrruese qė kryekėput ka tė bėjė me egoizmin. Kur ndjenja e dashurisė bazohet nė impulse ose thjesht nė kalimin e kohės, nuk ka vend pėr dashuri por vetėm dashuri e motivuar nga egoizmi

Nėse me tė vėrtetė nė dashuri me dy persona nė tė njėjtėn kohė, duke vepruar nė ato ndjenja tė ngjarė tė shkaktojė njė dhimbje shumė mė tepėr tė panevojshme se tė lėnė tė shkojnė, kėshtu qė ėshtė njė vendim qė nuk mund tė bėhet nė mėnyrė tė lirė

avatar
AnnDueNa
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/05/2010
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 15
<b>Pikėt</b> Pikėt : 36
<b>Votat</b> Votat : 3
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : &#4326;[&#9829;]&#4326; Unė Jetoi Dhe Besoj .. Unė Kujtoj Dhe Nuk Harroi .. Unė Dashuroi Por Nuk Lėndoi .. Unė Vuaj Po Nuk Tradhtoi &#4326;[&#9829;]&#4326;

Buzqeshje Re: Tė dashurosh dy persona njėkohėsisht

Mesazh nga AnnDueNa prej 16/5/2010, 14:06

Nuk besoj se mund te ndodhi qe te dashurohesh me 2 persona njekohesisht...

madje mendoj se nqs arrin puna sa te pyesesh veten se me ke nga ata te 2 je e dashuruar rrezik nuk je e dashuruar me asnjerin...i ke thjesht te 2 fiksim dhe kaq..
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Re: Tė dashurosh dy persona njėkohėsisht

Mesazh nga LePuRuShJa prej 16/5/2010, 14:28

@AnnDueNa shkruajti:Nuk besoj se mund te ndodhi qe te dashurohesh me 2 persona njekohesisht...

madje mendoj se nqs arrin puna sa te pyesesh veten se me ke nga ata te 2 je e dashuruar rrezik nuk je e dashuruar me asnjerin...i ke thjesht te 2 fiksim dhe kaq..

ta mbėshtes mendimin

Mund tė dashurosh njėrin dhe pėr tjetrin thjeshtė mund tė kesh simpati ose diēka tėrheqėseE ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

Kleandra
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 24/11/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 3302
<b>Pikėt</b> Pikėt : 6931
<b>Votat</b> Votat : 33

Buzqeshje Re: Tė dashurosh dy persona njėkohėsisht

Mesazh nga Kleandra prej 20/5/2010, 18:07

Jan shum raste te kesaj gjendje te dashurosh dy persona smundet te ekzistoj nje gje e tille ,,mundet te jete fakti te biesh me njerin ne dashuri kurse per tjetrin te kesh nje atracion per te

Sponsored content

Buzqeshje Re: Tė dashurosh dy persona njėkohėsisht

Mesazh nga Sponsored content


    Ora ėshtė 18/10/2018, 15:29