" Gjashtė Shenja Qė Tregojnė Se Ajo Po Ju Tradhėton! "

Share
avatar
Dona20
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 04/06/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1825
<b>Pikėt</b> Pikėt : 3863
<b>Votat</b> Votat : 48
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Mos i merr gjėrat personalisht !! Njerėzit i bėjnė gjėrat pėr vete e jo pėr ty!!

Buzqeshje " Gjashtė Shenja Qė Tregojnė Se Ajo Po Ju Tradhėton! "

Mesazh nga Dona20 prej 1/5/2010, 18:10

Hulumtuesit ende nuk e dinė saktė se a tradhtojnė femrat mė tepėr sot apo nė tė kaluarėn kanė tradhėtuar mė tepėr, sepse gjatė shumė anketave edhe nė tė kaluarėn por edhe sot ato gėnjejnė pėr lidhjet e tyre, dhe kjo shkakton njė boshllėk edhe mė tė madh mes gjinive. Dhe gjithė ne e dimė se sa mirė femrat i fshehin gjėrat dhe i mbajnė sekretet e tyre.1 – Ajo ju akuzon pėr lidhje romantike

”Shpesh herė, kur femra (gruaja) e akuzon partnerin kinse ai ka ndonjė lidhje romantike me dikė tjetėr, ajo vetėm i projekton ndjenjat e veta te ai. Kėshtu thotė Dr. Suzan Heitler, psikologe klinike nga Denveri – Kollorado. Ajo shton se, sa herė qė e dashura e juaj ka mungesė tė besimit te ju, me gjasė ajo nuk i beson vetes sė saj.


2 – Ajo dėshiron mė shumė

Nėse ju thotė se dėshiron diēka tjetėr nga lidhja e juaj, ēfarėdo qoftė ajo dėshirė, mė tepėr intimitet apo lidhje mė tė fortė emocionale, dėgjojeni me vėmendje. Sipas Dr. Al Cooper – psikolog dhe drejtor i Qendrės pėr martesa dhe seksualitet nė San Joze, “Me kėtė ajo ua bėnė me dije atė se ēka vėrtet mendon pėr ju.” Nėse ju thotė se ndihet e palumtur dhe e papėrfillur ose e parėndėsishme, ose ka nevojė pėr mė tepėr intimitet, kjo mund tė jetė tentim i saj i fundit pėr t’ju hequr qafe para se futet nė tjetėr lidhje.”


3 – Qėndron mė tepėr online nė internet se mė parė

Njė pjesė mjaft mė tė madhe tė kohės, krahasuar me mė parė e kalon nė internet. Ndoshta kėrkon mėnyra tė kontaktoj dhe bisedoj me dikė. “Edhe nėse nuk do qė tė tradhtoj, interneti ėshtė mjaft joshės pėr femra” thotė dr. Cooper. “Interneti i bėnė meshkujt tė duan tė flasin ndėrsa femrat tė duan tė kenė bashkėbisedues.”


4 – Duket shumė mė atraktive se zakonisht

Nėse ajo ka filluar diēka anash, pa dijeninė tuaj, tė shpeshta janė ndryshimet befas nė sjellje dhe nė dukje (natyrisht pėr tė mirė). Nė pamje tė jashtme le pėrshtypje dhe duket mė e re, mė tėrheqėse nė krahasim me mė parė, ngase kujdeset mė shumė pėr flokėt, dhėmbėt, lėkurėn, thonjtė, belin, veshjet.
5 – Ėshtė mė e freskėt se mė parė

Dr. Pepper Schwartz – Psikolog klinik thotė se: “Nėse shikon filma romantik apo lexon libra romantik, ndjenja qė e ka ajo, e ushqen njė fshehtėsi tė saj tė brendshme”. Nėse ajo, ato ndjenja tė ushqyera nuk i shpreh nė drejtim tuajin, ka shumė gjasa se ėshtė duke i ushqyer pėr ndonjė tjetėr mashkull.


6 – Ėshtė mė e kujdesshme ndaj teje

Njė studim i publikuar nė buletinin pėr “Personalitetin dhe psikologjinė sociale”, ka gjetur se, kur ajo tradhton, do tė filloj me pėrpjekje tė dukshme tė rrit kėnaqėsinė e partnerit aktual me tė cilin ėshtė nė lidhje, madje dhe tė thotė fjalė nėnēmuese pėr dashnorin e saj nga lidhja tjetėr. Kjo ėshtė dredhi e saj pėr ta ndryshuar drejtimin dhe pėr ta ulur dyshimin e partnerit aktual.

Nė tė shumtėn, gjitha kėto janė edhe sjellje dhe shfaqje edhe tė njė mashkullit kur e tradhton tė dashurėn apo gruan me tė cilin ėshtė nė lidhje aktualisht.

    Ora ėshtė 21/4/2018, 23:06