" Gjuha Sekrete e Femrės Dhe Domethėnia! "

Share
avatar
Dona20
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 04/06/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1825
<b>Pikėt</b> Pikėt : 3863
<b>Votat</b> Votat : 48
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Mos i merr gjėrat personalisht !! Njerėzit i bėjnė gjėrat pėr vete e jo pėr ty!!

Buzqeshje " Gjuha Sekrete e Femrės Dhe Domethėnia! "

Mesazh nga Dona20 prej 1/5/2010, 18:07

Njė proverb thotė: “Kur femra qan, ai qė nuk sheh ėshtė mashkulli”, ngase nga lotėt e saj, atij i mjegullohen sytė. Sidoqoftė, meshkujt, me pak kujdes, mund tė mėsojnė qė t’i kuptojnė domethėniet e disa nga fjalėt e shkurta qė partnerja, e dashura apo gruaja i pėrdor gjatė fjalosjeve me tė dhe t’i shmangen me mjeshtri situatave konfliktuoze.

Mirė shumė
Kėtė fjalė femra e pėrdor nė fund tė ēdo fjalosjes, kur ajo mendon se e ka me tė drejtė por ka nevojė t’ua mbyll gojėn. Prandaj kurrė mos e pėrdorni fjalėn “Mirė shumė” pėr nėse njė femėr ju pyet se si duket.

Nuk e di
Nėse kėrkoni diēka mjaft personale nga ajo, ose i ofroni diēka shumė personale, dhe kėrkoni mendimin e saj se a pajtohet apo jo, ajo do ta pėrdor fjalėn “nuk e di” me tė cilėn ua bėnė me dije se nuk ėshtė e gatshme apo nuk ka dėshirė tua thotė tė vėrtetėn. “Nuk e di”, do tė thotė, ashtu mendoj por nuk po mundem ose nuk dua me e shpreh mendimin tim. P.sh, jeni fjalosur dhe ju e keni lėnduar me sjelljen tuaj, dhe e pyetni se a ju do ende, ajo do tė pėrgjigjet me “Nuk e di”. Ose, ia keni shpreh dashurinė, por nuk keni qenė shumė bindės se vėrtet e doni, dhe nėse kėrkoni nga ajo tė dini se ēka ndjen ju ose ēka mendon, ajo ju pėrgjigjet “Nuk e di”.

Pesė minuta
Kur ajo thotė “pesė minuta” ėshtė njėjtė sikur ju qė thoni “qe edhe pesė minuta” kur shikoni ndonjė ndeshje interesante futbolli. Kjo nė rastin mė tė mirė do tė thotė gjysmė ore.

Asgjė
Nė tė vėrtetė e ka kuptimin, “Kurrė nuk ke me kuptuar se si ndihem”. Zakonisht pėrdoret kur ajo nuk ėshtė nė disponim tė mirė dhe nė njėfarė mėnyre shkaktar jeni ju. Ju e pyetni “ēka ke?” dhe pason pėrgjigjja e saj “asgjė?”. Zakonisht, kjo ėshtė fjalė para fjalosėse e cila nėse fjalosja zgjat shkurtė pėrfundon me fjalėn “Mirė shumė”.

Vazhdo, ose veē vazhdo ti ( me vetulla tė ngritura lartė)
Do tė thotė vazhdo nėse guxon. Pra nuk ėshtė lejim. Kėtė e thotė kur nis tė shqetėsohet zakonisht nė fjalosjet qė fillojnė me fjalėn “Asgjė” dhe pėrfundojnė me fjalėn “Mirė shumė”

Vazhdo, ose veē pėrpara ( me vetulla normale)
Do tė thotė, “unė po heq dorė” ose “ bėj ēka dėshiron sė s’po ma nin”. Zakonisht brenda disa minutave nė mes tė “Asgjė” dhe “Mirė shumė”, do ta pėrdor kėtė fjalė sėrish po me vetulla tė ngritura si kėrcėnim dhe bisedė qė do tė zgjatė 5 minuta pandėrprerė para se tė qetėsohet.

Pėshpėrimė e zėshme
Zakonisht ėshtė formulim verbal qė shpesh keqkuptohet nga mashkulli. Me pėshpėrimė tė zėshme, e cila nuk ėshtė fjalė, ajo mendon se ti je idiot nė atė moment dhe se ajo nuk e ka tė qartė pse e humb kohėn e saj nė fjalosje me ty pėr “Asgjė”.

Pėshpėrimė e butė
As kjo nuk ėshtė fjalė. Pėshpėrima e butė po ashtu ėshtė gjest qė vetėm disa meshkuj e kuptojnė drejt. Me kėtė femra e shpreh se ajo mjaftohet me kėtė dhe se mė sė miri ėshtė qė asgjė mė tutje tė mos veprosh dhe ajo do tė mbetet nė atė gjendje.

Ani mirė pra
E thotė kur ėshtė shumė e tensionuar, me tė cilėn mendon se ka pėr tė menduar gjatė para se tė sjell vendim pėr atė se ēka ke bėrė ti. Zakonisht pėrdoret me fjalėn “Mirė shumė”, pastaj me “veē vazhdo” me vetulla tė ngrysura. Nė njėfarė mėnyre pėr njė tė afėrme ajo ėshtė duke e sjellė njė vendim me disa plane dhe ti je nė telashe.

Po urdhėro
Ėshtė ofertė dhe rast qė tė bėhesh i sinqertė dhe tė jep ēfarėdo arsye lidhur me atė ēka ke bėrė. Prandaj kujdes se ēka thua sepse mund tė merr pėrgjigje tė llojit “Ani mirė pra” nga ajo.

Faleminderit
Ajo thjesht tė falėnderon, thuaji “s’ka pėrse” dhe mos u habit.

Faleminderit shumė prej teje
Mos i thuaj “s’ka pėrse!” Kjo dallon shumė nga “faleminderit”. Ajo donė tė thotė “faleminderit shumė nga ti” qė aq shumė e ke lėnduar ose ofenduar. Pas kėsaj fjale, do tė vazhdoj me “Pėshpėrimė tė zėshme”, ndėrsa nė kėtė rast nuk bėnė ta pyetni se ēka ka, sepse do t’ju pėrgjigjet “Asgjė”.

S’po mė intereson
Do tė thotė, po mė intereson shumė, po mė duket se shumė po gėnjen. Kjo zakonisht vazhdon me frazėn “Mirė shumė” dhe “veē vazhdo ti”.

Mė le rahat
Zakonisht kur ajo dėshiron t’i ikė bisedės thotė “Me le rahat”. Ajo ndihet e ngulfatur, qoftė nga e vėrteta qė po del nė shesh, qoftė nga presioni i juaj. Mendon, “Jam kjo qė jam dhe nuk dua tė flas mė shumė”, ose “mbasi ty s’po tė pėlqej, gjej mė mirė...”. Ajo e thotė kėtė si thirrje pėr ju qė ta ndryshoni qėndrimin tuaj dhe t’i pranoni argumentet e saja nė fjalosje, ose ndėrmerrni ēfarėdo qė dėshironi pėr mė tej, por mbajeni vet pėrgjegjėsinė pėr veprimet tuaja.

    Ora ėshtė 23/6/2018, 19:51