" Pėrparėsitė Dhe Mangėsitė e Njohjes Pėrmes Internetit! "

Share
avatar
Dona20
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 04/06/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1825
<b>Pikėt</b> Pikėt : 3863
<b>Votat</b> Votat : 48
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Mos i merr gjėrat personalisht !! Njerėzit i bėjnė gjėrat pėr vete e jo pėr ty!!

Buzqeshje " Pėrparėsitė Dhe Mangėsitė e Njohjes Pėrmes Internetit! "

Mesazh nga Dona20 prej 1/5/2010, 18:05

Cilėt janė pėrparėsitė e njohjes pėrmes Internetit

-Padyshim se pėrparėsitė janė mė tė shumtė, por ne do t'i numėrojmė kėtu vetėm disa:

1. Gjasat pėr tė takuar personat e shpirtit janė tė zgjeruar dhe pėrfshinė krejt botėn,

2. Njoftimet bėhen nė bazė tė interesave tė pėrbashkėta, e kjo shpesh shpien nė mirėkuptim dhe ju zhvillohet ndjenja se ju takon dikush apo i takoni dikujt. Njoftimet bėhen nė bazė tė atraktivitetit miqėsisė dhe dashurisė.

3. Nuk ekziston pa lakmueshmėri apo pasiguri, sikurse nė takimet e drejtpėrdrejta. Njerėzit anojnė t' i zbulojnė mė shpejtė mendimet dhe qėndrimet e veta nė kėtė mėnyrė.

3. Pasi qė ka mundėsi tė editohet teksti, mendimet dhe shprehjet janė mė koncize, mė pėrmbajtjesore dhe tė paramenduara mire.

4. Ndjenja e vetmisė gati nuk ekziston, ngase gjithnjė del dikush qė ėshtė nė disponim tė komunikoj me ju.

Cilėt janė mangėsitė e njohjes pėrmes Internetit

1. Mungesa e gjesteve pėrcjellėse si: ngjyra e zėrit apo e shprehjeve tė fytyrės qė flasin shumė, mungesa e afėrsisė fizike.

2. Mungesa e erės, shijes dhe prekjes.

3. Keqkuptimi nė komunikim (pėr shkak tė mėnyrės sė interpretimit fiks dhe vonesės sė shkrimeve nė rrjetė).

4. Jo sinqeriteti i personave qė e keqpėrdorin kėtė medium komunikimi. P.sh. thjesht dikush dėshiron tė argėtohet nė llogari tuajin, pastaj gėnjimet pėr punėn, luajta e roleve, gėnjimi pėr statusin martesor, fėmijėt, gjininė, moshėn… dhe gjithnjė ka tė tillė qė gėnjejnė dhe tė tillė qė besojnė.

5. Edhe pse ekziston mundėsia e kėmbimit tė fotografive, dėgjimit tė zėrit etj., prapė se prapė mungesa e prekjes, shikimit nė sy, intonimit tė zėrit dhe vetė fluidi i kontaktit shpirtėror (parandjenja kur takohesh me njė person, apo pėrshtypja e parė fizike) mungojnė. Ata qė mashtrojnė, madje mund t'ua dėrgojnė fotografin e dikujt tjetėr, zėri mund tė jetė i tjetėrkujt, shkrimet po ashtu. Mund tė gėnjejnė edhe pėr pėrkatėsinė etnike, bindjet fetare, gjininė, etj.

    Ora ėshtė 18/10/2018, 16:22