" Femrat Mendojnė Me "Ngjyra", Meshkujt – “Bardh e Zi”

Share
avatar
Dona20
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 04/06/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1825
<b>Pikėt</b> Pikėt : 3863
<b>Votat</b> Votat : 48
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Mos i merr gjėrat personalisht !! Njerėzit i bėjnė gjėrat pėr vete e jo pėr ty!!

Buzqeshje " Femrat Mendojnė Me "Ngjyra", Meshkujt – “Bardh e Zi”

Mesazh nga Dona20 prej 1/5/2010, 18:01

Shpesh meshkujt nuk e kuptojnė se femrat mendojnė nė mėnyrė mė kompleksive. Nė kėtė aspekt meshkujt janė mė tė thjeshtė. Dihet se ana e djathtė e trurit udhėheq me emocionet dhe ndjenjat. E majta mė shumė ka tė bėj me gjuhėn folėse dhe intelektin. Femra, para se ta shpreh mendimin, mes dy gjysmave tė trurit tė saj aktivizohen me miliona lidhje. Dy gjysmat e trurit tė femrave funksionojnė bashkėrisht pa konkurrencė. M'u pėr kėtė paraqiten problemet te meshkujt, ngase nuk munden t'i kuptojnė femrat. Te meshkujt procesi i tė menduarit rrjedh ndryshe. Ata mendojnė bardh e zi, ngase dy gjysmat e trurit tė tij janė konkurrentė tė pėrhershėm - me meshkujt udhėheq koka.
Gjatė testimit, tė 200 personave nė Tel-Aviv, shkencėrisht u vėrtetua se gjatė zgjidhjes sė detyrės femrat kanė pasur tė dyja pjesėt e trurit nė aktivitet tė plotė tė punės, pėrderisa meshkujt nė veprim e kanė pasur vetėm anėn e majtė. Kjo u vėrtetua me matjet e rrymave trunore.
Ėshtė interesante tė theksohet, se meshkujt mė shpesh se femrat gėnjejnė. Kjo ndodhė ngase nė ndėrdije frikohen se ndoshta nuk janė mjaftė tė suksesshėm. Psikologėt thonė se gėnjeshtrat tipike tė meshkujve janė relikte nga e kaluara e tyre gjuetare, ngase gėnjeshtrat pėr sasinė e gjuetisė edhe atėherė ekzistonin.
Femra nuk vuan nga ky kompleks i mossuksesit. Kur ajo gėnjen, kėtė e bėnė shumė mė mirė se mashkulli, dhe nė mėnyrė tipike femėrore, duke e pėrjetuar gėnjeshtrėn.
Ndryshim tjetėr mes gjinive ėshtė se femrat mund tė dashurojnė pa parakushte. Studentėt e universitetit tė Kalifornisė anketuan qindra meshkuj dhe femra me pyetjen: "Pse e dashuroni partnerin tuaj?" Njė numėr i femrave u pėrgjigj: "Thjeshtė e dua!", pasi qė mendoi pėr njė kohė tė caktuar, pėrderisa meshkujt pa menduar fare i treguan arsyet e dashurisė sė tyre. Ata ndjehen nė mėnyrė lineare (dy dimensionale) dhe pėr kėtė janė mė tė thjeshtė. Femrat janė mė kompleksive. Kur ajo vendos tė dashuroj, dashuron pėrherė, ndėrsa meshkujt dashurojnė me ndėrprerje, ngase ndėrkohė kanė edhe tjera punė.
Tė dashurosh pa parakushte do tė thotė plotėsisht t'i lėshohesh dashurisė dhe tė mos e kushtėzosh atė, pra tė pranosh partnerin ashtu si ėshtė, edhe nėse dėshpėrohesh. Ky ėshtė qėndrimi i femrave, gjė qė ėshtė nė kundėrshti me sistemin mendor tė meshkujve. Meshkujt pėr ēdo problem kanė njėfarė liste me pluse dhe minuse. Pluset i kanė nė tė majtė e minuset nė tė djathtė. Nėse ka mė tepėr pluse, kjo ėshtė dashuri, dhe e kundėrta. Femrat nuk mund t'i ndajnė ndjenjat. Ato ose i pranojnė ose i hedhin ndjenjat. Nė trurin e tyre, arsyeja dhe emocionet nė vend se tė kundėrshtohen me njėra tjetrėn, ato komunikojnė reciprokisht mes veti.
Edhe gjatė seksit ndryshon mėnyra e regjistrimit tė sinjaleve mes gjinive. Shumė psikologė mjaftė lirė pėrgjigjen nė kėtė pyetje. Sipas tyre, te femrat seksi nuk ndodh mes kėmbėve, por mes dy veshėve. Pra kjo ėshtė ēėshtje e trurit dhe si e tillė, e vetmja gjė qė ėshtė e pėrbashkėt pėr tė dy gjinitė. Te meshkujt ngacmimet erotike rrjedhin nga sytė (shikimi nė ndonjė vajzė tė bukur), pastaj nga prekja e lėkurės 9ledhatimi, puthja), gjė qė nė tru e provokon tajimin e testosteronit (hormon seksual i meshkujve i cili kujdeset mė pastaj pėr gjėra tjera- pėr shpejtimin e rrjedhės sė gjakut nė gjenitale dhe pėr ereksionin). Femrat nuk reagojnė aq thjeshtė Pėr femra nevojitet mė shumė ngacmime optike. Ato p.sh i ngacmon egzaltoidi, materie me erė moshuzi, tė cilin e tajojnė meshkujt e qė vetė nuk e perceptojnė me shqisėn e ndijimit. Te femrat shumė ēka mund tė ngjallė dėshirėn pėr seks: muzika e qėlluar, ledhatimi nė vende tė caktuara, fjalėt e vėrteta dhe gjithēka qė ėshtė mė tepėr se njė simpati lakuriqe ndaj partnerit.
Nė bazė tė tė dhėnave statistikore, del se padyshim, meshkujt janė mė inteligjent se femrat. Nė bazė tė disa test detyrave ėshtė vėrtetuar se pėr njė vajzė me inteligjencė bukur tė zhvilluar vijnė 13 meshkuj gjenialė. P.sh djaloshi dhjetėvjeēar Majkėll Kernej nga Alabama nė SHBA e ka koeficientin 200 tė inteligjencės dhe tash studion. Mirėpo nė anėn tjetėr nėse merret parasysh se llogaritjet statike pėr kullėn e Ajfelit nė Pariz tė Francės i ka bėrė vajza Sofi Zhermen, pastaj teoria e relativitetit pėr tė cilėn Ajnshtajni e ka marr ēmimin Nobėl, ishte ide e gruas sė tij, dhe tė gjitha tė hollat jo zyrtarisht i takuan asaj, ndėrsa fama atij, del se ka pėrjashtime nga rregullat. Megjithatė kėto raste tė veēanta mund tė quhen, femra me mėnyrė mashkullore tė menduarit, sikurse qė ka edhe meshkuj me mėnyrė femėrore tė menduarit.

-Njė peshkatar qė gjithnjė gėnjente duke i hapur krahėt dhe duke thėnė e kam zėnė njė peshk kaq tė madh, shokėt vendosin ta lidhin. Ia lidhin dhe duart.
Peshkatari, i lidhur, nuk mund tė qėndroj pa u lavdėruar, dhe edhe pse i kishte duart e lidhur, thotė.
-"Njėherė pata zėnė njė peshk, e vetėm syrin e kishte kaq"- tregon duke i hapė shuplakat.

    Ora ėshtė 21/6/2018, 06:23