" Dashuria Dhe Toleranca! "

Share
avatar
Dona20
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 04/06/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1825
<b>Pikėt</b> Pikėt : 3863
<b>Votat</b> Votat : 48
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Mos i merr gjėrat personalisht !! Njerėzit i bėjnė gjėrat pėr vete e jo pėr ty!!

Buzqeshje " Dashuria Dhe Toleranca! "

Mesazh nga Dona20 prej 1/5/2010, 17:58

"Nė jetė do tė bėja shumė marrėzira, por kurrė nuk do tė martohesha nga dashuria", tha me njė rast burrėshtetasi anglez Dizraeli.
Dhe vėrtet: Dizraeli gjer nė moshėn tridhjetė e pesė vjeēare jetoi si i pamartuar, dhe mė pas e propozoi vejushėn e pasur, pesėmbėdhjetė vjet mė tė vjetėr se ai. Kuptohet, mes tyre nuk qėndronte dashuria. Vejusha shumė mirė e dinte se Dizraeli dėshiron tė martohet me tė vetėm pėr shkak tė parave. Pėr kėtė e luti qė t'i jep njė vit afat, qė tė mund t'i mėsonte tė gjitha anėt e tija tė mira dhe tė kėqija. Dhe pas njė viti - ajo pranoi tė martohet.
Edhe pse ky rrėfim tingėllon si tejet prozaike, martesa mes Dizraelit dhe Maria Anės ishte jashtėzakonisht fatlume. Maria Ana mė nuk ishte as e re as e bukur, dhe vėshtirė mund tė themi se karakterizohej me shije tė mirė dhe arsimim solid. Aq mė tepėr, vishej gati pothuajse nė mėnyrė bizare, ndėrsa nė shoqėri bėnte gabime tė cilat bashkėbiseduesin e shtynin tė qeshte me tė madhe. Si shembull, kurrė nuk e dinte se "kush kishte ardhur para kujt nė histori: Grekėt para Romakėve, apo e kundėrta". Megjithatė, Maria Ana ishte vėrtet gjeniale pėr ēėshtjet e martesės: e dinte se si duhet vepruar me meshkujt.
E dinte se burrit tė saj, pas ditės sė mundimshme tė kaluar nė kuvendime dhe punė mendore, i nevojitet ndjenja e vatrės sė ngrohtė dhe miqėsisė gjentile. Pėrpiqej qė t'i bėhet shoqe, kėshilltare dhe mikeshė mė e afėrt. Folenė qė ia krijoi rrezatonte me ngrohtėsi dhe adhurim tė qetė. Pėr kėtė, orėt e kaluar pranė Maria Anės pėr Dizraelin ishin ēastet mė tė lumtura nė jetėn e tij. Shpesh me padurim kthehej nė shtėpi pėr t'i treguar asaj ndodhitė nga parlamenti.
Maria Ana tridhjetė vjet jetoi vetėm me Dizraelin, dhe pasurinė e saj e shpenzoi qė jetėn e tij ta bėjė mė tė kėndshme. Ai, si kundėr shpėrblim, e adhuronte. Kurrė nuk ia kishte zėnė pėr tė madhe pėr shkak tė gabimeve dhe mosdijes, pėr ē'gjė tė tjerėt e pėrqeshnin. Aq mė shumė, sa herė qė dikush fillonte ta pėrqeshte, ky me vendosmėri ngritej nė mbrojtje tė saj.
"Duke iu falėnderuar atij, jeta ime u shndėrrua nė fotografi tė fatit tė pa turbulluar", i rrėfente ajo mikeshave tė saja, gjersa Dizraeli njėherė deklaroi: "Jetuam nė martesė plotė tridhjetė vjet, dhe pėr asnjė ēast nuk ndihesha i mėrzitur nė shoqėrimin e saj."
Dizraeli gruas sė vet shpesh dinte t'i thoshte: "Po, ti e di se me ty jam martuar pėr shkak tė parave." Ajo, nė kėtė thėnie ia kthente me buzėqeshje: "Ashtu ėshtė. Por, sikur tė duhej qė ta bėje kėtė edhe njėherė, me siguri do ta bėje nga dashuria."
Vėrtet, Maria Ana nuk ishte e pėrsosur. Mirėpo, Dizraeli ishte mjaft i menēur. Pa e ndryshuar e lejoi tė mbetet ashtu si ishte nė tė vėrtetė - dhe nuk gaboi.
Vėshtirė ėshtė, gati e pamundur, tė ndryshojmė personin e rritur, dhe tentimi qė kėtė ta bėjmė do ta ketė si rezultat vetėm zėnkėn. Pėr kėtė mė mirė ėshtė qė ta lejojmė tė jetoj ashtu siē mė sė miri i pėrgjigjet. Njėmend, vetėm nėse me sjellje tė tillė nuk i shkakton dėme dhe ligėshti rrethit.
Henri James-i me njė rast tha: " E para dhe gjėja mė e rėndėsishme qė duhet ta mėsojmė nė raportet me njerėzit tjerė ėshtė mos pėrzierja nė veēantinė e kėnaqėsive tė tyre tė imta, me kusht qė ato kėnaqėsi tė mos dėmtojnė njerėzit tjerė."
Ndėrsa Foster Vud nė studimin e tij mbi jetėn bashkėshortore shkroi: "Suksesi nė martesė nuk varet vetėm nga ajo se a e keni gjetur partnerin e vėrtet, por kryesisht nga ajo se ju vet a jeni partner i vėrtet."

Rreguli i dytė pėr bashkėshortėsi fatlume nė jetė thotė: Mos u pėrpjekni qė ta ndryshoni partnerin bashkėshortor.

    Ora ėshtė 21/4/2018, 13:42