" Si i Shohin Femrat Meshkujt Nė Takimin e Parė... "

Share
avatar
Dona20
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 04/06/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1825
<b>Pikėt</b> Pikėt : 3863
<b>Votat</b> Votat : 48
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Mos i merr gjėrat personalisht !! Njerėzit i bėjnė gjėrat pėr vete e jo pėr ty!!

Buzqeshje " Si i Shohin Femrat Meshkujt Nė Takimin e Parė... "

Mesazh nga Dona20 prej 1/5/2010, 17:45

Ajo nė pamjen tėnde kėrkon ndonjė paralajmėrim pėr ty. Asnjė vajzė nuk ka dėshirė qė pėr vete ta ketė njė djalė qė thjesht ka hedhur ca tesha nė trup, tė cilat mė pare kanė qenė tė shpėrndara nėpėr dhomė! Po ashtu, i kushton asaj se sa rėndėsi ju i keni kushtuar flokėve dhe pamjes sė fytyrės (mjekrės etj)...

Ēka lexon ajo nė pamjen tonė?!

Je njoftuar pėrmes internetit apo je duke shkuar tė takohesh pėr tė parėn herė, me njė vajzė dhe pasi jeni marrė vesh pėr vendin dhe kohen e caktuar, je ndrequr dhe rregulluar. Po i afrohesh vendtakimit dhe e sheh atė nė tavolinė duke tė pritur dhe shikuar. Je disa metra larg saj, dhe deri sa ti i afrohesh tavolinės, truri i saj tashmė fillon tė funksionojė me tė madhe. Nė ēastin kur ti tashmė je afruar nė tavolinė, ajo e ka tė gatshme konstatimin, vlerėsimin e saj dhe tashmė e ka krijuar njė mendim bazė pėr ty. A do tė dėshironit tė dini se nė ēka ėshtė bazuar ajo pėr ta krijuar atė mendim bazė pėr ty? Nėse po, atėherė lexoje nė vazhdim.

1. Sa mirė je i “veshur dhe i paketuar”

Kėtu, ajo nė ty kėrkon ndonjė paralajmėrim. Asnjė vajzė nuk ka dėshirė qė pėr vete ta ketė njė djalė qė thjesht ka hedhur ca rrobe nė trup, tė cilat mė pare kanė qenė tė shpėrndara nėpėr dhomė! Po ashtu, ajo vėren se sa rėndėsi ju i keni kushtuar flokėve dhe pamjes sė fytyrės (mjekrės etj). Kur jemi nė kėtė temė, shumicėn e femrave e dėbojnė tipet e meshkujve qė fare nuk pėrkujdesen pėr vete, por edhe ata qė pėrkujdesen pėr sė tepėrmi pėr vete. Nėse ajo e sheh se teshat tua janė aq perfektė, atėherė do ta kaplojė njė frikė nga ideja se ėshtė e pamundshme pėr tė tė kėnaqur nė jetė. Sidoqoftė ėshtė mė mire tė dukesh perfekt mirė se i lėnė pas dore! Nė raste nėse tepėr i ke kushtuar rėndėsi vetes, atėherė duhesh tė i ndihmosh qė nė njėfarė mėnyre ta shėrosh nga kompleksi i inferioritetit, e cila e ka kapluar nga pamja jote. Pra duhet tė i japėsh ndonjė shenje se ty tė nevojitet ajo. Sidoqoftė, kjo vlen vetėm pėr rastet kur asaj i pėlqen stili yt. Nėse jo, atėherė, skanimi i saj ndalet me kaq, i kaloni edhe disa ēaste, dhe nė vazhdim do tė dėgjosh vetėm arsyetime pėr mungesė tė kohės sė saj etj… Ajo asnjėherė nuk tė thotė drejtpėrdrejtė se ti nuk i pėlqen. Kjo ndodhė pėr arsye se femrat asnjėherė nuk do tė donin tė ishin nė pozitė tė tillė tė mos i pėlqejnė njė mashkulli! Paramendo, po ti thotė njė mashkull njė femre, “ti nuk mė pėlqen”, kjo do tė shkaktonte te ajo trauma aq ė thella sa qė me muaj do tė i duhet tė mjekohej nga ato trauma. Nė anėn tjetėr, nėse i pėlqen stili yt, atėherė hulumtimi i saj vazhdon, duke i rrotulluar sytė, poshtė-lartė derisa e fikson shikimin kohė pas kohe edhe nė duart tua…

2. Ajo ēka mbani nė duar – flet shumė pėr ju!

Pėr shumė vajza, edhe po tė mos flasėsh asnjė fjalė tė vetme, vetėm shikimi i duarve tuaj flet mjaftė. Ajo ēka ke nė duar, bėnė qė femra tė mund tė lexoj mė mirė. P.sh topi i tenisit apo i futbollit nė duar do tė thotė se je nė formė tė mirė dhe tip sportist. Ke shpirt garuesi dhe tė pėlqen loja. Libri do tė thotė pėr tė se, je tip lexues, i qetė. Do tė i interesoj se ē'ka lexon. Nėse rastėsisht ėshtė diēka qė edhe ajo ka lexuar apo ka dėshirė tė lexoj, atėherė, menjėherė do tė mendoj se ti je i dedikuar nga kozmosi tė jesh fat i saj. Ndoshta pas njė bisede tė shkurtėr ajo mund tė vjen edhe nė konstatim se ia ke shpėtuar jetėn, nėse tashmė ka filluar tė besoj se je fati i saj...
Nėse ke gazetė nė duar, ajo do tė konstatojė se je mirė i informuar dhe bashkėbisedues interesant.
Nė anėn tjetėr telefoni mobil nė takim tė parė me ndonjė vajzė, pa e marrė parasysh se ēfarė raporte dėshironi tė krijoni me tė, do tė thotė se ose je person vėrtet i rėndėsishėm pėr rrethin ose shtiresh se je! Nėse me vete ke marrė qenin, atėherė ajo do tė kuptojė se je tip vetmitar dhe se je shumė i pėrshtatshėm si baba i fėmijėve tė saj.
Natyrisht se gjithnjė nuk janė me tė drejtė kėto konstatime tė femrave, por ja qė ato nga kėto gjėra fillojnė tė krijojnė bindje ashtu automatikisht. Kėto gjėra femrave u krijojnė njėfarė baze ku do ta themelojnė mendimin dhe bindjen e tyre.
Profesori i psikologjisė, Michael Cunningham nga universiteti Lousville thotė: “Pėr tė kuptuar se ēfarė ėshtė prodhimi, sot gjithkush shikon nė paketim. Nėse njėherė keni mbetur tė zhgėnjyer nga prodhimi, herėn tjetėr mė tepėr rėndėsi do tė i kushtoni paketimit. Dhe kur tashmė ka mbledhur dhe pėrpunuar mjaft materiale, do tė filloj tė studioj nė tjetėr sferė…

3. Sytė flasin mė tepėr se vetė goja

Sytė janė aq tė lėvizshėm dhe nė ēdo lėvizje japin nga njė informacion. Profesori Maichael thekson se, prej syve mund tė vėrehet se sa ėshtė i menēur njė njeri nė bazė tė asaj se a veprojnė sytė e atij personi aktivisht apo janė tė ngurtėsuara. Pastaj se sa ėshtė i shėndetshėm: a janė tė kthjellėt apo tė skuqur, apo tė turbullta. Nėse bebėzat i keni tė zgjeruara, atėherė jepni sinjal se po mendoni nė diēka seksuale, ndoshta pėr ndonjė aktore seksi bombė!. Mos harroni se ajo ka tė drejtė qė i beson syve, ngase lėvizjet e syve janė tė drejtuara nė njėfarė mėnyre nga ndėrdija e njerėzve. Dhe atėherė ėshtė ēasti kur edhe ajo merr nė mėnyrė tė ndėrdijshme mjaft informata pėr botėn tuaj dhe sjell vendimin pėr po apo jo…
Tjetėr gjė qė asaj i tėrheq vėmendjen ėshtė edhe madhėsia e syve tu. Pėr njė vajzė, sa mė tė mėdha i ka sytė mashkulli aq mė i bukur ėshtė. Kėshtu thotė psikologu social, Anita Barbee, e cila bashkė me burrin e saj profesorin Michael Cunningham, e kanė mėsuar ndikimin e fytyrės te joshja e njerėzve.
Sytė e mėdhenj tė femra krijojnė parafytyrimin me pamjet e foshnjave simpatike. Edhe vetė mund ta merrni me mend se sa tė dhėna janė femrat pas foshnjave. Prej gjithė kėsaj, ngjyra e lėkurės ėshtė mė pak e rėndėsishme dhe ajo varet nga shija individuale e femrės. Ndėrsa sa i pėrket syzeve, pėrshtypje shumė mė tė mire lenė nėse ato janė nė harmoni me fytyrėn tėnde.

    Ora ėshtė 18/10/2018, 15:28