Pse femrat e falin tradhtinė!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Pse femrat e falin tradhtinė!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 16/4/2010, 17:38Fjalia “nėse mė tradhton do ta lė menjėherė“ ėshtė pjesė permanente e bisedės sė femrave pėr marrėdhėniet mashkull-femėr nė tė cilėn gjithmonė mbretėron krenaria dhe vetėrespekti.

Por, kur tradhtia vėrtetė tė ndodh shumica vendosin pėr faljen dhe qėndrojnė me partnerin jo besnik. Pėrvoja me tradhtinė sot nuk ėshtė asgjė e pazakontė sikur si edhe qė femra si e tradhtuar ndjehet fajtore dhe pėrgjegjėse. Pikėrisht fajėsia dhe pyetja si “ēka kam bėrė keq?” do tė pėrcjellė mendimin e turbulluar tė secilės femėr tė tradhtuar. Si vorbull nė kokė do tė sillen pyetje “Kush ėshtė ajo?”, “pse pikėrisht ajo?” “Sa herė ka ndodhur kjo?”? “pse e ke bėrė kėtė?”, por kėto do t’i hedh nė hije pyetja “Pse nuk kam qenė e mjaftueshme?”.

Kur mashkulli ta bėjė tradhtinė, nuk lėndohen vetėm ndjenjat dhe humb besimi, por shfaqet edhe mosrespektimi dhe mashtrimi ndaj tė tradhtuarės dhe bashkėshortes. Pikėrisht kjo ėshtė ajo qė dhemb mė shumė dhe mė thellė. Sa mė shumė detaje tė paraqes ai, madje edhe nėse kėto i thotė si i penduar dhe sinqerisht, atėherė mė keq do tė ndihet. Ndjenja se do tė mund tė kishit bėrė diēka mė ndryshe apo mė mirė pėr ēka mashkulli nuk do tė kėrkonte atė qė i mungonte jashtė rrethit tuaj, vazhdimisht plotėson ndjenjėn e fajėsisė.

Por, meshkujt nuk tradhtojnė pėr shkak tė femrės me tė cilėn janė nė lidhje por pėr shkak tė vetes. Tradhtia ėshtė zgjedhja personale me ērast mashkulli gjithsesi ėshtė i vetėdijshėm pėr rrezikun dhe pasojat qė i sjell ajo. Dhe jo, kjo nuk ka ndodh vetėm rastėsisht, por ky veprim ka dalė nga dėshirat e tij dhe prioritet e pėrcaktuara.

Ja pse falin femrat:

- Dashuria

- Arsyet financiare

- Praktika

- Jo gatishmėria e heqjes dorė nga mėnyra e caktuar e jetės

- Fėmijėt

- Frika nga ndryshimet

- VetėBesimi i ultė

- Momenti i keq

- Besimi se personi tradhtar do tė ndryshojė

- Pėrparimi nė karrierė

- besimi qė terapia pėr ēifte do tė ndihmojė – Frika nga vetmia

- Arsyet religjioze

- Dėshira qė familja tė mbetet e paprekur

- Shpresa se nuk do tė ndodh pėrsėriE ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 18/10/2018, 16:38