Dashuria: Vlerė dhe mirėkuptim?!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Dashuria: Vlerė dhe mirėkuptim?!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 15/4/2010, 23:25Pjesa mė e mrekullueshme e debatit mbi madhėshtinė dhe dashurinė, ėshtė njė lidhje e ndėrthurur. Dashuria, ėshtė njė nga subjektet mė tė mėdha metafizike dhe fjalėt e vetme kanė dėshtuar tė kapen.

Dashuria ėshtė duke u amortizuar, tė paktėn nga koncepti metafizik, qė ėshtė i aftė tė shpėtojė edhe botėn.

Njerėzit, asnjėherė nuk pushojnė sė befasuari. Derisa po lexoja njė nga gazetat ditore, hasa dhe njė artikull shumė interesant: Ajo thoshte se marrėdhėnia martesore e saj ishte si njė “dashuri qė nuk imagjinohet dot”. Nga ky definicion mbi dashurinė, ėshtė forma mė e lartė e kėsaj ndjenje, qė i pėrafrohet dashurisė hyjnore, qė ka ndaj fėmijėve tė vet, ndaj qenies njerėzore. Ėshtė e mundur tė nxjerrėsh njė konotacion tė ndryshėm tė kėsaj forme tė dashurisė.

Njė dashuri pa kufizime fizike dhe konfuzionit seksual. Shpesh kjo formė dashurie i referohet edhe “Dashurisė Platonike”: nė nderė tė mėsimeve tė Platos, i cili pėrdori kėtė definicion si “dashuri shpirtėrore” ose udhėtim spiritual i dashurisė, nė kėrkim tė “Burimit” apo sinonimit tė tij “Zotit”. Dhe sėrish them se njerėzit nuk reshtin sė habituri, veēanėrisht kur egoja e fryrė, nis tė tregojė informacione tė panevojshme tė natyrės personale. Kujt i intereson jeta juaj dashurore? Nėse jeta dashurore zė njė vend tė rėndėsishėm nė histori, pse duhet subjekti tė vihet nė pah dhe tė shndėrrohet nė njė rebus?

Pjesa mė e mrekullueshme e debatit mbi madhėshtinė dhe dashurinė, ėshtė njė lidhje e ndėrthurur.

Ēdo opinion nė drejtim tė kursimit tė ēuditshėm tė normave sociale, nuk mund tė zbehet tėrėsisht nė ripėrtypje tė tilla. Pse nevojiten muzat, mėdyshjet, parashikimet qė tė marrėsh pėrgjigjen, e cila shpesh ndodhet para syve tuaj. Dashuria: ėshtė njė nga subjektet mė tė mėdha metafizike dhe fjalėt e vetme kanė dėshtuar tė kapen.

Ėshtė esenca e jetės dhe gjuhės poetike. Kuptimi i dashurisė zhytet nė konluzione, tė asaj ēfarė shumica kanė spekuluar. Tė konfirmuara nga kėndvėshtrime tė ndryshme dhe tė nėnkuptuara vetėm nga besimi qė ekziston.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
avatar
AnnDueNa
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/05/2010
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 15
<b>Pikėt</b> Pikėt : 36
<b>Votat</b> Votat : 3
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : &#4326;[&#9829;]&#4326; Unė Jetoi Dhe Besoj .. Unė Kujtoj Dhe Nuk Harroi .. Unė Dashuroi Por Nuk Lėndoi .. Unė Vuaj Po Nuk Tradhtoi &#4326;[&#9829;]&#4326;

Buzqeshje Re: Dashuria: Vlerė dhe mirėkuptim?!

Mesazh nga AnnDueNa prej 16/5/2010, 14:21

Dashuria, ėshtė njė nga subjektet mė tė mėdha metafizike dhe fjalėt e vetme kanė dėshtuar tė kapen.

    Ora ėshtė 15/12/2018, 05:16