Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

Mesazh nga LePuRuShJa prej 29/3/2010, 18:33

:007: :007: :007: :007:

Vetėm kėto fije tė holla kanė mbetur pėr ta shtrėnguar nyjėn, ndėrsa fibra e vėrtetė ėshtė dobėsuar. I ka kaluar koha mėnyrės sė vjetėr romantike tė jetesės. Martesa, edhe pse shumė e kanė akuzuar si njė mizerie, nė tė vėrtetė nuk ėshtė e tillė. Ajo ėshtė si njė veshje e rehatshme; madje edhe zėnkat midis partnerėve e ndihmojnė atė. Ajo ėshtė e vetmja qė pėrbėn atė qė e quajmė shtėpi e ėmbla shtėpi. Nė poezi shpesh i kėndohen kėngė fazave tė dashurisė. Ne u kemi besuar historive qė shpjegojnė kompleksitetin e dashurisė dhe pėrrallave tėxhelozisė…Por tani, tregimet e ēdo kulture e civilizimi pėr dashurinė mund edhe tė ndryshojnė. Shkenca po shpjegon me ftohtėsi, atė qė ne e kemi ndjerė gjithmonė si njėmit e si magji e qė e quajmė dashuri.

Pėr herė tė parė nė histori, kėrkimet e reja shkencore kanė filluar tė ndriēojnė vendin ku vendoset dashuria nė trurin tonė dhe nė mėnyrė mė tė veēantė tė pėrcaktojnė komponentėt kimikė tė trurit qė janė pėrgjegjės pėr tė.

Gratė e pėrdorin orgazmėn si njė mėnyrė pėr tė kuptuar nė se burri ėshtė pėr tė i mirė ose jo. Po qe se ai ėshtė i padurueshėm dhe brutal ajo nuk e arrin dot orgazmėn me tė dhe vetėm ky fakt mjafton qė ajo nė mėnyrė instiktive tė ndjejė se ai ka pak gjasa tė jetė njė burrė dhe baba i mirė. Shkencėtarėt mendojnė se orgazma femėrore ka evoluar aq shumė, sa qė njė grua me ndihmėn e saj mund tė dallojė nė se njė burrė ėshtė pėr tė personi i duhur ose jo.

Kujtoni pėr njė ēast dashurinė e parė. Nuk ka rėndėsi as mosha kur e keni provuar e as vendi ku keni qenė. Mosha dhe gjeografia nuk kanė rėndėsi. Danatella Marazziti, Profesoreshė e Psikiatrisė nė Universitetin e Pisas nė Itali, studioi biokiminė e sėmundjes sė dashurisė. Pasi kish rėnė dy herė nė dashuri pėr vete dhe ndjeu forcėn e tmerrshme tė dashurisė, Marazziti u interesua pėr tė eksploruar ngjashmėrinė midis dashurisė dhe ērregullimit psiqik obsesive-compulsive.

Natyrisht ky ėshtė njė urdhėr qė asnjė nga ne nuk e plotėson dot. Ne do tė biem nė dashuri, ndonjėherė nė mėnyrė tė pėrsėritur, duke e vėnė veten ēdo herė nė gjendje mendore shumė tė sėmurė. Megjithatė duket se ka shpresa pėr ata qė janė kapur nė kėtė zgrip pasioni. Shpresa ėshtė Prozaku. Nuk ka asgjė tjetėr veē asaj hapes me dy ngjyra pėr tė ulur dėshirėn seksuale dhe t’i bėjė tė ndjehen tė painteresuar dhe “pa oreks” edhe pse bufeja ėshtė e pasur. Helen Fisher beson se pėrdorimi i barnave si Prozaku prish aftėsinė e personit pėr tė rėnė nė dashuri dhe pėr tė qenė i dashuruar. Duke mpirė dashurinė dhe libidon qė e shoqėron atė, marrėdhėnia humbet forcėn dhe interesin.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
avatar
majlinda
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 04/04/2010
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 214
<b>Pikėt</b> Pikėt : 470
<b>Votat</b> Votat : 11
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Lindaaa

Buzqeshje Re: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

Mesazh nga majlinda prej 6/4/2010, 14:20

Sot ekziston nje gjenerate qe flet shume per dashurine por ta themi troc qe kjo eshte nje gjenerate qe di shume pak rreth dashurise ne te gjitha koherat. Eshte interesante me pa se si eshte shtremberua, keqperdorur apo abuzuar me fjalen dashuri. Njerezit thjesht nuk e dine se ca eshte dashuria. Shumica mendojne qe dashuria eshte nje “emocion i papershkrueshem”. Nje oqean ndjenjash qe shkon e vjen. Ne fakt kjo eshte tamam cfare dashuria NUK eshte. Dashuria nuk eshte nje ndjenje apo emocion.

A e dini qe Bibla na urdheron te duam. Nje ndjenje apo nje emocion nuk mund te urdherohet. Shpesh here degjon njerez qe rashe ne dashuri ose dashuria ime eshte ftohur etj si keto por kjo nuk eshte dhe nuk ka qene ndonjehere dashuri. Dashuria eshte nje zgjedhje dhe jo nje emocion. Keshtu qe zgjedhja varet nga ajo cfare ben dhe jo nga ajo cfare ndjen.
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

Mesazh nga Vizitor prej 14/9/2011, 20:16

fillon me ndjenje....dhe mbaron me semundje

Sponsored content

Buzqeshje Re: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

Mesazh nga Sponsored content


    Ora ėshtė 21/6/2018, 06:18