A i ka kaluar koha romancės??

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje A i ka kaluar koha romancės??

Mesazh nga LePuRuShJa prej 17/3/2010, 13:38Tregimet e shumta tė kulturave, civilizimeve dhe vendeve tė ndryshme tė botės pėr dashurinė dhe romantikėn kanė dhe ndryshimet mes njėra-tjetrės. Por ėshtė shkenca ajo qė ka filluar tė shpjegojė me ftohtėsi atė, qė ne e kemi konsideruar gjithmonė si mit ose tė shenjtė me emrin “dashuri”. Pėr herė tė parė nė histori, kėrkimet e reja shkencore kanė filluar tė ndriēojnė vendin ku vendoset dashuria nė trurin tonė dhe nė mėnyrė mė tė veēantė tė pėrcaktojnė komponentėt kimikė tė trurit, qė janė pėrgjegjės pėr tė.

Kujtoni pėr njė ēast dashurinė e parė. Nuk ka rėndėsi as mosha kur e keni provuar e as vendi ku keni qenė. Mosha dhe gjeografia janė tė parėndėsishme.

Danatella Marazziti, profesoreshė e Psikiatrisė nė Universitetin e Pisas nė Itali, studioi biokiminė e sėmundjes sė dashurisė. Pasi kishte rėnė dy herė nė dashuri ajo ndjeu forcėn e tmerrshme tė dashurisė dhe u interesua pėr tė eksploruar ngjashmėrinė midis dashurisė dhe ērregullimit psikik obsesive-compulsive OCD.

Ajo dhe kolegėt e saj pėrcaktuan nivelin e serotoninės nė gjakun e 24 personave qė kishin rėnė nė dashuri nė gjashtė muajt e fundit dhe qė ishin tė fiksuar pėr kėtė objekt dashurie pėr sė paku katėr orė nė ditė. Serotonina ėshtė neurotransmetuesi ynė, qė mbrohet nga medikamentet psikiatrike. Kėrkuesit ka kohė qė bėjnė hipoteza se njerėzit me ērregullim obsesiv/compulsiv kanė ”prishje tė balancės” tė serotoninave.

Natyrisht ky ėshtė njė urdhėr qė asnjė nga ne nuk e plotėson dot. Ne do tė biem nė dashuri, ndonjėherė nė mėnyrė tė pėrsėritur, duke e vėnė veten ēdo herė nė gjendje mendore shumė tė sėmurė.

Martesa, edhe pse shumė e kanė akuzuar si njė mizerie, nė tė vėrtetė nuk ėshtė e tillė. Ajo ėshtė si njė veshje e rehatshme; madje edhe zėnkat midis partnerėve e ndihmojnė atė. Ajo ėshtė e vetmja qė pėrbėn atė qė e quajmė shtėpi e ėmbla shtėpi.

Nė poezi shpesh i kėndohen kėngė fazave tė dashurisė. Ne u kemi besuar historive qė shpjegojnė kompleksitetin e dashurisė dhe pėrrallave tė xhelozisė…

Gratė e pėrdorin orgazmėn si njė mėnyrė pėr tė kuptuar nė se burri ėshtė pėr tė i mirė ose jo. Po qe se ai ėshtė i padurueshėm dhe brutal ajo nuk e arrin dot orgazmėn me tė dhe vetėm ky fakt mjafton qė ajo nė mėnyrė instiktive tė ndjejė se ai ka pak gjasa tė jetė njė burrė dhe baba i mirė.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 18/10/2018, 15:28