Restaurohet vegla e rrallė muzikore

Albatros
Albatros
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Francė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19029
<b>Pikėt</b> Pikėt : 37312
<b>Votat</b> Votat : 106
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

Buzqeshje Restaurohet vegla e rrallė muzikore

Mesazh nga Albatros prej 14/3/2010, 18:58

Fragmente qė mendohet se i pėrkasin njė fyelli i ēili mund tė datojė me shekullin e parė para Krishtit ose pas Krishtit u gjetėn gati pesė muaj mė parė nė Lezhė, pranė memorialit tė Skėnderbeut, por sot pas njė procesi restaurues, specialistėt tregojnė se fragmentet e kėsaj vegle muzikore tė mundshme, kanė pėrmbajtje kockore dhe janė tė rralla ndėr gjetjet arkeologjike vendase. Vetėm pas restaurimit pėrfundimtar, i ēili do tė pėrcaktojė dhe llojin apo moshėn e kockės, specialistėt thonė se do tė kuptohet domethėnia e vėrtetė e kėsaj gjetje.

Nė tetor tė vitit tė kaluar tė gjitha fragmentet u sollėn nė Laboratorin e Konservimit dhe Arkeometrisė tė Institutit tė Antropologjisė Kulturore dhe Studimit tė Artit, pranė Qendrės sė Studimeve Albanologjike. Tė gjitha fragmentet kockorė ishin tė mbuluar nga balta. Arkeologėt nuk kishin guxuar tė bėnin pastrimin e tyre, sepse fragmentet e kockave ishin dėmtuar shumė nė tokė, nga ujėrat etj, ose nga ndonjė djegie dhe ishte vetėm balta ajo qė i mbante pėr tė mos u shpartalluar plotėsisht.


    Ora ėshtė 25/8/2019, 00:43