Nisi festivali folklorik i kėngės qytetare

Albatros
Albatros
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Francė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19029
<b>Pikėt</b> Pikėt : 37312
<b>Votat</b> Votat : 106
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

Buzqeshje Nisi festivali folklorik i kėngės qytetare

Mesazh nga Albatros prej 14/3/2010, 18:25

Qėllimi i kėtij festivali ėshtė shpalosja e vlerave tė kėtij zhanri tė muzikės tonė popullore.

Nė qytetin e Elbasanit startoi dje edicioni i 10- tė i Festivalit Folklorik Tipologjik Kombėtar i Kėngės Qytetare. Elbasani ėshtė qyteti organizator i shtatė edicioneve tė Kėngės Popullore Qytetare. Elbasani njihet pėr bukurinė e kėngės qytetare dhe pėrcjelljen e saj ndėr breza. Gjithashtu ketė vit Orkestra e Elbasanit mbush 105 vjet nga krijimi i saj. Planifikimi i njė teme pėr rrugėn e Orkestrės me zė tė Elbasanit e ndėr mė tė njohurat e vendit, do shtojė interesimin e auditorit pėr njerėzit e artit tonė popullor. Tema i ėshtė besuar z. Astrit Lopari, drejtor i shkollės artistike Onufri nė Elbasan. Festivali Folklorik Tipologjik Kombėtar i Kėngės Popullore Qytetare, nė Elbasan ėshtė festival i kėngėve popullore qytetare mbarėshqiptare, qė zhvillohet nė muajin mars. Ky festival ėshtė njė tribunė e kėngės popullore qytetare, tek e cila ndėrthuren harmonishėm elementet tradicional tė trashėguar dhe elementet e rinj tė orkestracionit, interpretimit, etj, tė cilėt i japin asaj freskinė dhe dinamizmin e kohėve qė po jetojmė.

Qė mė vitet 1850 ėshtė fillesa e kėngės qytetare, kur filluan tė mblidheshin ndėr festa e Pranė QKVF u mblodh Komiteti organizator i Festivalit tė Kėngės Qytetare dhe ftoi tė gjitha qendrat kulturore pranė bashkive tė vendit nė konkurrim, si dhe grupe tė ftuara nga Ulqini, Gjakova etj. Qėllimi i kėtij festivali, siē u tha nė ketė mbledhje ėshtė shpalosja e vlerave tė kėtij zhanri tė muzikės tonė popullore, ruajtja nga deformimet, si dhe evidencimi i artistėve tė rinj dhe krijimeve tė reja.


    Ora ėshtė 22/8/2019, 07:09