“Kėnga Tradicionale Qytetare”

Albatros
Albatros
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Francė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19029
<b>Pikėt</b> Pikėt : 37312
<b>Votat</b> Votat : 106
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

Buzqeshje “Kėnga Tradicionale Qytetare”

Mesazh nga Albatros prej 9/3/2010, 22:56

Nė datėn 11 dhe 12 mars, nė teatrin “Skampa” tė elbasanit do tė nis edicioni I dhjetė I Kėngės Tradicionale Qytetare. Njė festival i cili kėtė vit do tė pėrmbajė pjesė muzikore nga grupe tė caktuara tė qendrave kulturore e shoqatave nga qytetet mė tė hershme shqiptare. Kėnga popullore qytetare ėshtė zhanri artistik mė masiv, mė i dashur qė vepron drejtpėrdrejt nė formimin e shijeve tė kultivuara estetike. Pėrcaktimi i kėtij zhanri muzikor tradicional si tipologji mė vete e ka rrjedhėn e tij sigurisht nga kontributi artistik i muziktarėve shqiptarė qė nė shekullin e 19-tė si Palokė Kurti, Cilo Qorri, Ymer Riza, Qamili iVogėl, Petrit Nushi et shumė emra tė tjerė qė gjatė tėrė jetės i kanė kontribuuar avancimit dhe ruajtjes sė kėngės popullore shqipe.


    Ora ėshtė 23/7/2019, 08:44