Receta e lazanjės!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Receta e lazanjės!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 27/2/2009, 22:21

Receta e lazanjės ( per 8 persona )

Pėrbėrėsit: 1 pako makarona pėr lazanjė, 3 qepė, 2 thelpinj hudhėr, 1 tufė selino, 1 karotė, mish tė grirė, 800 gr salcė domatesh, njė gotė verė tė kuqe, njė gotė ujė, borzilok.

Beshameli: 50 gr miell, 50 gr gjalpė, 1 litėr qumesht, 3 arra tė grira, 70 gr djathė tė grirė.

Shtypni hudhrėn. Skuqeni me vaj ulliri, pastaj shtoni karrota dhe selino. Pastaj shtoni mishin. Nė fund hidhni verėn e kuqe dhe lėreni tė avullojė. Shtoni salcėn e domateve dhe gotėn me ujė. Shtoni kripė, piper dhe lėreni tė ziej pėr 45 minuta.

Pėrgatitja e beshamelit: Shkrini gjalpin nė njė tigan. hiqeni nga zjarri dhe shtoni miellin. Rivendoseni tiganin nė zjarr dhe pėrzijeni deri sa tė bėhet njė masė homogjene. Shtoni ngadalė qumėshtin. Mos ndaloni sė pėrzieri deri sa masa tė bėhet e qėndrueshme. Pastaj aromatizojeni me arrat e grira dhe shtijini kripė dhe piper sipas dėshirės.

Nė njė tepsi hidhni njė shtresė tė hollė beshamel dhe pastaj filloni tė vendosni shtresat e lazanjės. Vendosni lazanja, salcėn e pėrgatitur dhe feta djathi kaēkavall. Nė fund vendosni beshamel dhe hidhni djathė tė grirė. Sperkateni me gjalpė tė shkrirė dhe piqeni nė furrė me 200°C pėr rreth 25 min.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 24/5/2018, 19:41