A mund te sherohemi me qaj?

Share
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje A mund te sherohemi me qaj?

Mesazh nga Vizitor prej 9/2/2009, 04:13

Jemi ne kohen e gripave.Ju thone te pini qaj.Merrni qaj kamomili,kaqe,menta.Pse?
Sepse u ndihmojne te sheroheni.....
Pse duhet te pini qaj?
Qaji permban polifenol,te cilet zvoglojne veprimin e demshem te peroksidit ne organizem.
Thuhet se qaji eshte roje e shendetit.Pra,pse dhe kur te pini qaj kamomili,kaqe dhe menta?


QAJ KAMOMILIQaji i kamomilit ndihmon ne veshtersite me tretjen dhe me dhimbjet ne stomak.Qaji i kamomilit
lehteson frymarjen dhe zvoglon procesin e ndezjeve.Eshte i shkeqyshem per zbutjen e ndezjeve
te ndryshme,per sherimin e plageve te gojes dhe te plageve te tjera.Nese keni ngerqe ne bark
pa marre parasysh qfare,kamomili mund t'ju ndihmoje.Ndikon pozitivisht edhe ne aritjen e baraspe-
sesh se flores se zorreve.Per te rriturit pergaditet qaj i forte nga kamomili:dy luge te lules hidhen
ne tre decilitra uje te vluar dhe qaji lihet te qendroje nje ore.Qaji nuk zihet,sepse kamomoli permban
vajra etrike,te cilet avullohen nese zihen.Qaji i bute u jepet femijve per qetsim dhe per largim te ngerqeve.QAJ KAQEKaqa eshte shume e pasur me vitamine c e cila nuk humbet as nga zierja.Qaji i kaqes eshte shume
i mire nese jeni te ftohur.Thartirat frutore nga qaji i kaqes ndihmojne ne tretje me te mire,ndersa nese
perdoret nje kohe te gjate ajo pengon krijimin e gurreve ne veshke.Eshte i shkelqyeshem ne mbajtjen e
perqendrimit,keshtu qe nese mesoni ta zieni qajin ,atehere shtojani edhe pak limon.


QAJ MENTA
Shumica e njerezve qajin menta e konsiderojn si mbretreshe qaji.Qaji i mentes perdoret
per qetesimin e ngerqeve ne lukth,per zvoglimin e dhembjeve ne bark,zbut ndjenjen per te
vjelle dhe eshte aleat i mire ne luften kunder semundjeve te melqise.Pastron traktin e urines,
shpejton sherimin e organizmit,zvoglon veshtersitr qe paraqiten ne klimaks dhe dehidron organizmin.
Qaji menta eshte i pazevedsueshem nese doni ta evitoni pagjumsine dhe problemet tjera....
Vepron edhe kunder stresit,si te fenijet po ashtu edhe te te rriturit.

    Ora ėshtė 18/6/2018, 22:40