Disa kėshilla pėr jetėn..!!

Share
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Disa kėshilla pėr jetėn..!!

Mesazh nga Vizitor prej 24/2/2010, 20:21

1. Ofroji njerėzve mė shumė nga sa ata presin, dhe bėje kėtė me kėnaqėsi.

2. Mėso pėrmėndėsh rrjeshtat tuaja tė preferuara(poezinė).

3. Mos beso nė gjithēka qė dėgjon, mos e harxho kohėn duke fjetur dhe mos flej aq sa do tė doje.

4. Kur dikujt i thua: 'Unė tė dua' thuaje sepse e ndjen.

5. Kur thua: 'Mė vjen keq, mė fal', shikoji njerėzit nė sy.

6. Ji i/e fejuar gjashtė muaj para se tė martohesh.

7. Beso nė dashurinė nė shikim tė parė.

8. Mos u tall me ėndrrat e tė tjerėve.

9. Dashuro thellėsisht dhe me pasion. Mund tė lėndohesh, por kjo ėshtė mėnyra e vetme pėr tė jetuar plotėsisht.

10. Edhe nėse nuk je dakord, duhet tė jesh besnik. Mos ofendo. Mos gjyko askėnd pėr shkak tė kushėrinjėve tė tij.

11. Fol ngadalė dhe mendo shpejt.

12. Nėse dikush tė pyet pėr diēka qė ti nuk do tė pėrgjigjesh atėherė thuaj me buzėqeshje: 'Pėrse tė intereson?'.

13. Mos harro se dashuritė mė tė mėdha dhe sukseset mė tė mėdha, pėrfshijnė edhe rreziqe.

14. Thirr nėnėn tėnde.

15. Thuaj 'shėndet' kur dėgjon se dikush teshtitet.

16. Mos harro tre gjėra: 1. Respekto vehten 2. Respekto tė tjerėt 3. Je i pėrgjegjshėm pėr ēdo gjė qė bėn.

17. Mos lejo qė njė keqkuptim i vogėl tė shkatėrrojė njė miqėsi tė madhe.

18. Kur verėn se ke gabuar, ndreqe atė shpejt.

19. Pėrgjigju nė telefon me buzėqeshje, nė mėnyrė qė personi i cili tė ka thirrur ta ndjeje buzėqeshjen.

20. Krijo martesė me njė burrė/grua qė i pėlqen tė bisedojė. Nė pleqėri biseda do tė ketė rėndėsi mė shumė sė ēdo gjė tjetėr.

21. Hapi krahėt pėr ndryshime dhe kėmbime, por mos lė pas dore vlerat.

22. Heshtja ėshtė nganjėherė pėrgjigja mė e mirė.

23. Lexo mė shumė libra dhe shiko mė pak TV.

24. Jeto njė jetė tė mirė dhe tė ndershme. Mė vonė kur tė plakesh mund tė shijosh kujtimet.

25. Beso nė Zot, por gjithėsesi mbylle makinėn me ēelės.

26. Ėshtė e rėndėsishme qė atmosfera nė shtėpi tė jetė e mbushur me dashuri.

27. Vepro gjithmonė nė mėnyrė tė tillė qė tė krijosh paqe dhe harmoni nė rrethin tėnd.

28. Nėse gjėrat nuk shkojnė siē duhet me partnerin vezhdoje situatėn ashtu siē ėshtė nė atė moment dhe jo si ka qenė pėrpara.

29. Lexo midis rreshtave.

30. Ndaje dijen tėnde me tė tjerėt. Keshtu krijohet pavdekshmėria.

31. Tregohu i kujdesshėm pėr planetin tonė.

32. Lutu, ekziston njė forcė e papėrshkruar nė lutje.

33. Mos ndėrprit kurrė dikė qė po mundohet tė tė shprehė respektin. Mos i fut hundėt nė ēdo gjė.

34. Mos je shumė kurioz.

35. Mos i beso kurrė mashkullit/femrės qė nuk i mbyll sytė kur tė puth.

36. Njė herė nė vit shko nė vėndet ku nuk ke qenė mė parė.

37. Fiton shumė para? Atėherė vendosi diku ku mund tė ndihmosh tė tjerėt. Ajo ėshtė kėnaqėsia mė e madhe qė mund tė tė japė pasuria.

38. Mos harro se nėse nuk arrin ēdo gjė qė dėshiron, nganjėherė ėshtė ajo goditje me fat.

39. Mos harro se dashuria mes dy personave duhet tė jetė mė shumė, se nevoja pėr njėri-tjetrin.

40. Shiko se nga ēfarė duhet tė heqėsh dorė nė rrugėn tėnde.

41. Afroju dashurisė dhe kuzhinės me respekt dhe pėrkushtim.

    Ora ėshtė 21/10/2018, 19:52