Biografia e Alban Skėnderaj

Anonymous
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: Biografia e Alban Skėnderaj

Mesazh nga Vizitor prej 21/2/2010, 22:31

Biografia e Alban Skėnderaj Ixypzp
Alban Skėnderaj u lind mė 20 prill tė vitit1982 nė Lushnjė, por me origjinė ėshtė nga Vlora, ėshtė kėngėtar shqiptar. Babai i tij nė atė kohė punonte si oficer dhe i duhej tė shpėrngulej nė Lushnje ku dhe u lind Albani. Pas disa vjetesh ai u kthye prapė nė Vlorė ku kreu shkollėn e mesme "Halim Xhelo". Ai beri ēmendurinė mė tė madhe tė jetės sė tij duke u larguar me njė shok nė njė anije tė rastit drejt Italisė, ndėrkohė qė familjet e tyre nuk dinin asgjė. Atje ai vazhdoi nje shkolle pėr Hoteleri-Turizėm, por e la atė degė sepse pėr tė bėrė karrierė i duhej tė lėvizte shumė. Me vėllezėrit e tij ai hapi njė dyqan mobilerish tip antikuaruiati. Nė tė njėjtėn kohė, ai punonte dhe si infermier terapist pasi kishte bėrė njė kurs pėr kėtė zanat. Ndėrkohe, ai kishte bėrė dhe njė kurs disa mujor pėr kitare dhe pėr kanto. Nė Itali, ai merrte shpesh pjesė nė konkurse tė vogla qė zhvilloheshin nė qytetin ku jetonte, ku ftonte shpesh cmime. Ndonėse larg Shqipėrisė ai i ndiqte aktivitete muzikore qė zhvilloheshin kėtu. Nė dhjetor tė 2004 ai provoi tė merrte pjesė nė festivalin e RTSH-s, por nuk u pranua. Ndėrkohe ai kishte dėgjuar pėr Top-Fest si njė konkurs qė i jepte shumė kėngėtarėve tė panjohur tė afirmoheshin. Kėshtu qė ai mori pjesė nė Top-Fest 2 me kėngėn Vetem ty e cila u pėlqye shumė nga publiku. Zėri dhe teksti i kėngės rrėmbyen sa hap e mbyll syte zerat e shume adoleshenteve. Me pas ai nxorri ne treg albumin Fllad ne shkretetire me kenge te kompozuara dhe te shkruara nda vete Albani. me 3 gusht te po atij viti aishfaq ne televizionet Shqipetare videoklipin e kenges Thirrje e Deshperuar. Gjate veres ai ftohet ne plot pabe dhe koncerte qe mbusheshin plot te rinj qe e adhuronin muziken e tij.ne kete menyre ai arrin te thyeje te gjitha rekordet duke u bere vip pėr 10 muaj. Vitin tjeter ai merr perseri pjese ne Top-Fest 3 por kesaj rradhe me ne bashkpunim me grupin kosovar Kthjellu me kengen Dicka qe pati te njejtin sukses dhe fitoi vendin e pare perseri. Nderkohe ai u be ikone publicitare e kompaniwse Vodafon.dhe erdhi te publiku me videoklipin e kenges Ky ritem. Me 28,29,30 qershor ai luajti rolin e Romeos ne musikalin Romeo & Zhulieta. Mė pas ai mori pjesė nė Festivalin e 45 tė kėngės me kėngėn "Eklips" ku doli nė vendin e gjashtė. Me vitin 2008 ai merr pjese ne netet e Klipit ku mori cmimin e pare si klipi me i mire nder shum klipe tjera.

    Ora ėshtė 22/8/2019, 07:27