Biografia e West Side Famili

Anonymous
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: Biografia e West Side Famili

Mesazh nga Vizitor prej 21/2/2010, 22:28

Biografia e West Side Famili

Ata janė tre djem dhe kanė njė ‘Mesazh’. Njė afsh tė munguar, sy tė trembur dhe njė buzė tė ēmendur: Rolandi, Miri dhe Flori. Dikur shokė nė njė klase, tani anėtarė tė njė prej grupeve mė tė njohura muzikore tė Shqipėrisė. Ata nuk mund tė rrinė njė moment pa ngacmuar njėri-tjetrin apo pa bėrė shaka aq sa tė duket se ēdo gjė qė thonė duhet ta mendosh mirė nė ėshtė e vėrtetė apo njė shaka e momentit. Pas suksesit tė madh me kėngėn hit ‘Mesazh’, shikohen nė skenėn e festivalit tė “Kėngėve tė stinės”, por tashmė jo pėr tė kėnduar, por pėr tė prezantuar. Mė pas ēudia, ato tė tre shoqėrohen nė njė koncert kushtuar Nėnė Terezės nga njė repist mjaft interesant, kryetari i Bashkisė sė Tiranės Edi Rama i cili kryen nė kėtė rast estravagancėn e rradhės.B]

Miri
Shenja e horoskopit: Peshorja
Datėlindja: tetor 1979
Pija e preferuar: Xhin
Ngjyra e preferuar: e kuqja

Landi
Ditėlindja: Korrik 1980
Shenja e horoskopit: Gaforrja
Ngjyra e preferuar: vishnja dhe e zeza
Pija e preferuar: Uiski, lėng portokalli. Kam disa pije te preferuara sipas gjėndjes nė tė cilėn ndodhem. Ndonjėherė madje mė pėlqen tė pi dhe ujė.

Flori
Ngjyra e preferuar: Bezha
Shenja e horoskopit: Peshqit
Ditėlindja: 28 shkurt


-E kujt ishte ideja e kėngės sė Tironės e kėnduar nga grupi juaj dhe Edi Rama?
Flori: Ishte e jona. Ne nuk duam tė komentojmė asgjė rreth kėtij bashkėpunimi, por them se njerėzit do ta pėlqejnė, sepse gjithmonė kėngėt me tema sociale tėrheqin.
-Ty Miri tė mėrzit ambienti qė tė rrethon dhe nėse po, si e kalon ti atė gjėndje?
Miri: Kur jam i mėrzitur mė ikėn truri, zakonisht dal nė ballkon bėrtas, ulėras, derisa qetėsohem.
-Po kur je i lumtur ēfarė bėn zakonisht?
Miri: Nė rradhė tė parė varet se pėr ēfarė jam i lumtur dhe kush ėshtė objekti apo personi i cili mė lumturon, mė pas i pėrkushtohem totalisht shkakut tė lumturisė sime.
-Si e kalon njė ditė normale gjatė sė cilės nuk je i impenjuar me punė?
Miri: Ēohem nė mėngjes me afshin tim, pastaj gjithēka rrjedh natyrshėm, varet nga preokupimet qė do tė kem atė ditė.
-Ēfarė mendimi tė vjen i pari nė mendje kur zgjohesh dhe ēfarė mendon kur shikohesh nė pasqyrė?
Miri: Mendimi i parė nė mėngjes ka tė bėjė me preokupimet qė do tė kem gjatė ditės ndėrsa para pasqyrės mendoj: “O Zot sa i shėmtuar qė jam.” Kjo ishte sa pėr shaka sepse shpesh mendoj se pėrse jam zgjuar kaq poshtė apo kaq lart me moralin. Nė tė shumtėn e herėve mėngjesi im varet nga ėndrrat qė kam parė gjatė natės. Nė mėngjes ngrihem rreth orės nėntė sepse shikoj Palomėn.
-Cila ėshtė femra ideale pėr ty?
Miri: Femra ideale ėshtė ajo qė eshtė e dashura ime. E hollė, e gjatė, me syrin e shkruar, me shtatin si selvi, bėj shaka thjeshtė ėshtė shumė e mirė.
Famėn dhe emrin qė keni tani nė njė farė mėnyre ju a dhuroi kėnga ‘Mesazh’. --Sa tė vėrteta ka tek fjalėt e tekstit tė kėngės?
Landi: Ėshtė e vėrtetė qė teksti i kėngės ‘Mesazh’ ėshtė bazuar nė njė histori tė vėrtetė dhe jo vetėm kjo kėngė, por tė gjitha kėngėt tona kanė njė histori tė vėrtetė, kanė elemente tė jetės sonė.
-Dhe ku ėshtė bazuar teksti i kėsaj kėnge?
Flori: Teksti i kėsaj kėnge ėshtė bazuar tek gjėndja jonė shpirtėrore e atyre ditėve por veēanėrisht tek gjėndja e Landit.
Landi: Po, ėshtė e vėrtetė qė teksti i kėngės pati si bazė njė histori timen dhe gjėndjen time shpirtėrore ,por mė e bukura ėshtė se kjo kėngė ndryshoi pėr mirė shumė gjėra nė jetėn time.
-Sa e vėrtetė ėshtė qė teksti i kėngės ėshtė bėrė nga Flori nė makinė ndėrkohė qė ju po shkonit pėr tė bėrė provėn e parė tė kėngės?
Landi: Ky ėshtė njė fakt i vėrtetė por jo gjithė teksti i kėngės ėshtė bėrė nė makinė por vetėm pjesa e Florit. Miri qė e pyeste Florin vazhdimisht se a e kishte tekstin me vete qė ta lexonte dhe Flori qė duke kruajtur mjekrrėn siē e ka zakon po trillonte tekstin. Kur arritėm nė prova gjithēka ishte gati.
-Cilat janė ėndrrat qė Landi i ka vėnė qėllim vetės qė do t’i realizojė nė jetė?
Njė nga ėndrrat e mija ishte qė tė prezantoja dhe kjo mu realizua. Unė kam tmerrėsisht njė qerre me ėndrra. Ndonjėherė rri dhe mendohem ta ve veten time nė shumė pozicione nė jetė duke thėnė qė kjo mė shkon dhe kjo nuk mė shkon. Ėndrra ime ishte qė tė kėndoja dhe po kėndoj, nuk e dija qė do tė bėhesha i famshėm. Njė ėndėrr tjetėr ėshtė qė tė luaj njė film dhe tė bėhem njė avokat po kaq i suksesshėm sa ē’jam tani nė kėngė.
-Sa ka ndikuar suksesi nė jetėn tuaj?
Landi: Nuk e them pėr modesti por suksesin e konsideroj mė tepėr pėrgjegjėsi, tani ne duhet t’i japim mė tepėr publikut dhe jemi para njė pėrgjegjėsie tė madhe. Kemi pėrgatitur njė surprizė goxha tė madhe qė do tė na justifikojė para publikut pėr atė kohė gjatė sė cilės ne nuk jemi shfaqur por nuk duhet kuptuar sikur ne kemi bėrė pushim pasi jemi nė punė, nė shkollė dhe kemi patur dhe goxha koncerte, me kėngėn jemi marrė shumė shumė pak, por nuk do ta zhgėnjejmė publikun absolutisht dhe jemi shumė nė ankth pėr pritjen qė do t’i bėhet kėngės sonė.
-Ēfarė shije ju la skena si prezantues?
Ne e kishim vendosur qė mė parė qė nuk do tė konkuronim tek Kėngėt e Stinės dhe qėlloi qė tė ishim prezantues. Ky ėshtė njė rrisk i rradhės pėr ne dhe njė eksperiencė e re.
Flori: Fillimisht oferta pėr tė prezantuar kėtė festival mu bė mua por ishte njė aventurė qė nuk ma mbanin shpatullat ndėrsa kur je nė grup pėrgjegjėsia ndahet, kėshtu qė ėshtė njė zgjidhje mė e mirė.
-Cilat janė ambiciet tuaja?
Flori: Unė asnjėherė nuk kam bėrė plane tė mėdha. Unė dua tė kap gjėrat e vogla, tė bėj njė jetė normale, tė lumtur dhe me shumė fėmijė, tė bėj ēdo vit pushime dhe tė shoh finalet e NBA-sė vit pėr vit.
-Tė tre sė bashku sa shpesh i frekuentoni Pub-et?
Mė parė i kemi frekuentuar shumė shpesh ndėrsa tani i frekuentojmė shumė rrallė. Mundohemi qė tė gjejmė mėnyra tė tjera argėtimi sepse erdhi njė kohė qė na u bė rutinė . E premte e shtunė e djelė…pub pub pub…
Landi: Pubi nuk ėshtė kėnaqėsia ime maksimale. Pavarėsisht se ata qė mė shohin duke kėrcyer mund tė mė konsiderojnė tė ekzaltuar, nuk ėshtė tamam ashtu.
-Cili ėshtė ambjenti qė ju bėn tė ndjeheni mė mirė?
Tė tre: Nė Jalė. Jala ėshtė njė nga plazhet mė tė bukura tė Shqipėrisė.
-Sa besoni tek Zoti?
Flori: Besoj shumė.
Landi: Nė qoftė se nuk do tė besoja tek Zoti nuk do tė isha ky qė jam sot. Unė i jam mirėnjohės Zotit qė mė jep jetėn dhe tė gjitha gjėrat e tjera.
-Puna dhe fati nė ēfarė raportesh janė tek ju?
Flori: Puna ėshtė e rėndėsishme, ndėrsa fati ėshtė shumė i rėndėsishėm. Duhet tė kesh vullnet, talent, por po nuk pate fat nuk ecėn dot pėrpara.
-Si e shikoni tė ardhmen e West Side Family?
Ne nuk e mendojmė qė tė ndahemi por gjithēka mund tė ndodhė.

    Ora ėshtė 22/8/2019, 06:34