Biografia e Elsa Lilės

Anonymous
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Biografia e Elsa Lilės

Mesazh nga Vizitor prej 21/2/2010, 22:38

Biografia e Elsa Lilės 6pu8uw
Lindi ne Tirane ne vitin 1981 ne nje familje artistike, babai I saj eshte kengetar dhe e ema ishte nje violiniste. Ajo rritet me nje kulture te orientuar drejt teatrit dhe muzikes duke e pasuruar ate artistikisht dhe duke I shtuar deshiren per tu marre me art. Keshtu kariera e saj artistike ka filluar shume heret pasi qe kur ishte femije ajo merrte pjese ne programe te ndryshme televisive te TVSH. Ndersa startin e vertete e kreu ne Festivalin e Kenges ne RTSH ne vitin 1997 kur ishte vetem 16 dhe fitoi cmimin e pere me kengen “Pyes lotin”. Ishte pikerisht kjo kenge qe e beri ate te njohur dhe mjeft te dashur per publikun shqiptar. Vitin qe vijoi ajo mori serisht pjese ne Festival dhe triumfoi me kengen Larg urrejtjes. Ne po ate vit ajo perfaqeson shqiperine ne Festivalin Nderkombetar te Varnes ku u rrendit e para duke lene pas 14 pjesmares te tjere nga e e gjithe bota. Gjithashtu merr pjese ne Expo 98 ne Lisbone duke mbajtur nje koncert. Ne vitin 2001 presidenti I Shqiperise Rexhep Mejdani e dekoron si Ambasadore te musikes Shqiptare ne Bote. Viti 2002 ishte me rendesi te vecante ne karieren e saj pasi merr pjese ne nje emission ne Rai2 ku do te perzgjidheshin kengetaret e rinje te Sanremos 2003. Elsa I kalon me sukses te gjitha fazat dhe ne Sanremo 2003 prezantohet denjesisht me kengen “Valeria” dhe klasifikohet e teta.
Ne 2004-2005 trasferohet ne New York ku punon si fotomodele duke zene kopertinat e shume revistave te njohura dhe ne te njejten kohe performon ne teatrin prestigjoz Avery Fisher Hall per Sekretarin e Shtetit Amerikan. Nje vit me vone merr pjese ne nje emission te rendeshishem te CCTV televisionit kryesor kinez duke kenduar siglen ne gjuhen vendase, net e njejten kohe pergatitet per debutimin e saj diskografik. Ne vitin 2007 rikthehet serisht ne Sanremo me kengen “Il Senso della Vita” qe do te jete dhe kenga e pare e albumit qe doli ne pranvere te po atij viti. 2007 eshte nje vit teper I rendeshishem per te pasi ajo rikthehet ne skenen Shqiptare duke prezantuar se bashku me Pirro Cakon Festivalin e Kenges ne RTSH

Biografia e Elsa Lilės 1zguljs

    Ora ėshtė 25/8/2019, 00:51