E dashuruar me vetveten!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje E dashuruar me vetveten!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 19/2/2010, 15:56Tė duash vetveten ėshtė hapi i parė pėr tė gjetur njė dashurie tė madhe dhe tė jetosh njė marrėdhėnie tė ekuilibruar. Ja disa kėshilla pėr tė dashur vetveten.

Kur flet se je e dashuruar menjėherė mendja tė shkon te njė person tjetėr. Por ndoshta ėshtė momenti tė nxjerrėsh jashtė pak “gjak egoizmi” dhe ti dedikosh pak dashuri vetes qė provon pėr njė person tjetėr. Dashuria pėr vetveten tė bėn mirė, ėshtė faktor pėr tė dashuruar njė person tjetėr, tė ndihmon tė jetosh njė dashuri tė lumtur. Por ėshtė pėrvoja ime e vetme nė kėtė fushė, kėshtu qė njė psikologe si Xhuliana Proietti, e cila merret me kėto tema tregon aspekte mė shkencore. “Edhe pse shkenca pėr dashurinė mund tė thotė shumė pak pėr shkak se dashuria "del nga njė bashkėveprim i shikimeve, tė mistereve, joshjes" Xhuliana konfirmon se "nėse njė person ka konsideratė tė ulėt pėr vetveten dhe nuk e vlerėson vetveten, do tė ndikojė negativisht pėrgjigjet dhe pritjet e tė tjerėve, dhe nuk ka gjasa pėr tė shkaktuar shkėndijė te ata. " Si pasojė, besimi nė vetvete ndihmon pėr ti bėrė gjėrat mė tė mundshme, mė tė prekshme.

Dhe nė ēift? Dashuria pėr vetveten " tė nxitė qė tė gjesh mė shumė stimuj tė brendshėm dhe burime pėr tė pėrballuar, betejat e jetės nė ēift, duke stimuluar edhe partnerin tuaj," thotė Xhuliana. Duhet vetėm tė jeni tė kujdesshėm pėr tė mos e tepruar se: tė rrish gjatė gjithė kohės pėrpara njė pasqyre ėshtė shumė e vėshtirė "ta shohėsh partnerin si njė person qė ka nevojė pėr t'u kuptuar, ndonjėherė pėr ti qėndruar pranė, dhe pėr ta falur mė shpesh" pėr tė mos krijuar njė marrėdhėnie nė tė cilėn ka rėndėsi vetėm "unė, unė dhe unė”.

Ok, kėshtu qė nė qoftė se doni dikė qė duket se ka njė jetė tė lumtur, nuk ėshtė e lehtė, por mė pak e vėshtirė. Gjėja me tė vėrtetė e vėshtirė, nė kėtė pikė ėshtė tė mėsuarit pėr tė dashuruar me vetveten, sepse nuk ka "njė metodė", shprehet Xhuliana duke shpjeguar "ėshtė mė tepėr njė rrugė, me shumė piketa, me shumė suksese dhe dėshtime."

"Sekreti ėshtė qė tė mėsosh nga pėrvoja, duke e konsideruar gabimet si mėsuesit tuaj tė jetės dhe vlerėsoni sukseset tuaja”. Mė e rėndėsishmja: "Mos kėrkoni, as dėshironi, pėrsosmėrinė." Me pak fjalė, tė gjithė duhet dashurojnė nė mėnyrėn e tyre dhe ashtu si ėshtė.

Pėr ta bėrė kėtė udhėtim tė kėndshėm, unė bėj - dhe kam bėrė, veēanėrisht kur u ndava nga njė lidhje e kaluar por shumė tė rėndėsishme dhe njoha atė, pikėrisht kėshtu.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 20/4/2018, 11:00