Dashuria romantike

Share
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Dashuria romantike

Mesazh nga Vizitor prej 17/2/2010, 10:22

Dashuria romantike

Megjithėse, tingėllon pak si utopi, dashuria romantike ėshtė elementi mė i fuqishėm i dashurisė rinore. Ajo konsiderohet si “dashuri e pėrjetshme” qė nuk e humbė fuqinė, po tė zgjas edhe me shekuj tė tėrė, dhe atė me intensitet tė pa zvogėluar. Fuqia e saj ėshtė aq dominuese sa qė logjika, nė raste tė tilla, e humb kuptimin dhe sakrificat kalojnė ēdo kufij. Edhe mė sublimja pėrball saj, pra vet kuptimi i jetės, nuk paraqet asnjė lloj sfide. Andaj nuk thuhet kot se dashuria romantike ėshtė opiumi mė efektiv qė mund tė ekzistoj.

Dashuria e ēiltėr shihet edhe nė fund tė detitKur tė djersitėn duart... zemra tė rrahė shpjet... e zėri tė mbetėt nė fyt...

-Jo, kjo nuk ėshtė dashuri... kjo ėshtė pėlqyeshmėri.


Kur nuk mundesh ta largosh shikimin ose duart nga ai/ajo...

-Jo, kjo nuk ėshtė dashuri... kjo ėshtė pasion.


Kur pėrmallohesh... sepse e di se ai/ajo ėshtė atje...

-Jo, kjo nuk ėshtė dashuri... kjo ėshtė vetmi.


Kur tė tėrheq tjetri/ra... megjithatė mbetesh me tė dashurin/ėn e parė...

-Jo, kjo nuk ėshtė dashuri... kjo ėshtė lojalitet.


Kur mbetesh pranė tij/saj... pasi e dinė se tė do dhe nuk dėshiron ta lėndosh...

-Jo, kjo nuk ėshtė dashuri... kjo ėshtė keqardhje.


Kur je mė tė... tė puthė... tė mban pėr dore...

-Jo, kjo nuk ėshtė dashuri... kjo ėshtė pasiguri.


Kur ja falė gabimet... pasi pėrkujdesesh dhe shqetėsohesh pėr tė...

-Jo, kjo nuk ėshtė dashuri... kjo ėshtė shoqėri.


Kur i thuash ēdo ditė... se ėshtė i vetmi/ja nė tė cili(e)nė pandarė mendon...

-Jo, kjo nuk ėshtė dashuri... kjo ėshtė gėnjeshtėr.


Kur ai/ajo e ndjenė zemrėn tėnde dhe tė prek thellė nė shpirt... dhe kjo tė godet fuqishėm...

-PO... kjo ėshtė dashuri!!!


Kur je nė gjendje t’ia dhurosh zemrėn tėnde... jetėn tėnde... vdekjen tėnde...

-PO... kjo ėshtė dashuri!!!


    Ora ėshtė 21/4/2018, 13:43