Tė dua pėrgjithmonė, Valentini im!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Tė dua pėrgjithmonė, Valentini im!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 14/2/2010, 13:00

Pėr shumė njerėz Shėn Valentini ėshtė njė ditė si gjithė tė tjerat. Pėr romantikėt ėshtė njė takim i pazėvendėsueshėm pėr tė shkėmbyer fjalė dhe dhurata dashurie. Pėr ata me fat, tė paktėt, qė kanė kursyer pak para mund t’ja”mbathin” larg qytetit tė tyre. Sepse kėtė vit festa e tė dashuruarve bie pikėrisht ditė pushimi, pra tė diel dhe mund ti bėni njeri-tjetrit vikendin dhuratė. Shėn Valentini ėshtė nė pėrgjithėsi njė rast pėr ta ēuar pėrpara lidhjen tėnde me gruan e ėndrrave tua ose me burrin pas tė cilit ke humbur mendjen. Pėr ata qė tashmė kanė njė dashuri tė konsoliduar, ėshtė njė mėnyrė pėr tė ndaluar njė ēast, pėr tė ngrėnė njė darkė nėn dritėn e qirinjve, tė vėshtroheni nė sy dhe tė silleni si dy adoleshentė pavarėsisht viteve qė keni “mbi shpinė”.

Si ta befasosh sot

‘Tė dua’ ndonjėherė nuk mjafton. Njė gjest dashurie, edhe mė pak. Pėr ta befasuar, ta lumturosh tė dashurin duhet ta godasėsh nė emocionet e tij. Ja disa kėshilla pėr tė festuar mė bukur Shėn Valentinin.

Zgjidh dhuratėn e duhur. Sa herė themi “nuk di ēfarė dhurate t’i bėj” dhe nė fund zgjedhim atė qė na pėlqen? Dhurata e duhur ėshtė ajo qė na bėn tė ndjehemi edhe ne pjesė e saj. Bėj kujdes aspektit simbolik. Nuk ka rėndėsi dhurata nė vetvete, sesa ideja pėr t’i bėrė tė duhurėn. Njė telefon ka domethėnien e komunikimit, portofoli ka kuptimin e parasė dhe fuqisė, diamanti tregon impenjimin dhe pasionin. Njė dhuratė duhet tė funksionoj pėr tė rizgjuar dėshirat.

Shėn Valentini nuk ėshtė i gjithė viti. Do tė ishte i mėrzitshėm nėse do tė ishte kėshtu! Atė ēka mund tė bėsh gjithė vitin ėshtė tė pėrmirėsosh kapacitetin tė jesh i pėrqendruar te tjetri. Shėn Valentini ėshtė njė moment pėr tė rinovuar dashurinė. Dhurata mund tė mos jetė materiale, nėse partneri e mendon gjithmonė nė tė njėjtėn mėnyrė atėherė ti duhet tė bėsh diēka qė ai nuk e pret. Ndihmoje tė dashurin tėnd tė jetė ai ēfarė dėshiron me tė vėrtet. Ky ėshtė sekreti i dashurisė sė brendshme. Ndonjėherė mund tė jetė e rrezikshme, por duke e vėnė tė dashurinė tonė nė qendėr tė vėmendjes dhe ta ndihmojmė tė realizojė tė jetė ai qė do tregon dashurinė tonė pėr tė pa kushte. Femrat janė mė tė ndjeshme, i duan surprizat, ndėrsa jo tė gjithė meshkujt i vlerėsojnė kaq shumė. Janė mė tė ftohtė, frikėsohen se ndoshta surpriza ėshtė ndonjė kėrcėnim pėr nevojėn e tyre pėr tė kontrolluar, janė mė tė mbrojtur ndaj kėsaj. Andaj duhet tė edukohen me befasi tė braktisin pjesėn racionale dhe ta lėnė tė lirė personalitetin dhe karakterin e tyre nė kėto momente. Duhet tė godasėsh nė shenjė me detajet e tua tė veēanta. E thėnė mė rėndomtė nuk mjafton vetėm t’i thuash: sa mirė po dukesh me kėtė kėmishė, por ndoshta, sa mirė po dukesh me kėtė kėmishė, e cila nxjerr nė pah dritėn e syve tė tu.

Pėr Shėn Valentinin kemi njė mundėsi tė veēantė, qė nė pėrgjithėsi nuk na prezantohet gjatė gjithė vitit. Mund tė komunikojmė edhe me lule. Duke dhuruar njė trėndafil, sipas ngjyrės sė karakterit tė personit, mund tė dėrgojmė njė mesazh personit qė dashurojmė. E njohur si “lulegrafia”, origjinėn e ka nga antikiteti oriental, i ashtuquajtur “gjuha e luleve”, sidomos nė shekullin e 18, dėrgoheshin me mijėra trėndafila pėr tė shprehur ndjenjat qė jo gjithmonė shfaqeshin hapur. Ideja pėr tė komunikuar me lule i intrigon edhe sot tė dashuruarit me njė avantazh mė shumė; ne kemi mė shumė alternativa pėr tė zgjedhur.

Tė martohesh nė 14 shkurt, romantike dhe ekonomike

Tė martohesh nė qytetin e dashurisė romantike e pasiononte tė Zhuljetės dhe Romeos ėshtė ėndrra e ēdo ēifti. Dhe nėse kjo do tė ndodhte nė njė ditė domethėnėse pėr tė dashuruarit, nė Shėn Valentin, ėndrra do tė bėhej edhe mė e pabesueshme. Njė iniciativė shumė bukur pėr tė dashuruarit “Tė dua..nė Veronė pėrgjithmonė!”, prej kėtij viti ēdo 14 shkurt do t’i ofrojė ēdo tė dashuruari mundėsinė pėr dasmė. Por edhe pėr tė dhėnė premtimin e fejesės, pėr vetėm 400 euro ndėrsa pėr ēiftet qė do tė jenė jashtė kufijve tė BE-sė, kjo kosto shkon deri nė njė mijė euro. Nė paketėn e dashurisė pėrfshihen tė tjera surpriza, pėr njerėzit qė kanė vendosur t’ja dhurojnė jetėn e vet njeriut qė dashurojnė, do tė pėrfshijė edhe buqetėn me lule pėr nusen, muzikėn tradicionale e shumė tė tjera.

Shėn Valentini, ēfarė stresi!

Shėn Valentini sot ėshtė te porta dhe ēiftet e festojnė dashurinė e tyre me darka, me qirinj, trėndafila dhe dhurata romantike qė ta drithėrojnė zemrėn. Por nė mes tė kėsaj ėmbėlsie, pėrkėdhelje, ka mundėsi qė ditėn e sotme ta kalojmė vetėm. ta janė nė fakt shumė femra qė nuk gjejnė “paqe” nė kėtė ditė sepse Kupidi i tyre ėshtė kthyer kundėr tyre. Andaj sot ato duhet tė durojnė shoqet e tyre tė cilat do ti bezdisin se a do ti pėlqej dhurata, ėshtė veshur bukur, si po duket e gjėra tė kėtij lloji, dhe mė e keqja qėndron kur i takon njė ditė mė pas, kur ‘tė lodhin” kokėn pėr natėn e mėparshme. Megjithatė femra dhe meshkuj qė jeni beqarė mos u mėrzisni sepse “princi apo princesha e kaltėr’ ekziston, por jo kėtė 14 shkurt.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/6/2018, 06:17