Palepete ('Pallaqinka')!

  Share

  Vizitor
  Vizitor

  Buzqeshje Palepete ('Pallaqinka')!

  Mesazh nga Vizitor prej 6/2/2009, 02:56

  Perberesit:
  - 5 veze,
  - gjysme litre qumesht (ne mungese te qumeshtit vetem uje),
  - pak kripe,
  - 1 sheqer vanileje,
  - 1 filxhan kafeje vaj,
  - 400 gram miell.

  Menyra e gatimit:
  Se pari tunden vezet pastaj shtohen: qumeshti, vaji, kripa, sheqeri i vaniles e mielli dhe tunden te gjitha. Tigani per palepete, pasi ngrohet me pare, lyhet me pak vaj. Pastaj, e hedhim pak brume aq sa te krijohet nje pete e holle me trashe si prej 1mm. Palepetet piqen ne te dyja anet. Keshtu vazhdon derisa te harxhohet i tere brumi.

  - Palepetat mund te lyhen sipas zgjedhjes: me xhem, me mjalte, me djathe etj. I mbeshtjellim ne forme roleje dhe i vendosim ne pjat.

   Ora ėshtė 10/10/2015, 20:01