Peshk i skuqur ne furre

  Share

  Vizitor
  Vizitor

  Buzqeshje Peshk i skuqur ne furre

  Mesazh nga Vizitor prej 6/2/2009, 02:54

  Nevojiten:
  1)1 kg peshk
  2)500 gr qepe
  3)2-3 domate
  4)2 filxhona yndyre
  5)2 luge ufull
  6)1 luge miell
  7)1 huder
  8)majdanoz,krip dhe piper.


  Peshku i pastruar nga luspat dhe eshtrat,pritet ne copa,i qitet kripa,lyhet me miell dhe skuqet
  ne yndyre shume te nxehte,ne menyre qe ne siperfaqe te krijohet nje levore e kuqe,ndersa
  mishi te mos jete i pjekur tersishte.Ne yndyren e mbetur ,ne zjarre te ngadalte,kaurdiset qepa
  e prer ne forme gjysem rrethi.Felterja mbulohet me kapak ne menyre qe qepa te zbutet,por jo te
  \digjet e nxihet.Pastaj shtohen domatete qeruara te prera imte(ose salce)dhe vazhdon kaurdisja.
  Pas nje kohe i shtohen thelpinjte e prere imt te hudres,magdanozit,dafines,ufulla kripa dhe piperi i zi.
  Qepa e kaurdisur keshtu qitet ne tave,mbi te vihen thelat e peshkut dhe futen ne furre e skuqen
  edhe20-30minuta ne temperature te mesme.

   Ora ėshtė 13/10/2015, 20:22