Magjia e pėrfitimit tė dashurisė

Share
avatar
enigma
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 24/12/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 465
<b>Pikėt</b> Pikėt : 1098
<b>Votat</b> Votat : 30
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Un nuk enjoh zemren time, ajo eshte enigma me e madhe per mua

Buzqeshje Magjia e pėrfitimit tė dashurisė

Mesazh nga enigma prej 1/2/2010, 14:18


Magjia e pėrfitimit tė dashurisė
Qysh
nė kohėt mė tė hershme, pėr njeriun qirinjtė kanė qenė simbol i dritės,
i sigurisė, i urtėsisė dhe i pastėrtisė shpirtėrore. ēdo njeri nė
brendinė e vet disponon me shkėndijėn e dritės hyjnore, e cila mund tė
shndėrrohet nė gufim zjarri me pėrmasa tė pa pėrshkruara spiritualė.


Nė kėtė rast, shpirti i pavdekshėm i njeriut tretet nė flakėn e qiriut,
e cila shndritė nė errėsirėn e botės materiale, sė cilės i pėrkasim si
trup fizik dhe mental. Mu pikėrisht nga kjo besėtytni e ka prejardhjen
edhe rituali me qirinj, si njėra prej shumė mjeshtėrive praktike tė
magjisė aplikative.

Nė ritualin e magjisė me qirinj shumica prej
nesh ndeshet qysh nė vitet e para tė lindjes, kur si praktikė
tradicionale, prindėrit tanė gjatė kremtimit tė ditėlindjes, na shtyjnė
tė mendojmė njė dėshirė dhe pastaj tė fryjmė nė qirinj tė vendosur nė
ėmbėlsirėn festive.

Teknika e magjisė, e pėrdorur nė kėtė
rast, ka logjikėn racionale shumė tė thjeshtė: mendimi i qartė i
dėshirės, ndjenja e kėnaqėsisė dhe vizualizimi pėrmes koncentrimit tė
fortė dhe, nė fund, shuarja figurative e qirinjve, qė pėrcillet me
besimin e fortė nė formė tė shpresės mbi realizueshmėrinė e saj. Pėr
dallim nga disa rituale tė tjera tė magjisė, magjia me qirinj, nga
praktikanti i saj nuk kėrkon kurrėfarė besimi dhe pėrkatėsie nė ndonjė
sekt, vėllazėri apo religjion tė caktuar. Dhe se, duke zbatuar kėtė
teknikė, gjatė ritualit do tė hasim nė thirrje tė engjėjve qė kanė emra
ndoshta religjioz, por emėrtimi i tyre fare nuk ndikon nė suksesin
praktik. Engjėjt, tė cilėt do t'i pėrmendim mė vonė, ju mund t'i fitoni
me ēfarėdo emrash, sinonimesh, mund t'i quani ato si zot pagan, t'i
pagėzoni me emrat e shenjtėrve ose fuqi natyrore. Asnjė termin qė do ta
pėrdorni nuk ndikon nė suksesin e teknikės nė fjalė, sepse engjėjt, pa
marrė parasysh se si i emėrtojmė, janė fluide energjetike qė na
paraqiten varėsisht se si ne i paramendojmė. Ata praktikisht janė
ndėrmjetėsues midis dy botėrave tė kundėrta ekzistenciale (fizike dhe
astrale). Por, njė gjė duhet ditur dhe besuar sinqerisht me tėrė qenien
se nga tė gjitha fuqitė natyrore ėshtė njė mbifuqi absolute universale
qė koordinon tė gjitha ligjshmėritė nė natyrė dhe ėshtė vetė ligji i
veprimit tė atyre ligjshmėrive. Kėtė fuqi, varėsisht nga bindjet tona,
mund ta quajmė univers, natyrė, inteligjencė e paskajshme... apo ZOT.
Asnjė praktikant, nė rrugėn e ngritjes sė vetė spiritualė, nuk mund tė
ketė sukses, pa besim tė sinqertė nė tė. Nė vazhdim, ėshtė me rėndėsi
tė dimė edhe njė konstatim se RITUALI I MAGJISė Sė BARDHė NUK ėSHTė
KUNDėRVėNIE Nė BESIMIN Nė ZOT, PėRKUNDRAZI, ėSHTė NJOHJA E THELLė DHE
ZBATIMI I LIGJSHMėRIVE FUNKSIONALE SI RRJEDHOJė E KėSAJ FUQIE ABSOLUTE.
Pikėrisht, njohja e vėrtetėsisė pėr ekzistimin e Zotit si mbifuqi,
ėshtė ēelėsi themelor i edukatės spiritual, pėrmes sė cilės hapen
rrugėt e reja dhe ende tė panjohura tė ligjshmėrive tė varura nga vetė
mbikrijuesi i tre.

Zbatimi praktik i ritualit me qirinj.

Para
se tė fillojmė ritualin e magjisė me qirinj, duhet zgjedhur njė dhomė
tė qetė dhe gjysmė tė errėsuar. Vetė praktikanti duhet tė jetė i
pastėr, si nga trupi ashtu edhe nga veshja e jashtme. Disa shkolla
praktikojnė veshje ceremoniale specifike me ngjyra dhe tė dekoruara me
simbole magjike, por kjo nuk do tė thotė patjetėr. Sforcimi dhe
pasurimi i ritualit konkret bėhet vetė pėr shkak tė parapėrgatitjes sė
atmosferės rituale dhe pėrqendrimin e fiksuar dedikues tė koncentrimit.
Ju mund tė keni ēfarėdo veshje qė zgjedhin, me kusht qė ajo tė jetė
komode dhe e pranueshme pėr ju.

CFARE QIRINJ DUHET PERDORUR NE KETE RITUAL?

Pėr
ritualin e magjisė me qirinj, mund tė pėrdoren ēfarėdo qirinjsh, me
ēfarėdo madhėsie. I vetmi kusht ėshtė qė tė jenė "virgjrin", qė d.m.th.
tė mos jenė tė pėrdorur mė parė dhe pas ritualit tė mos jenė tė
dedikuar pėr qėllime tė tjera. Pra, pėrdorimi i tyre duhet tė jetė
vetėm pėr kėtė ritual. Kusht tjetėr ėshtė se pėr disa qėllime, qė do
t'i shohim mė poshtė, kėrkohen qirinj me ngjyra tė caktuara. Para
ndezjes rituale tė qirinjve, merret njė enė e vogėl me vaj (mundėsisht
vaj ulliri) dhe nė tė treten disa pika parfumi me erė tė kėndshme
kundėrmuese. Pasi tė bėhet pėrzierja e vajit me parfum, lyhet shuplaka
e dorės dhe me tė fėrkohet qiriu, nė rend tė parė, fillohet nga gjysma
e poshtme e qiriut, pastaj vazhdohet me gjysmėn tjetėr, kah kandili
ndezės. Kėshtu veprohet me tė gjithė qirinjtė qė do tė nevojiten. Gjatė
lyerjes dhe fėrkimit tė qirinjve duhet tė jemi tė qetė dhe tė
koncentruar nė dėshirėn qė duhet tė realizohet.

Njėra prej kushteve mė themelore pėr suksesin e ceremonialit magjik me qirinj ėshtė zgjedhja adekuate e ngjyrave tė qirinjve.

Ngjyra, vetvetiu, ėshtė tregues i fortė simbolik. Edhe nė pėrditshmėrinė tonė hasim nė simbolikėn spontane tė tyre.
Shpeshherė
thuhet se ėshtė bėrė "morr" (i kaltėr) nga dhembjet, e mundojnė
"mendimet e zeza", ėshtė "zverdhur" nga sėmundja etj. Pra, ngjyrat
qartė na asociojnė nė gjendjen emocionale nė tė cilėn gjendet njeriu.
Realisht, ēdo ngjyrė vetvetiu ėshtė vibracion i dritės. E kuqja dhe e
kaltra, p.sh., vibrojnė mė ngadalė se e bardha dhe e verdha. Nisur nga
ky konstatim, ato nga sistemi ynė nervor regjistrohen si ngjyra tė
mbylltė dhe tė ēiltra dhe secila prej tyre tek vrojtuesi shkakton
reaksione tė ndryshme.

Duke pasur parasysh efektet qė shkaktojnė
ngjyrat nė ritualin magjik me qirinj, pėrdoren ngjyrat e caktuara tė
qirinjve, varėsisht nga vetė dedikimi qėllimor i ritualit

DOMETHėNIA E INTERPRETIMIT Tė NGJYRAVE

1. Ngjyra e BARDHė - prezanton virgjinitetin, pafajėsinė, spiritualitetin dhe njohjen esenciale tė jetės;


2. Ngjyra e KUQE - prezanton shėndetin, forcėn, energjinė dhe sigurinė seksuale;


3. Ngjyra e PORTOKALLITė - prezanton dashurinė dhe tendencat kah romantizmi;


4. Ngjyra e VERDHė - prezanton intelektin, aftėsinė imagjinatave, forcėn e tė menduarit;


5. Ngjyra e GJELBėR - prezanton pasurinė dhe frytshmėrinė nė jetėn, fatin;


6. Ngjyra e KALTėR - prezanton tė vėrtetėn, urtėsinė, aftėsinė magjike dhe shėndetin;


7. Ngjyra PEMBE - suksesin financiar, forcėn, idealizmin, vetėrealizimin dhe vetėngritjen;

8. Ngjyra e ARTė - ėshtė ngjyrė universale. Ajo prezanton dhe tėrheq shumė ndikime;


9. Ngjyra e ARGJENDTė - largon ndikimet negative, hap dyert e planit astral.


RITUALI MAGJIK ME QIRINJ PER PERFITIMIN E DASHURISė


Ta
zėnė se Agroni ėshtė i dashuruar nė Shpresėn, e cila pėrkundėr
dashurisė sė madhe nga Agroni, nuk tregon kurrfarė interesimi pėr tė.
Pėr ta tėrhequr dashurinė e Shpresės, Agroni i pėrvishet magjisė me
qirinj. Pėr kėtė qėllim duhet pėrgatitur tre qirinj me ngjyra tė
ndryshme: njė i verdhė, qė i dedikohet vetes, e dyta me ngjyrė tė
kaltėr, qė i dedikohet Shpresės dhe, sė fundi, njė qiri me ngjyrė
portokalli, i cili simbolizon dashurinė. Nė dhomėn e qetė, qė e
pėrshkruam mė sipėr, qirinjtė vendosen nė njė tavolinė nė formė tė
trekėndėshit kėnddrejtė nė largėsi ndėrmjet qirinjve prej 60 cm
(kuptohet, qirinjtė nė kėtė ritual, mė parė janė tė fėrkuar me vaj
kundėrmues sipas ceremonialit tė pėrshkruar). Dy qirinj, qė
pėrfaqėsojnė dashnorėt potencialė ndizen dhe Agroni flet me zė tė qetė:
"sikur kėta dy qirinj qė digjen ashtu edhe zemra e Shpresės dhe e imja
digjen pėr njėri-tjetrin. Ne jemi tė bashkuar nė dashurinė e pafund, e
cila na lidhė me njė sinqeritet tė fortė reciprok deri nė vdekje".

Pasi
kryhet kjo lutje, Agroni nė filmin e vet psikik vizualizoni tejet qartė
dashurinė e vet me Shpresėn. Shikon buzėqeshjet e saj, pėrqafimet dhe
puthjet, si dhe jetėn e pėrbashkėt nė lumturi dhe dashuri tė sinqertė.
Vizualizimi i kėtij filmi psikik duhet tė jetė i koncentruar dhe sa mė
i qartė, duke e pėrmbushur atė me ndjenjėn e emocionit tė kėnaqėsisė
dhe tė lumturisė.

Pas procesit tė vizualizimit, Agroni fton me gjysėmzėri nė vete engjėllin ANEALA:
"
-
O ANEALA, ENGJELLI I VENERES, MBUSHJA SHPRESES ZEMREN ME DASHURI TE
FLAKTE NDAJ MEJE DHE LE TE ME VEREJ AJO SIC JAM I SINQERTE NE Tė
VERTETE. NESE AJO ME TE VERTETE MENDON PER MUA, LE TE ME AFROHET PER
T'U BASHKUAR NE DASHURINE E PASTė DHE TE PERHERSHME".

Pas kėsaj lutjeje ndizet qiriu ngjyrė portokalli dhe nė njė letėr tė pastėr shėnohet "DIAGRAMI QėLLIMOR
",
qė simbolizon figaritivisht dėshirėn e Agronit. Nė kėtė rast kjo ėshtė:
dy zemra me emrat e tė dashuruarve. Kjo letėr ndizet nė qiriun me
ngjyrė portokalli dhe lihet derisa tė digjet nė tėrėsi. Pasi tė digjet
letra me "diagramin qėllimor", qiriu me ngjyrė tė verdhė dhe qiriu me
ngjyrė tė kaltėr lihen pranė njėri-tjetrit dhe kėshtu tė tre qirinjtė
lihen tė digjen deri nė fund.

Eshtė me rėndėsi tė dihet se ky
ritual kryhet nė ditėn e caktuar. Kjo ditė ėshtė e premte, kur Hėna
ėshtė e re dhe kur fillon tė rritet (gjithnjė natėn)...

    Ora ėshtė 21/6/2018, 06:24