Historia e kishes se laēit551

  Historia e kishes se laēit

  Share

  enigma
  ♫ Anėtar/e ♫
  ♫ Anėtar/e ♫

  <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi: 24/12/2009
  <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve: 465
  <b>Pikėt</b> Pikėt: 1098
  <b>Votat</b> Votat: 30
  <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar: Un nuk enjoh zemren time, ajo eshte enigma me e madhe per mua

  Buzqeshje Historia e kishes se laēit

  Mesazh nga enigma prej 31/1/2010, 20:47  E
  marta e 13 e peligrinimit tek Kisha e Shen Ndout ne Laē ka mbledh qindra mijera
  njerez nga te kater anet e vendit, madje dhe tej kufijve pikerisht per te
  “prekur” nga afer gjurmet e shenjtit. Nuk se eshte thjeshte nje neuroze
  kolektive, siē dhe mund te paramendohet tek sheh varg te shkeputur ngjitur njeri
  tjetrit san e shkuarje dhe ne ardhje tek kodra e Kishes se Shenjte m’u siper
  Laēit. E marta e 13 eshte dhe “piku” I njerezve, por qe nga e marta e pare, kur
  rituali fillon, Laēi si qytet fillon e disafishohet dhe aty mund te takosh
  njerez te te gjithe aneve. Qe prej 18 marsit, ose “te martes se pare”, qyteti
  ritualisht 4 a 5 fishohet. Trenat, vetem ne keto dite, te kujtojne funksionimin
  me kapacitet te plote para viteve ’90-te, kur ishte e vetmja alternative
  udhetimi masiv. Furgonat, autobuset, gjithfare targash e markash, qe sjellin nje
  lume njerezish nga viset Verilindore, Shkodra, Lezha, Mati, Dibra, por dhe nga
  Tirana e krahinat jugore, madje dhe nga Kosova e Maqedonia, rreken te bejne
  punen dhe xhiron e muajit, kater te marta keshtu. Duke iu avitur Qershorit
  numeri i pelegrineve vjen gjithnje e ne rritje, per te arritur ne shifren e 1
  milion njerezve me 13 qershor te ēdo viti, e perkthyer ndryshe 1/3 e popullsise
  se vendit. Qe ne oret e para te mengjesit ky lum i papushim njerezish, drejtohen
  varg per ne nje koder qe te krijon ndjesine e nje ēatie, e tera perbere nga gure
  te bardhe. Te gjithe per atje ne maje, tek Shenjtorja e Shna Ndout. Rruga behet
  me kembe, megjithese ka nje rruge makine. Policia ka vene rregull. Sidomos deri
  ne ora 14.00, ku me se shumti, pelegrinojne te ardhurit, pas kesaj ore, me te
  shumtet jane vendalinjte, qe shkojne te marrin bekimin e Shenjtit.Kjo dite eshte
  e shenuar edhe per lypesit, qindra e qindra gati ne ēdo meter rruge, vijne nga
  ane e anes, edhe per te prekur mrekullite e Shenjtit, por edhe per te fituar.
  Por ndryshe nga vende te tjera, ketu shumica e tyre jane me devijime fizike te
  llahtarshme… Ne fund te fundit, edhe per keta, Shenjti ka gjetur nje rruge per
  t’i ndihmuar; qe per 13 te marte te fitojne sa per tere vitin. Urimit te tyre
  “Te ndihmofte!”, nuk ke si te mos i tundohesh per te rremuar neper xhepa. Ndersa
  kalon siper Laēit, njerezit besimtare fillojne te kryejne ritet sipas gjurmeve
  te Shna Ndout. Me se pari, nje vend pushues ne formen e shpines, ku mendohet te
  kete pushuar shenjti. Besimtaret mundihen te imitojne Shenjtin qe sipas tyre ka
  klauar ne vargmalin e Kurbinit. Ndersa teki shpella e Shna Vlashit njerzit
  marrin dhe me vete ne qese te vogla per ta pasur si derman ne shtepi e pune, per
  vete dhe te afermit e tyre. Ne kete peligrinazh marrin pjese te gjithe
  besimtaret e feve te ndyrshme. Shnda Ndou, si askush tjeter, ka qene shquar per
  dialog nderfetar e jo per ballafaqime luftarake, nuk e ka thene asnje fjale
  kunder myslymaneve, edhe pse bashkejetesa ne mes tyre ne vendlindjen e ti.
  Deshmitare te shumte okulare te thone se ketu jane bere mrekulli te pabesueshme.
  M. Lleshi shprehet “kam pare me syte e mij se si e sollen nje vajze pa goje e qe
  nuk ecte ne kembet e veta. Fjeten nje nate ketu, te nesermen i erdhi goja dhe
  kembet”. Po keshtu gjithesecili nga persponat qe kan frekuentuar ket kishe
  shprehen se kane degjuar nga mrekullit ne te ēuditeshme, qe po imperjetojn edhe
  ne ditetb e sotme, pai njhin njrez qe sipas tyre kane gjetur derman ne kete vend
  te shenjte.  enigma
  ♫ Anėtar/e ♫
  ♫ Anėtar/e ♫

  <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi: 24/12/2009
  <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve: 465
  <b>Pikėt</b> Pikėt: 1098
  <b>Votat</b> Votat: 30
  <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar: Un nuk enjoh zemren time, ajo eshte enigma me e madhe per mua

  Buzqeshje Re: Historia e kishes se laēit

  Mesazh nga enigma prej 31/1/2010, 20:48

  [b][b][b]Fatos Baxhaku (Shqip)


  Jemi nė Laē, nė qytetin qė u bė i njohur nga
  Superfosfati. “Si do jetė Laēi mė vonė?”, pyesim njė grup miqsh. Pėrparim Buna,
  regjisor nė Pallatin e Kulturės, vė buzėn nė gaz. Hedh sytė andej nga sheshi i
  pėrzhitur nga vapa e pazakontė, ku gėlojnė makinat e shumta dhe thotė krejt i
  bindur: “Do jetė njė qytet model qė ka pėr ta pasur zili vetė Europa, kėtu do tė
  jetė njė vend i pėrkryer pėr tė jetuar”. Nė fillim jemi tė bindur se regjisori
  po bėn ndonjė shaka, tipike nga ato qė bėhen ditėve tė verės, por megjithatė,
  pėr t‘u siguruar, e pyesim edhe njė herė: “Po Amerika a do t‘ia ketė vallė zili
  Laēit”? “Mor po Amerika dhe mė tutje, tė gjithė do t‘ia kenė zilinė. Unė ndoshta
  jo, por ju qė jeni mė tė rinj do t‘ia mbėrrini me siguri asaj dite”, pėrgjigjet
  krejt i bindur regjisori superoptimist. Nė vizitėn tonė tė shkurtėr nė Laē ėshtė
  i vetmi optimist i pandreqshėm. Buna ėshtė nga themeluesit e qytetit. Ka ardhur
  kėtu nga Zerqani i Dibrės kur ishte vetėm 11 vjeē. I ati i tij dhe
  bashkėfshatarė tė tjerė kishin punuar nė hidrocentralin e Shkopetit. Uzina e re
  qė do tė ngrihej kėrkonte punėtorė tė zellshėm. Kėshtu nisėn
  tė vendosen nė
  Laē familjet e para. Ishin muratorė me njė dėshirė tė madhe tė ngulur nė kokė:
  t‘i shpėtonin varfėrisė sė fshatrave tė tyre me fare pak tokė. Nė krahun tonė,
  Simon Koka, njė mik i vjetėr i yni, por edhe i regjisorit superoptimist, tund
  kokėn nė mėnyrė mosbesuese. Simoni ėshtė nga Miloti,
  por ėshtė njė njohės
  shumė i mirė i historisė sė kėtij qyteti, me tė cilin ėshtė rritur thuajse
  bashkė. “A dalim mė mirė dhe e kuptoni vetė se kush do t‘ia ketė zili Laēit?”,
  Simoni tashmė ėshtė ngritur nė kėmbė, i gatshėm pėr tė ecur nė mes tė vapės. E
  kėshtu nisim tė ecim nėpėr qytet, duke depėrtuar pak nga pak nė radhėt e
  pallateve qė nuk duken nga rruga kryesore.

  Qyteti i beftė
  Zakonisht
  qyteteve u duhen shekuj qė tė formohen. Ata, nga grumbuj tė veēuar shtėpish,
  nisin tė hedhin shtat njėsoj si njerėzit qė kompaktėsojnė mė parė muskujt dhe
  eshtrat e tyre dhe pastaj nisin tė ecin me kėmbėt e tyre. Laēit, pėrkundrazi,
  nuk i janė dashur shekuj qė tė ngrihet nė kėmbė. Atij i kanė mjaftuar vetėm disa
  dekada. Simoni, pėr nga natyra gjithnjė i shkathėt e kėmbėlehtė, e ngadalėson ca
  hapin teksa mundohet tė kthejė para syve imazhin e Laēit tė vjetėr. “Kėtu kanė
  qenė a nuk kanė qenė tri shtėpi - nis tė tregojė ai - pastaj poshtė tyre nji
  fushė e gjanė. Atje pėrtej kalonte rruga e vjetėr pėr nė Shkodėr. Mė duket se ka
  qenė edhe nji shkollė e vogėl fillore, por pėr kėtė nuk jam i bindun. Kur ishim
  tė vegjėl, ne tė Milotit, as i kthenim sytė kėndej. Nuk kishte gjė pėr tė parė a
  pėr tė ndaluar. Pastaj nisėm tė shihnim lėvizje, punėtorė qė vraponin
  gjithandej. Mua mė ka mbetur nė mend njė gropė e madhe gėlqereje. Isha fėmijė,
  nuk kisha parė kurrė njė gropė aq tė madhe gėlqereje. Pastaj pėr ne ēdo gjė u bė
  normale. Nė fakt, ne hidhnim shtat njėsoj me oxhaqet e uzinės dhe me
  pallatet
  e qytetit”.

  Tė nxehtėt ka nisur tė godasė keq. Kudo shohim kalimtarė qė
  nxitojnė tė shkojnė nė shtėpi. Nuk ėshtė ora e duhur pėr tė shėtitur nė Laē, por
  pėr kėtė e kemi “fajin” vetė. “Ja - bėn me dorė Simoni - kėto kanė qenė pallatet
  e para nė Laē. Kėtu u strehuan punėtorė tė uzinės dhe ushtarakė. Qyteti ka pasur
  shumė reparte ushtarake e komanda lloj-lloj. Banorėt qė u vendosėn kėtu nė
  fillim ishin nga Burreli e Dibra, por mė pas i kishe nga e gjithė Shqipėria:
  skraparlinj, korēarė, pėrmetarė, kolonjarė, mirditorė, gjirokastritė, tiranas.
  Ka pasė raste qė nė njė shkallė tė vetme tė banonin 24 familje, tė gjitha tė
  ardhura nga 24 qytete tė ndryshme tė Shqipėrisė. Laēi mė pas u shtua jo vetėm
  nga Uzina e Superfosfatit, por edhe nga industria e drurit, minerare dhe shumė
  tė tjera. Qyteti, qė nisi qė kėtu, vazhdoi mė pas tė zgjerohej drejt Veriut. Nė
  njė farė kohe arriti deri nė 30 mijė banorė, duke u bėrė qyteti i dytė mė i madh
  i Veriut, pas Shkodrės”. Eshtė kohė dreke dhe pallatet e themeluesve tė Laēit
  janė krejt tė heshtur. Vetėm disa fėmijė vazhdojnė tė luajnė hareshėm tė
  patrazuar edhe aq nga vapa mbytėse. Kanė mbledhur disa kartona nga ata tė kutive
  tė mėdha tė ambalazhit dhe po shkojnė “tė ndėrtojnė njė shtėpi”. Njėsoj si
  paraardhėsit e tyre edhe ata duket se janė tė bindur se ka edhe nga ato shtėpi
  qė ndėrtohen nė fare pak kohė.
  “Aksham pazar”

  Shumė kohė mė parė,
  pleqtė e Shqipėrisė sė Mesme, tė cilėve ua kishte qejfi ndonjėherė tė pėrzienin
  shqipe me ndonjė fjalė osmanisht tė mėsuar nė mejtep, pėrdornin shpesh njė
  shprehje tė tillė: “Aksham pazar, batakēi mall, hajdut kandar”. E thoshin sa
  herė ndonjė tregtar a shitės i vogėl nga fshati ua hidhte me mall tė keq e me
  ēmim tė kripur. E pėrkthyer nė shqipen e sotme, shprehja e vjetėr do tė
  tingėllonte pak a shumė kėshtu: Po bėre pazar nė tė rėnė tė diellit, do marrėsh
  mall tė keq nga
  peshorja qė tė mashtron. Pazari i Laēit zotėrohet nga gratė.
  Shitėse, blerėse, kurioze, kalimtare tė
  rastit, ato janė tė gjitha femra.
  Duket sikur burrat nuk kanė qejf tė kalojnė kėsaj ane tė qytetit. Tė
  grumbulluara nga tre e nga katėr ato mė shumė bėjnė muhabet duke pritur orėn qė
  tė shkojnė nė shtėpi, se sa arrijnė tė shesin ndonjė gjė. Sundimtaret e dyta tė
  pazarit janė ēadrat. Kėto janė edhe mė tė shumėllojshme. Ēadra me emra birrash
  tė njohura, akulloresh, plazhi, shiu, tė gjitha janė nxjerrė jashtė pėr tė
  krijuar mbrojtjen anti-diell. Na shkon mendja tek ajo shprehja e vjetėr qė ju
  thamė pak
  mė lart pėr atė punėn e “aksham pazarit”. Nuk e dimė nėse “kandari”
  ka nisur tė bėhet hajdut, ka shumė gjasė qė jo, porse njė erė e rėndė thartire
  na jep njė tė dhėnė tė rėndėsishme paraprake pėr mallin qė po dergjet nė diell.
  I do edhe disa orė qė tė thartohet plotėsisht, por duket se rruga e tij pėr t‘u
  shndėrruar nė “batakēi mall” tashmė ka nisur. Kėtu, nė mesin e rrėmujės sė
  pazarit tė Laēit, dallojmė pėr herė tė parė kostumin e njohur tė grave tė
  Kurbinit. Ashtė aq i ngjashėm me atė tė mirditoreve. Ndryshe nga gratė
  zhurmėmėdha tė qytetit, tė cilat bashkohen grupegrupe duke bėrė shaka me
  njėratjetrėn, gratė e fshatit janė mė tė veēuara. Mė tė veēuara dhe mė tė
  heshtura. Qėndrojnė vetėm poshtė ēadrės sė tyre tė zezė, njėsoj si kostumet e
  tyre me arkėn e domateve pranė kėmbėve dhe
  me njė shikim tė pėrhumbur drejt
  maleve nga vijnė. Kush e di se ēfarė mendojnė nė kėto ēaste. Mbase rrugėn e
  gjatė qė do t‘u duhet tė bėjnė pėr tė mbėrritur te familjet e tyre, mbase
  monedhat e pakta qė do tė ēojnė nė shtėpi, mbase fate djemsh tė larguar larg me
  kohė, mbase vetė fatin e tyre pėr tė cilin kanė vendosur gjithnjė tė
  tjerėt.

  Kush e di

  Krejt afėr pazarit tė zhurmshėm Simoni na tregon
  rrėnojat e njė kulle. Ajo ėshtė e rrethuar nga pallatet dhe e lėnė tashmė nė
  mėshirėn e kohės. “Kjo kėtu ka qenė njėra nga ato kullat e gurta

  ekzistonin para se tė ndėrtohej qytetit. Do kohė e kthyen edhe nė muze,
  por taniā€¦”, Simoni vazhdon mė tutje. Njė grua e moshuar kurbinase kalon nė anė
  tė rrėnojave. As qė e kthen kokėn fare nga muret e vjetra. Nė kėto anė historia
  ėshtė njė luks pėr barkngopurit. Kurbinasja qė ėshtė larguar nga pazari vetėm sa
  tė mbushė ujė, struket sėrish nėn ēadrėn e saj tė zezė. “Akshami” ende nuk ka
  mbėrritur plotėsisht dhe dielli do t‘i mundojė edhe do kohė gratė qė vijnė nga
  larg.

  Kur tė merr malli pėr horizontin

  Frrok Gjetani ka lindur
  fare afėr Laēit, nė Milot. Historia e tij ėshtė krejt e veēantė. Ai ka kaluar
  nga puna si montator me horizontet e gjera rreth tij, nė zyrat e gjendjes civile
  tė prefekturės. “Nuk ėshtė se jam keq - na thotė pasi ėshtė miqėsuar ca me ne -
  puna qė bėj ėshtė e rėndėsishme dhe njerėzit mė respektojnė, porse mė mungon ajo
  puna qė bėnim me shokėt kudo nėpėr Shqipėri, duke e pasur qiellin fare afėr dhe
  duke krijuar e krijuar vazhdimisht”. Gjetani ėshtė njė nga ata njerėz pa tė
  cilėt qytete si Laēi nuk do tė ishin ngritur. Ishin montatorėt, njerėzit qė
  kacavirreshin shtyllave bashkė me pesha tė
  pėrbindshme, ata qė kanė sjellė nė
  jetė anė e kėnd Shqipėrisė veprat e mėdha qė tashmė kanė nisur tė ndryshken.
  Frroku ėshtė “Hero i Punės Socialiste” dhe dy herė deputet nė Kuvendin Popullor.
  Nuk i pėlqen tė flasė shumė pėr titujt. “Tė ishte pėr mua - thotė pasi ėshtė
  menduar pak - do t‘i kisha ndarė ata tituj me shokėt e mi. Pėr mua tė gjithė
  kanė qenė heronj tė vėrtetė. Kohėt e deshėn qė tė ma jepnin mua titullin, porse
  nuk kam bėrė asgjė mė shumė se shokėt e mi”. Frroku ka ardhur nė Laē fare i ri,

  1964, kur sapo kishte mbaruar shkollėn mekanike tė Tiranės. Asokohe vendi
  ishte njė kantier i madh.
  “Punonim bashkė me tė burgosurit - kujton Frroku -
  Laēi ishte njė ndėr kampet mė tė mėdha pėr tė burgosurit politikė. Prej shumė
  prej tyre ruaj kujtime shumė tė mira. Shumė ishin jo vetėm njerėz tė mirė e
  punėtorė, por edhe specialistė shumė tė aftė. Inxhinierė e teknikė tė burgosur u
  kanė dhėnė zgjidhje shumė problemeve tė ndėrlikuara”. Pastaj, pas Superfosfatit,
  Frroku dhe kolegėt e tij punuan kudo nė Shqipėri ku kishte ngrehina tė mėdha
  industriale. “Kanė qenė punė tė vėshtira - vazhdon tė tregojė - me pesha tė
  mėdha qė kėrkonin montim me precision super tė lartė. Mė vėshtirė e kemi ndjerė
  veten nė Ferrokromin e Burrelit. Kinezėt ikėn dhe i lanė punimet pėrgjysėm. Por
  gjatė kohės qė
  kishim punuar me ta njė farė pėrvoje e kishim marrė dhe kėshtu
  i hymė punės vetė dhe mbas qindra vėshtirėsish arritėm ta montojmė vetė uzinėn.
  Po kėshtu pėr vėshtirėsi tė mėdha kujtoj
  edhe montimin e antenės sė Kukėsit
  qė ishte 126 metra e gjatė. Kujtoj me nderim punėn e pėrbashkėt me kimistin
  hebre, Marko Menahem, nė Kukės. Unė punoja pėr pjesėn mekanike dhe ai pėr atė
  kimike. Puna ka qenė e vėshtirė, e rėndė, e rrezikshme, orar pa orar dhe
  gjithnjė larg familjes, por mua sepse mė merr malli ende pėr atė punė dhe shokėt
  e mi”. Dikush nga miqtė e pėrbashkėt kujton njė emėr: Andrea Margjini. Frroku na
  lutet qė ta presim vetėm pak minuta dhe niset nėpėr zheg pėr nė zyrėn e tij. “Vi
  shpejt. Do t‘ju tregoj njė fotografi t vjetėr”. Nga fotografia bardhezi, qė nuk
  vonon tė vijė, ne shikojmė portretet e qeta tė katėr djemve tė rinj. Fotoja
  ėshtė e 1968-ės. Frroku e ka merak qė t‘i shėnojmė tė gjithė emrat: “Nga e majta
  nė tė djathtė kemi dalė, Besim Denizi, mjeshtėr i elektrikut, unė, Bardhok
  Gjikola dhe i ndjeri Andrea Margjini”. Frroku trishtohet ca kur i duhet tė na
  rrėfejė se si ka humbur jetėn nė punė Andrea, shoku i tij montator: “Duke punuar
  mbi disa tubo njėri prej tyre u kėput dhe e goditi pėr vdekje. Ishte i ri dhe
  njė mjeshtėr i shkėlqyer”. Me foton nė dorė, mjeshtri i vjetėr nis e na tregon
  pėr punėn e tij tė re nė gjendjen civile. Duket se e ka marrė me tė njėjtin
  pasion e seriozitet sikur montonte dikur makineritė e rėnda
  qindratonėshe.

  Te Shna Ndou i Laēit
  Faltoren e famshme tė Shna Ndout e
  gjejmė tė heshtur. Bėn njė vapė e pazakontė dhe njerėzia e ka lėnė pėr mė vonė
  vizitėn nė vendin ēudibėrės. Simoni, miku ynė i mirė, gjunjėzohet nė altarin e
  kishės. “Vij shpesh - na thotė - dhe sa herė qė largohem qė kėtej sikur e ndjej
  veten tė liruar shpirtėrisht dhe fare mirė fizikisht”. Njė grua e vjetėr e
  shtrirė mbi stol tė kishės mėrmėrit diēka me vete. Faltorja ka njė histori tė
  vjetėr. Shėn Antoni (Shna Ndou nė gegėrishte) emrin e vjetėr e ka fort tė gjatė:
  Fernando Martin de Bulhoes e Taveira Azevedo. Djali me emėr tė gjatė lindi nė
  periferi tė Lisbonės mė 15 gusht tė vitit tė largėt 1195. Ishte biri i vetėm i
  njė familjeje nė gjendje tė mirė. Qė i ri shfaqi tendenca tė bėnte jetė prej
  asketi. Vitet kur jetoi ishin vite tė trazuara pėr Europėn e krishterė. Krahas
  priftėrinjve
  dhe kalorėsve gjithnjė e mė shumė po ndihej nė shoqėri zėri i
  tregtarėve dhe zejtarėve, tė cilėt, qė nė atė kohė u quajtėn borgjezė. Kisha
  nisi tė dalė nga manastiret dhe meshat nisėn tė mbaheshin ndėr katedrale
  madhėshtore. Shtatė kryqėzatat e njohėn Europėn me pjesėn tjetėr tė botės. Po nė
  atė kohė lindėn dy urdhrat lypės, domenikanėt dhe franēeskanėt. Nė kėtė kohė
  jetoi prifti i ri. Shėn Antoni i ardhshėm pati njė jetė tė trazuar. Shkoi mė
  parė si misionar nė Afrikė, por pėrfundoi nė Siēili. Mė pas udhėtoi nė kėmbė nga
  Siēilia deri nė Asizi, ku jetont Shėn Franēesku i madh. Qė kėtu nis historia e
  tij franēeskane. Udhėtoi shumė herė nė Francė e Gjermani nė kohėn kur u emėrua
  drejtues i franēeskanėve pėr Italinė e Veriut. Sa ishte gjallė krijoi njė
  admirim tė madh rreth vetes. Sė pari sepse ishte njė kundėrshtar i madh i
  herezive dhe, sė dyti sepse atij i atribuoheshin veti tė mrekullueshme. Thuhej
  se ishte i aftė tė predikonte nė tė njėjtėn kohė nė dy vende, ose se kishte
  mbajtur nė krahė fėmijėn Jezu Krisht apo vegimin e tij, nga vjen edhe pasqyrimi
  i tij nė ikonat e kishės. Kur vdiq nė Padova nė moshėn 36-vjeēare, mė 13 qershor
  1231, venerimi i njerėzve rrezikoi tė shkaktonte njė luftė vėllavrasėse. Tė
  gjithė donin qė tė varrosej pranė tyre. Vetėm njė vit mė pas u shpall shenjt nga
  papa dhe vite mė vonė eshtrat e tij u vendosėn nė Katedralen e Padovės, tė
  ndėrtuar posaēėrisht nė kujtim tė tij. Thuhet se nė momentin e zhvarrimit gjuha
  e tij ishte po aq e kuqe dhe e gjallė sa edhe kur predikonte. Nė Shqipėri kulti
  i tij ka ardhur nga misionarėt franēeskanė, tė cilėt ndėrtuan kishėn e vjetėr nė
  Sebaste, afėr Laēit, nėn hijen e njė kėshtjelle tė vjetėr mesjetare. Pas
  marrėzisė ateiste tė 1967-ės, krejt zona rreth e rrotull u shpall “zonė
  ushtarake” dhe u rrethua me tela me gjemba, por asgjė nuk mund tė ndalonte
  ardhjen e njerėzve tė tė dyja besimeve nė vendin e mrekullive. Banorėt vendas
  tregojnė me qindra raste mrekullish. Tė ēmendur qė vijnė duke belbėzuar dhe
  kthehen me kokė ulur pėr nė shtėpi, tė verbėr qė befas dallojnė figurėn e nėnės,
  tė paralizuar prej vitesh qė ngrihen nė kėmbė si djem tė rinj, pa folur pėr
  vajzat fatpadala qė duket se e kanė gjetur njeriun e jetės qė porsa kanė zbritur
  nė rrugėn kryesore tė Laēit. Bashkė me miqtė zbresim nė shpellėn e Shėn Vlashit,
  vendi ku thuhet se vėrtetohen mrekullitė. Rrobe tė vjetra, shėnime me emra
  njerėzish, shumė foto dhe shumė qirinj na shoqėrojnė nė grykėn e ngushtė tė
  kėsaj shpelle, qė thuhet se vazhdon mė tej me dhjetėra kilometra. Muret e nxira,
  dylli i qirinjve dhe qetėsia qė mbretėron kudo tė fusin nė njė botė
  tjetėr.
  Rrugės bisedojmė me miqtė tanė pėr historinė e kėtij shenjti t veēantė. “A e
  dini se Shna Ndou ėshtė shenjti mbrojtės i Portugalisė dhe i Brazilit?”, pyet
  njėri prej nesh. “Aha, e mora vesht. Ja pėrse kena kaq shumė tifoza me Brazilin
  na ktu n‘Laē”, vjen pėrgjigjja aty pėr aty.
  Tashmė kemi zbritur poshtė nė
  Laē. Njė grup derrash tė pashqetėsuar, pasi janė zhgėrryer fort nė njė llucė tė
  zezė pėr t‘u mbrojtur nga dielli i fortė, tani kanė zhytur noēkat nė njė tog
  plehrash nė anė tė rrugės. Derrat e kėnaqur na kujtojnė edhe njė herė optimizmin
  qė kishim hasur nė fillim. Thua t‘i ketė parė ndonjėherė kafshėt e pėrbaltura
  regjisori superoptimist? Apo edhe trajtimi liberal i kafshėve bėn pjesė nė atė
  “zilinė” qė Europa dhe Amerika do t‘ia kenė Laēit pas pak viteve? Punė e
  ngatėrruar. Kėndvėshtrim artistėsh me pak fjalė. Nėn hijen e gjigandit tė
  ndryshkur Ja ku ėshtė, me atė ngjyrėn e tij tė kuqėrremtė, me ata tubat e
  ngatėrruar dhe me dekorin qė duket sikur e ka krijuar ndonjė skulptor
  postmodern. Superfosfati i Laēit u ndėrtua nė fillim tė viteve ‘70. Objektivi i
  tij parėsor ishte prodhimi i superfosfateve, plehra kimike qė do ta shtonin
  prodhimin bujqėsor, me tė cilin regjimi komunist synonte tė prodhonte gjithēka
  nė vend. Lėnda e parė vinte nga Maroku, pastaj transportohej nga Durrėsi nė Laē
  me tren. Qyteti pėr shumė vjet ishte stacioni kryesor hekurudhor i Veriut tė
  vendit. Kėshtu qė bashkė me kėtė ngrehinė gjigande nisi tė zhvillohej edhe
  qyteti. Uzina dhe qyteti pėr shumė kohė ishin tė pandara. Pėr ata qė nuk banonin
  kėtu, kur thuhej “Laē” presupozohej “Superfosfati” dhe anasjelltas derisa erdhi
  ‘90-ta dhe vitet e krizės. Impiantet e mėdha u mbajtėn edhe disa kohė mes
  shpresės dhe zhgėnjimit, derisa nisėn tė ndryshken pėrfundimisht. Nuk ėshtė gjė
  e bukur tė ecėsh pėrbri oxhakėve dhe impianteve gjigandė qė tani duken krejt tė
  kotė. Njė mal me dhe tė kuq, mbeturina tė punės sė dikurshme, ka mbetur ende nė
  anė tė rrugės, kujtim i njė kohe kur helmonte detin dhe fushat rreth e rrotull.
  Vetėm disa shkurre tė ashpra mund tė mbijnė nė kėtė territor tė helmuar. Ecim
  pėrgjatė tyre tė rrethuar nga njė heshtje e thellė derisa mė nė fund dėgjojmė
  disa zėra tė gėzuar. Janė disa fėmijė tė zeshkėt qė po lahen nė njė vaskė tė
  braktisur. Zoti e di se ēfarė lėngu pėrmban vaska ngjyrė jeshile. Por fėmijėt
  duken tė patrazuar nėn hijen e gjigandit tė ndryshkur. Poshtė disa oxhakėve tė
  stėrmėdhenj ndahemi me miqtė tanė tė mirė. I hedhim edhe njė herė sytė andej nga
  Shna Ndou. Vetėm njė ditė mė pas, mė 15 gusht, ėshtė ditėlindja e tij e 813.
  [/b][/b][/b]

   Ora ėshtė 14/10/2015, 00:57