Flokė me yndyrė, Jo Mė!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Flokė me yndyrė, Jo Mė!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 29/1/2010, 16:11Ekspertėt kėshillojnė qė gjėja mė e rėndėsishme qė mund tė bėni qė tė luftoni yndyrėn nė flokėt tuaj, ėshtė t’a lani skalpin tuaj me shampo njė herė nė ditė, sidomos nėse jetoni nė qytet.

Kur I nxehti dhe lagėshtia stimulojnė gjėndrat e yndyrės sė skalpit tuaj, do tė ishte shumė e kėshillueshme t’a lanit kokėn dy herė nė ditė- thotė professor Lowell Goldsmith, njė profesor dermatologjie, I cili ėshtė I specializuar nė problemet e flokut.Gjėndrat dhjamore prodhojnė yndyrė vazhdimisht- thotė ai. Ajo cfarė ju po mundoheni tė bėni ėshtė tė mbani nėn kontroll sekrecionin dhe t’a zhdukni atė.

Zgjidhni njė shampo tė tejdukshme Shampot e tejdukshme, pastrojnė yndyrėn mė mirė, dhe nuk lėnė asnjė lloj mbetje pas.

Ofrojini vetes masazh skalpi Kjo duhet bėrė gjatė larjes sė kokės me shampo, asnjėherė mes shampove- thotė Kingsley. Tė masazhosh skalpin midis shampove, mund tė bėjė qė tė dalė vaj nga gjėndrat.

Dopio shkumė Yndyra e tepėrt ka nevojė qė tė lahet me shampo dy herė- thotė Dr. Goldsmith. Gabimi mė I madh qė shoh tek njerėzit thotė ai, ėshtė se nuk e lėnė shampon nė skalp aq sa duhet- thotė ai. Pėr njerėz vecanėrisht me flokė me yndyrė, sugjerohet dopio shkumė, duke e lėnė shampon nė skalp 5 minuta cdo herė, Kjo nuk do t’ju dėmtojė flokun ose skalpin.

Harrojeni balsamin Nėse keni flokė me yndyrė, gjėja e fundit qė do tė dėshironit do tė ishte tė mbuloheshit me mė shumė yndyrė. Mundohuni tė dilni pa balsam ose krem flokėsh.

Synoni vetėm fundet Nėse mendoni se keni nevojė patjetėr pėr balsam ose kremflokėsh, kėrkoni pėr ndonjė produkt qė pėrmban sasinė mė tė vogėl tė yndyrės. Aplikoni vetėm nė maja, dhe jo nė rrėnjė.

Testoni pėr yndyrė pas shampos Cdo sasi shampoje mund t’ju largojė sasi tė mėdha yndyrė, kėshtuqė mos e kaloni “shkel e shko” shampon. Testojeni veten. Pasi ti keni larė me shampo dhe ti keni tharė flokėt, prekini flokėt tuaj dhe shihni nėse I ndjeni tė yndyrshėm akoma? Nėse ėshtė kėshtu, kjo do tė thotė qė nuk I keni larė ose shpėlarė aq sa duhet.

Aplikoni regjės( ashpėrsues) nė skalp Ju mund t’a ndaloni sekrecionin e yndyrės duke aplikuar njė ashpėrsues tė pėrgatitur nė kushtet e shtėpisė, direkte nė skalp. Kingsley sygjeron njė pėrbėrje me sasi tė barabarta bojė lajthie dhe lėng pastrues goje (psh. me mente). Aplikojeni mė pambuk vetėm nė pjesėt e skalpit. Boja e lajthisė vepron si ashpėrsues, ndėrsa lėngu pastrues I gojės ka veti antiseptike. Nėse floku juaj ka shumė yndyrė, mund t’a bėni ktė sa herė I lani me shampo flokėt.

Mos I krihni shumė Njerėzit me flokė me yndyrė duhet tė kenė shumė kujdes dhe me krehjen. Kini parasysh se krehja nga rėnjėt sjell vajin nga skalpi deri nė majat e flokėve tuaj.

Thajini flokėt nė drejtim tė kundėrt nga rritet Duke e lėnė sic ėshtė, floku me yndyrė rri mė I lėshuar dhe i drejtė. Qė ti shtoni mė vėllim, bėhuni krijues me tekninėn e pėrdorimit tė tharėses tuaj- thotė Kingsley. Pėrdoreni tharėsen nė drejtimin e kundėrt tė rrijtes, nė mėnyrė qė ti ngrejė flokėt drejt rrėnjėve.

Relaksohuni Hormonet kanė njė lloj efekti nė prodhimin e yndyrės. Pra kur jeni nėn stres, trupi juaj prodhon mė shumė androgjenė. Dhe kto androgjenė nxisin prodhimin e yndyrės. Kėshilla jonė? Relaksohuni sa mė shumė.

Kujdes nė pėrzgjedhjen e kontraceptivėve Kontraceptivėt kanė njė efekt vendimtar nė balancėn hormonale tė njė femre. Ato ndikojnė nė prodhimin e yndyrės.Ju kėshillojmė t’a diskutoni me gjinokologun tuaj, yndyrėn e tėpėrt tė flokėve tuaj kur tė zgjidhni kontraceptivin e duhur.

Ushqeni flokėt mė birrė Mbyll poret. Sugjerohet birrė e freskėt si locion pėr flokė me yndyrė. Ruajeni nė njė termus qė tė rrijė e freskėt nė dush, sepse ndryshe nuk tė rrijė shumė e freskėt.

Freskojeni me limon Shtrydhni lėngun e dy limonėve nė njė gotė tė mbushur me cerek ujė, ujin mė tė mirė qė mund tė gjeni. Njė zgjidhje shumė e mirė do tė ishtė ujė I distiluar. Kjo ėshtė njė shpėlarje qė ndihmon nė ndalimin e yndyrės.

Provoni uthull Hidhni njė lugė caji uthull nė njė pintė ujė dhe pėrdoreni si njė shpėlarje pėrfundimtare. Kjo pėrbėrje vepron si tonik pėr skalpin dhe heq mbetjet e sapunit qė mund tė shtojnė yndyrėn e flokėve.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 24/5/2018, 12:14